AmeriÄki svemirski struÄnjaci zaviriće iza dobro Äuvanihh vrata centra za kineski kosmiÄki program kada iduće nedelje odu u posetu Kini, za koju mnogi veruju da je viÅ¡e reÄ o diplomatiji nego saradnji u oblasti svemirske tehnologije.
Predsednik Džordž Buš je prošle jeseni zatražio od direktora NASA Majkla Grifina da poseti Kinu, nakon što je kineski predsednik Hu Djintao boravio u Vašingtonu.
Tokom Äetvorodnevne posete, koja poÄinje tokom vikenda, delegacija ameriÄke svemirske agencije razgovaraće sa Å¡efom kineskog kosmiÄkog biroa, posetiti Kinesku akademiju nauka u Pekingu i obići poligon za lansiranje raketa u pustinji Gobi.
SAD nisu nikada imale znaÄajniju svemirsku saradnju sa Kinom, iako su obe zemlje, zajedno sa Rusijom, jedine u stanju da poÅ¡alju Äoveka u svemir. Glavna smetnja većoj saradnji u toj oblasti je uticaj koji kineska vojska ima na kosmiÄki program.
Predstavnik NASA kaže da je malo verovatno da će ovom prilikom doći do zakljuÄenja saradnje u oblasti svemirskih istraživanja sa Kinezima, kao Å¡to je uradjeno tokom Grifinove posete Indiji proÅ¡log maja.
AmeriÄka svemirska agencija ima sporazume sa drugim zemljama, kao Å¡to su Rusija, Kanada, Japan i evropskim državama, o izgradnji i korišćenju medjunarodne svemirske stanice.
Jedina oblast gde SAD i Kina mogu da rade zajedno, prema miÅ¡ljenju struÄnjaka NASA, je razmena nauÄnih podataka o Zemlji, korišćenju spektra radio frekvencija i kontroli otpada u orbiti.
Poseta Majkla Grifina, direktora NASA-e, predstavlja prekretnicu u ameriÄkom pristupu kineskom svemirskom programu. SAD su oklevale da saradjuju u kineskom svemirskom programu, koji je vojno zasnovan i obavijen velom tajne.
Grifin je rekao novinarima da NASA ne može da saraÄ'uje na vojnim aspektima kineskog svemirskog programa, ali je ukazao da njegova poseta predstavlja korak kojim se smanjuju razlike izmeÄ'u dve zemlje po pitanju istraživanja svemira. Kada su ga upitali da li mu je bilo omogućeno da detaljno upozna operacije kineske svemirske agencije, Grifin je odgovorio negativno, dodajući da je od poÄetka imao ograniÄena oÄekivanja.
“Ovo je poseta za upoznavanje. Za istraživanje mogućnosti. Ako tako mogu da se izrazim, ovo je kao prvi sastanak nekog para.â€
Grifin je napomenuo da je sa kineskim zvaniÄnicima postigao dogovor da nastave sa razgovorima najmanje jednom godiÅ¡nje. Obe strane razmatraju osnivanje radne grupe, kako bi mogle da razmenjuju podatke iz oblasti istraživanja zemljine povrÅ¡ine, klimatologije, kao i nauÄnih misija. Kina je proteklih godina ubrzala svoje svemirske aktivnosti. 2003. je postala treća zemlja koja je poslala Äoveka u orbitu - posle bivÅ¡eg Sovjetskog saveza i SAD. Drugi kineski let sa ljudskom posadom obavljen je pre skoro godinu dana.
Kazi jos neke vesti.Interesuje me, bas zanimljivo!
ameri i kinezi ?????? tesko :-[