Forum Astronomskog Magazina

Astronomske diskusije => Oprema => Temu započeo: Vlada poslato Januar 03, 2010, 10:56:30 POSLE PODNE

Naslov: Koriscenje Setting circles skala na teleskopu
Poruka od: Vlada poslato Januar 03, 2010, 10:56:30 POSLE PODNE
Posto imam taj "famozni" Optisan Star 1400150 koji ima ekvatorijalnu montazu, imam problem da shvatim kako se koriste podele na deklinacionoj i rekstacenzionoj osi na teleskopu. Naucio sam sta je lokalno vreme: da je to vreme koje ima nebeski objekat koji bas trenutno prolazi meridijanom, znaci nalazi se na najvisoj tacki na jugu pri svome kretanju po nebeskoj sferi. Citanjem razne literature dosao sam do zakljucka da koriscenje setting circle-sa (nemam adekvatan prevod za ovo izvinjavam se), nije nesto sto se i praksi koristi za nalazenje nebeskih objekata kako se to kaze "na slepo". Mnoge stvari izgleda treba da budu podesene da bi sa njima mogao da lako nadjem nesto na nebeskoj sferi. Useveravanje telkeskopa ne mogu bas do kraja da razumem, koliko shvatam ono je neophodno za koriscenje podela na dek. i rekstac. osi. Da li neko, molim Vas, moze da mi pomogne. Unapred hvala. Vlada iz Nisa
Naslov: Odg: Koriscenje Setting circles skala na teleskopu
Poruka od: Predrag poslato Januar 03, 2010, 11:04:11 POSLE PODNE
Odlično pitanje Vlado. I mene ovo zanima?
Naslov: Odg: Koriscenje Setting circles skala na teleskopu
Poruka od: Danijel poslato Januar 04, 2010, 10:27:37 PRE PODNE
Usjeveravanje teleskopa vam je detaljno i korak-po-korak objašnjeno u Vodiču kroz digitalnu astrofotografiju (http://www.astronomija.co.rs/knjiara/616-astrofotografija-za-sveznalice.html) ;)
Naslov: Odg: Koriscenje Setting circles skala na teleskopu
Poruka od: Ljubo poslato Januar 04, 2010, 11:02:46 PRE PODNE
Vlado, pored ovoga što ti je naveo Danijel, detaljna uputstva nalaze se, sve sa slikama, redom, ovdje:

http://www.skywatchertelescope.net/swtsupport/Instruction_Manuals/Pointing.pdf

http://www.skywatchertelescope.net/swtsupport/Instruction_Manuals/PolarAlignmentEQ1and2.pdf

http://www.skywatchertelescope.net/swtsupport/Instruction_Manuals/SettingCirclesEQ1and2.pdf

Naslov: Odg: Koriscenje Setting circles skala na teleskopu
Poruka od: Yagodinac poslato Januar 04, 2010, 01:39:44 POSLE PODNE
Ja sam koristio seting circles dok nisu zaribale  ;D
Rezultati nisu baš fascinantni, takvo traženje je relativno neprecizno u odnosu na goto, verovatno zbog nepreciznosti useveravanja, izrade itd. Svejedno, može da posluži i početnicima za traženje objekata ali mnogo bolje je odštampati detaljnu kartu.
Ukratko, nakon što useveriš (a to ti je conditio sine qua non) podesiš parametre na Severnjaču i, poželjno, na još nekoliko zvezda čije koordinate tačno znaš. Nakon toga možeš da tražiš kvazare po koordinatama ili šta već hoćeš, samo ti je uslov da se dotični objekt uopšte vidi tvojim teleskopom. Da ne bi kao ja proveo pola sata tražeći galaksiju 13 magnitude koju je sa 130-900 moguće detektovati samo pomoću LSD-a.
Za dobro useveravanje moraš i da znaš geografsku širinu tvog mesta. Ja sam npr na 44 odprilike. Korisna je i libela da bi ti tripod bio uvek horizontalan, bez toga nema preciznog useveravanja.
Naslov: Odg: Koriscenje Setting circles skala na teleskopu
Poruka od: Ljubo poslato Januar 04, 2010, 02:09:41 POSLE PODNE
Hmm, da. Poznavanje 10 do 15 glavnih sazvježdja, solidna karta i dobar tražioc su optimalni, sem ako se ne koristi Go-To, podrazumijeva se. Setting circles je, najčešće, mnogo petljanja, sa relativnim rezultatima (a podešenost u mehaničkom smislu mora biti optimalna).
Naslov: Odg: Koriscenje Setting circles skala na teleskopu
Poruka od: sale11472 poslato Januar 04, 2010, 03:28:28 POSLE PODNE
Koliko vidim generalno slabo ko koristi ovaj način traženja objekata iz razloga što su Ra iDec skale na većini montaža a) suviše male i b)nedovoljno precizne....

IMHO mnogo je bolje uz par jednostavnih karti (ima ih besplatnih (http://www.astronomija.co.rs/forum/oprema/pomocna-oprema-za-pocetnike-%28a-i-one-koji-to-nisu%29/)) učiti starhoping .... U stvari moje prva preporuka bi bili 7mag atlas i Uranogeometrija B.Bračuna za totalne početnike pa kad pronađeš sve objekte iz Uranogeomtrije 1 i 2 onda udri po Mesjeovom katalogu...