Forum Astronomskog Magazina

Astronomske diskusije => Oprema => Temu započeo: Yagodinac poslato Jul 16, 2009, 04:36:50 POSLE PODNE

Naslov: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Yagodinac poslato Jul 16, 2009, 04:36:50 POSLE PODNE
Da, lepo sam napisao. Odnedavno Skywatcher nudi nešto što može da bude revolucija u astrofotografiji ili obična šarena laža. Mene zanima da li neko zna da li dotični teleskopi, npr http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/pollux8.html
mogu makar minimalno dobro da prate objekat. Zna li neko nešto? Postoji opcija snimanja klipa sa nekoliko stotina frejmova od kojih svaki ima ekspoziciju par sekundi, to bi efektivno dalo 5-10 minuta. To funkcioniše i na najgorim praćenjima. Možda bi moglo još nešto sem planeta da se snimi  :o

Možda samo na najsjanijim jatima uspe, ko zna.

Mislim da budućnost amaterskih teleskopa pripada dobsonima sa vrlo preciznim motorima.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: bear poslato Jul 16, 2009, 05:12:44 POSLE PODNE
Koliko ja vidim to nije autotracking, vec obican go-to. Tj. koristi go-to funkcionalnost da bi simulirao tracking -> isto sto na obicnoj EQ montazi radi RA motor. Koliko je to upotrebljivo zavisi od povece kolicine faktora, ali nista od toga nije ni blizu kao autotracking. Pracenje bez optickog feedback-a je IMHO arhaizam. Upotrebljivo, unapredljivo, ali ipak prevazidjeno (pogotovo sto cena namenskih autotracking sistema treba da padne jer su sada X puta skuplji od realne cene).
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Ljubo poslato Jul 16, 2009, 06:49:24 POSLE PODNE
Ovdje se radi o altazimutalnom načinu vođenja dobsona - praćenje je po visini i po azimutu, dakle postoji jasna rotacija polja koja pri većim povećanjima može da utiče i na snimanja planeta! Moguće je da se mogu napraviti kraći frejmovi i to je dovoljno tek za planete, ali ne i za deep-sky. Dakle, ništa osim ekvatorijalne platforme, nije dobro za astrofotografiju dobsonom, a i tada samo ograničeno, pa samim time i ne praviše isplativo. A uz to kvalitetne ekvatorijalne platforme koštaju ihaha para jer se rade u ograničenim tiražima.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: sale11472 poslato Jul 16, 2009, 06:53:03 POSLE PODNE
Da rotacija polja je problem a od iste boljke pate i razni GOTO teleskopi na viljuškastim montažama ko želi da ih koristi za astrofotografiju obično kupi Wedge kojim je pretvori u ekvatorijalnu.... za jednog dobsona bi bolje rešnje bila npr horseshoe ili slična montaža .... ali onda to ne bio Dobson ...
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Ljubo poslato Jul 16, 2009, 07:00:51 POSLE PODNE
Hmm, da mada je lakše sam napraviti ekvatorijalnu platformu za dobsona, meni to ne izgleda previše teško (ima na ATM-u i na netu dosta šema u vezi s istom). Najveći poduhvat u tom smislu je da konstrukcija bude čvrsta da može nositi toliki teret, a da pritom motori sasvim lako prate prividno dnevno obrtanje nebeske sfere (makar samo sat-dva vremena).
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Yagodinac poslato Jul 16, 2009, 09:18:37 POSLE PODNE
Drugim rečima kupim dobsona 10" za 600 eura i skupljam 10 hiljada za ekvatorijalnu montažu. Eh, šta ti je život.
Neee, fala, astrofotografija još uvek ne ide u tom pravcu. Očigledno da to ne pije vodu - naročito zbog rotacije polja na koju sam zaboravio.

Citat: bear poslato Jul 16, 2009, 05:12:44 POSLE PODNE
Koliko ja vidim to nije autotracking, vec obican go-to.

Ja baš mislim obrnuto; nije goto nego tracking (lepo piše na sajtu firme). Da je goto pisalo bi i memorija od 30-40 hiljada objekata itd ali ne piše. Još se pominje aligning prema Severnjači što je neuobičajeno jer ozbiljni alt/az teleskopi traže bar 2-3 align points.

Citat: bear poslato Jul 16, 2009, 05:12:44 POSLE PODNE
Tj. koristi go-to funkcionalnost da bi simulirao tracking -> isto sto na obicnoj EQ montazi radi RA motor.

Ovo je alt/az montaža i on prati po dve ose odnosno sa dva motora promenljivog prenosa. Mnogo teže da bi bilo precizno od EQ koja koristi jedan motor. Mene je interesovalo da li to može da drži j...ni objekt 2 minuta u centru da bi bilo kakva primitivna astrofotografija sjajnijih M objekata bila moguća, ali izgleda da tu ima mnogo problema.
Sačekaćemo da se neko od forumaša izleti i kupi to čudo pa ćemo onda videti da li to može u astrofotografiji da se meri sa Meade fork arm i drugim američkim da ne kažem glupostima.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Igor poslato Jul 16, 2009, 10:42:30 POSLE PODNE
'Ajde da se pohvalim: moja ekvatorijalna platforma će uskoro biti gotova, radim trenutno na postavljanju kugličnih ležaja, a skinuo sam i motor za brisače sa ćaletovog starog Zetora. Odsečak kruga za severni ležaj je uradio lokalni majstor-kolar, a limeni okov na njemu sam postavio sam, limar je isekao  2 trake lima... Potrebno je da nosi dobson 200/1200. Da ne idem u off topic, radiće praćenje bar za vizuelno posmatranje, a da li će biti dovoljne preciznosti za astrofotografiju, sumnjam.
Kada završim, objaviću ceo postupak izrade, uredno ga foto-dokumentujem.
Ovaj prosvetarski godišnji odmor je kao stvoren za ATM...

Odavde sam pokupio dobar deo  informacija i linkova...
http://www.biophysik.uni-freiburg.de/Reiner/ATM/atm_e.html (http://www.biophysik.uni-freiburg.de/Reiner/ATM/atm_e.html)
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Ljubo poslato Jul 16, 2009, 10:57:32 POSLE PODNE
Svaka čast Igore! Ovo je zaista vrijedan poduhvat i preporučljiv svima koji imaju Dobsona (pogotovu povećeg) i mogućnost da ga često koriste.
Zaista se nadam da će izdržati težinu dobsona... Svakako rezultat, šeme i postupak izrade poželjno je da bude objavljen na astronomija.co.rs ili negdje drugdje, kako bi i drugi pokušali isto.
Bilo bi takodje interesantno provjeriti kako se ponaša u astrofotografiji, ili kako ga još bolje osposobiti za istu, jer bi to bio efikasan i jeftiniji način da se teleskopom velikog otvora uđe u svijet astrofotografije, uz sva moguća ograničenja koja to u ovom slučaju prate.
Puno sreće s ovim i narednim projektima, Igore !
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: sale11472 poslato Jul 16, 2009, 11:32:56 POSLE PODNE
Citat: Ljubo poslato Jul 16, 2009, 07:00:51 POSLE PODNE
Hmm, da mada je lakše sam napraviti ekvatorijalnu platformu za dobsona, ...

Za vizuelno posmatranje naravno ali za astofotografiju .... mada neke od boljih astrofotografija koje sam video su rađene dobsonima (http://www.cosmicimpressions.com/) a naravno ako imaš dovoljno velikog dobsona ne treba ti ni platforma ni ekvatorijalna montaža samo malo softvera kojim radiš derotaciju polja i to je TO (http://homepages.uni-tuebingen.de/johannes.brachtendorf/Kinder/Galaxies.htm) ;D
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Ljubo poslato Jul 16, 2009, 11:44:01 POSLE PODNE
To na prvom linku upravo i jeste snimano ekvatorijalnom platformom (Tom Osypowski - http://www.equatorialplatforms.com/) !!

Što se tiče drugog linka, uoči da se koristi ST-9 kamera. I na skoro svim snimcima vidi se da zvijezde nisu tačke, već crtice. Koliko bi tek bili lošiji rezultati da je koristio kameru s većim čipom (gdje je rotacija polja izraženija)!
No, dobro je i tako za vizuelna posmatranja i, kao što sam nagovijestio, ograničenu primjenu u astrofotografiji. Argo Navis sistem koji on koristi je veoma efikasan i pouzdan, ali rotacija polja je nešto sa čime se u principu teško izboriti, makar kakav de-rotator da posjeduješ - to je iskustvo onih koji su ga koristili. Da nije tako, imali bi pregršt slika ovakvim setupom svuda po netu...
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: bear poslato Jul 17, 2009, 01:04:31 PRE PODNE
Citat: Yagodinac poslato Jul 16, 2009, 09:18:37 POSLE PODNE
Citat: bear poslato Jul 16, 2009, 05:12:44 POSLE PODNE
Koliko ja vidim to nije autotracking, vec obican go-to.

Ja baš mislim obrnuto; nije goto nego tracking (lepo piše na sajtu firme). Da je goto pisalo bi i memorija od 30-40 hiljada objekata itd ali ne piše. Još se pominje aligning prema Severnjači što je neuobičajeno jer ozbiljni alt/az teleskopi traže bar 2-3 align points.

Da mi ne mesamo tracking i autotracking ? Ako pokazes severnjacu, znace osu, posle toga mehanicki moze da prati bilo sta. To je tracking. No tu nema nikakvog feedback-a, tako da cak i ako zanemarimo rotaciju, imas gresku pri useveravanju, sve isto kao klasicni EQ sa RA motorom. Ne vidim nikakvu elektroniku oko fokusera koja bi bila povezana sa montazom - da bi SAM mogao da navodi po nekoj zvezdi -> AUTOtracking. Autotracking je u odnosu na taj mehanicki tracking nesto kao kvarcni satovi u odnosu na superslozene mehanicke svajcarske satove, samo jos nije dovoljno mainstream da bi imalo realnu cenu. Goto je komplikovaniji (treba vise zvezda) jer poznavanje jedne ose nije dovoljna (za razliku od trackinga). Ali bez veze je staviti tracking a ne staviti go-to na dobsona jer je to potpuno isti hardver.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Yagodinac poslato Jul 17, 2009, 04:49:10 POSLE PODNE
Pažljivim googlanjem izgleda da je situacija sledeća: nanišaniš Severnjaču, preko ručnog komandera voziš levo-desno dok ne nađeš objekt i onda se isti prati. Zašto su to nazvali "autotracking" a ne "tracking" ne znam, možda zbog marketinga. Zašto nema GoTo takoše ne znam, verovatno da bi bio jeftiniji.
Ipak je interesantno to što dotične naprave izgleda mogu da posluže za slikanje planeta više nego dobro. A da li se to isplati (300mm sa autotrack je 60% skuplji) to je pravo pitanje.

Dobra ti je analogija sa satovima: tourbillon je uvek tourbillon.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: lajosk poslato Jul 20, 2009, 01:55:28 POSLE PODNE
Evo,pokišaću da odgovorim yagodincu i ostalima ,koji izgleda nisu pročitali do kraja podatke o ovom teleskopu  na našem sajtu www.teleskop.rs Ovde se radi o klasičnom Dobson teleskopu sa Pyrex ogledalima  koji je namenjen isključivo za posmatranje objekata ,nigde ne piše da je ovo teleskop i za astrofotografiju.Naravno, može se pokušati snimati sa kratkim ekspozicijama ali je pitanje kakakv će snimak biti ?Inače radi se o vrlo kvalitetnom teleskopu, koji imam mogućnost praćenja određenog objekta pošto ima steper motore i ručni komander pomoću kojeg se vrlo jednostavno  ( i brzo ! ) mogu pronaći ( i  pratiti )objekti za posmatranje.Donosimo ga na Letenku !!!
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Ljubo poslato Jul 20, 2009, 03:20:03 POSLE PODNE
Ovi iz Teleskop Centra imaju maniju da na svom sajtu i ovdje na forumu daju opise proizvoda obrnutim redoslijedom.
Pa da ponovim: radi se o Dobson teleskopu koji prati po visini i azimutu. Na koji nacin je to izvedeno, to je sekundarno - ovdje pričamo o principu rada. A za ostalo... eto vidjeće se na Letenci...
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: lajosk poslato Jul 20, 2009, 07:28:14 POSLE PODNE
A šta je to kod opisa ovog dobsona dato ,,obrnutim redosledom, ??? siguran sam da ga još niste ni videli ( pošto je nov proizvod u pitanju  ! ) a već pišete o njemu ,kao da je u pitanju najobičnije Kinesko smeće...
Na vašu žalost ,ipak se radi o izuzetno kvalitetnom ,, amaterskom,, Dobson Teleskopu, koji će zahvaljujući nama ( www.teleskop.rs )ovih dana biti dostupan svim Astro-Amaterima u Srbiji.... Umesto da nas podržite  što smo se uopšte usudili uvoziti astronomsku opremu, počeli ste da pišete o nama kao  kao da smo prevaranti ( kategorija A )šta da vam kažemo ?? HVALA !
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Ljubo poslato Jul 20, 2009, 07:40:59 POSLE PODNE
Ne, izvinjavam se, nisam imao lošu namjeru. Medjutim, često se na stranicama Teleskop Centra (u daljem tekstu TC) provlače podaci od sekundarne važnosti za dati instrument, a često i nejasni. Tako je osoba kojoj sam jasno naznačio da je HEQ-5 montaža kojom može snimati, kupila u TC-u teleskop koji joj je isporučen na EQ5 montaži, iako na slici stoji HEQ-5 i propratni tekst se odnosi na nju - ali kako me nisu na vrijeme konsultovali - dobili su EQ5). Uz to, stavili su mu neki SW širokougaoni okular umjesto 2,5x Barlowa !?!
Ja svoju opremu nabavljam od O.I. Optimusa (zbog lakšeg transporta i ostalih zezalica), i dosad nisam nailazio na takve probleme, iako imam više od 10 porudžbina tako obavljenih.
I naravno da podržavamo nabavku opreme i preko vas, ali bi trebali da povedete računa da ne bude ovakvih zabuna, jer jednom izgubljeni zaljubljenik u astronomiju teško da će kod nas ponovo pokušati da nabavlja ovu, za naše uslove, ne baš jeftinu opremu.
Inače, često mi se obraćaju zainteresovani za kupovinu u TC-u s riječima "Samo da me ne zaj***", našta ih ja smirujem i kažem im da samo provjere da li će im biti isporučeno ono što su tražili i da će im to već sigurno stići City Express-om.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Yagodinac poslato Jul 20, 2009, 08:01:26 POSLE PODNE
Taman posla Lajoše; da mislimo da je smeće. Ja baš bih pre uzeo Skywatcher dobson pre nego hvaljeni GSO jer kinez ima optiku koju procenjuju kao bolju. Interesovalo me je koliko bi dotični držao u vidnom polju da može da se stavi webcam; očigledno je da to može da posluži za Mesec i planete i to je super s obzirom na aperturu. Deepsky ne može i to je odgovor na pitanje teme.

Da mislim da su Skywatcheri loši sigurno bih to razglasio na sva zvona; ne bih planirao kupovinu još jednog.

Jedina mana je što trusstube ne možeš jednog dana da staviš na EQ montažu a solidtube možeš. Mada dobro je što u klasi 300mm nevođeni trusstube košta manje od starog solidtube SW.

Vidimo se na kampu.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: bear poslato Jul 20, 2009, 09:03:52 POSLE PODNE
Cekaj, cekaj, kakvi sad prevaranti, ko... Na pocetku je je bilo postavljeno pitanje dal' takvi dobsoni mogu da zamene superskupe/kompleksne EQ montaze. Odgovor je ne, ali ne zato sto je djubre nego iz objektivnih (tehnickih) razloga koji ocito rezultuju u i razlicitoj primeni. Znas da i ja imam Skywatchera sa kojim sam vise nego zadovoljan tako da znam da nije bofla u pitanju, jedino me buni upotreba termina autotracking (za koji ja ocito imam nesto drugaciju definiciju od skywatchera), ali to je to, ko pita ne skita.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Yagodinac poslato Jul 28, 2009, 01:26:41 POSLE PODNE
Možemo da okončamo temu; Lajoš je doneo 300/1500 autotracking i pokazao kako to funkcioniše.

(https://forum.astronomija.org.rs/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg30.imagefra.me%2Fimg%2Fimg30%2F2%2F7%2F28%2Fyagodinac%2Ff_m1tydr6m_01a1945.jpg&hash=3ce3fb380771b26022fd061594715b0ff2a47ca6) (http://imagefra.me/)

U suštini lepo je na iole tamnom mestu gledati kroz 300mm; M13 ide od krajnje periferije do samog centra (imam utisak da ih je sve prikazao); Jupiter kuva (očekivano) ali je veoma sjajan i kontrastan; dvojne su takođe super a sem M31 i M33 galaksije nisam gledao. Naravno da je prva sa pratiocima kao na slici.
Što se tiče praćenja ono je alt/az i pomeranje ide preko ručnog kontrolera. To funkcioniše dosta dobro i glatko, praktično bez trzaja; a i sam teleskop može da se pomera ručno ali se tad primeti određeni luft koji imaju mnogi dobsoni.
Svejedno, teleskop može da posluži upravo za ono što sam i napisao u prethodnom postu a to su planete; za deepsky praćenje služi da vam npr globular ne pobegne brzo ako ga gledate na 250-300x. Ni traga primeni u astrofotografiji deepsky objekata, pa ni onoj najkraćoj kao što sam u startu predpostavljao. A predpostavljao sam jer nisam bio upućen, kao verovatno i mnogi drugi u startu jer se model skoro pojavio.
Nema veze, Skywatcher 300/1500 je itekako dobar bez obzira što je na Letenci bio poprilično raskolimiran... I sigurno vredi svakog dinara nekome ko hoće da krene Heršelovim stopama ali mu je svejedno oko snimanja. Prava posmatračka teška artiljerija.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Ljubo poslato Jul 28, 2009, 05:49:50 POSLE PODNE
Bravo Yagodinac na odličnom prikazu. Možda jedino da si naveo koje ste okulare koristili za pojedine objekte... Dobro si to sve stigao da isprobaš za kratko vrijeme. Mora da su neki puno pravili buku po šatorima, pa si ti stalno bio uz teleskope  ;D .

Pretpostavljam da nije bilo podesnih deep-sky objekata za posmatranje tamo na Letenci, a koji u tako velikim dobsonima u oku izazivaju mogućnost uočavanja neke (bilo kakve) boje? To bi moglo dosta da govori o kvalitetu izrade optičkog sistema, pored ovih karakteristika koje si naveo.

Da, Lajoš (Teleskop Centar) je nabavio odličan teleskop za vizuelno posmatranje mnoooogo deep-sky objekata. Ko ima tamno nebo i/ili dovoljno mjesta u prtljažniku, a volio bi da gleda opuštenije, ovo je, izgleda, skroz dobro rješenje.
Naslov: Odg: AUTOTRACKING DOBSON?
Poruka od: Yagodinac poslato Jul 29, 2009, 12:41:06 PRE PODNE
Ne sećam se svih okulara, bilo je tu bar 3-4 Lajoševih a neko je doneo i dva Hyperiona valjda 13 i 8mm. Da i Sale je stavljao apo barlow za Jupiter tako da smo sve isprobali... Mislim da sam nekim novajlijama iz Novog Sada pokazivao M57 na 250 ili 300x koja nije gubila sjaj i kontrast što je mene ganulo do suza, više nego njih  ;D
Za boju mogu da ti kažem da ja nisam video na M27 (sem ako je neko halucinirao) ali se struktura videla neverovatno kontrastno, praktično mnogo kontrastnije nego na slikama koje u poređenju sa pogledom kroz ovaj teleskop liče na blur u PS. To me je baš fasciniralo.
Za planete je dotični ok mada traži baš mirnu atmosferu. Na galaksijama mu nema ravnog; trebalo bi probati Coma/Virgo s njim na maratonu pa pukovnici ili pokojnici...
Međutim glavno polje primene velikog dobsona su zvezdana jata. Imam utisak da nema šta ne može da razluči od M objekata i to do centra.
Što se tiče kvaliteta optike tu zaista nisam kompetentan jer nije bio kolimiran i Jupiterovi sateliti su izgledali kao kometice; ali komu ili nepravilan oblik zvezda kod defokusiranja u Hyperionu nisam primetio. Inače igrali smo se satima sa istim, iz noći u noć. Prosto je u jednom momentu ponestalo objekata (?) :(