Forum Astronomskog Magazina

Ostale teme => Prirodne nauke => Temu započeo: Advokat poslato Februar 13, 2010, 11:48:25 PRE PODNE

Naslov: Ko je Mihailo Čubrović?
Poruka od: Advokat poslato Februar 13, 2010, 11:48:25 PRE PODNE
Juče sam (po mom dobrom starom običaju, sa skoro polugodišnjim zakašnjenjem), naišao na podatak da je naučni tim u kome je (i to kao značajan član, ako ne i kao inicijator projekta) i naš mladi naučnik Mihailo Čubrović, prvi u svetu, uspešno primenio teoriju struna u praktične svrhe, radi objašnjavanja jednog stvarnog fizičkog fenomena. Rad je objavljen u časopisu "Science"
http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/1174962v2.

Guglajući ime M. Čubrovića, pronašao sam nekoliko tekstova u arhivi AM-a iz vremena dok je bio srednjoškolac, ali nema nikakvih novijih informacija o njemu. Pošto je očigledno u pitanju neko ko nije nepoznat ljudima iz AM-a, voleo bih da nam obavešteni daju neke bliže podatke o njemu, o tome šta sada radi, kao i da, sa vremenske distance, ocene vrednost njegovog gore pomenutog rada (i ako mogu, da ga malo "pojasne").
Naslov: Odg: Ko je Mihailo Čubrović?
Poruka od: sale11472 poslato Februar 13, 2010, 07:01:09 POSLE PODNE
Zorkiću sasvim definitivno je vreme za stalnu rubriku "ko je ko" na sajtu astronomskog magazina...
Naslov: Odg: Ko je Mihailo Čubrović?
Poruka od: Sasa poslato Februar 14, 2010, 12:54:37 PRE PODNE
Da, trebalo bi. Evo jedne Mihajlove biografije iz 2002. http://static.astronomija.co.rs/razno/astronomi/cubrovic/cubrovic.htm

Link u tekstu vodi na njegov rani rad. Nakon toga Mihalju se gubi trag. Mislim, bar za mene. Studirao je, otišao u svet i eto izgleda da postaje uspešan naučnik.
Naslov: Odg: Ko je Mihailo Čubrović?
Poruka od: Predrag poslato Februar 14, 2010, 12:59:39 PRE PODNE
Čini mi se da je ovaj momak bio u nekoj TV emisiji pre nekih mesec dana, možda malo više. Ne sećam se tačno u kojoj.
Ili čak možda sam ga video i na vestima...nikako ne mogu da se setim.
Naslov: Odg: Ko je Mihailo Čubrović?
Poruka od: stameni poslato Februar 14, 2010, 01:31:52 POSLE PODNE
Ne bi bio loš ni intervju sa Mihailom, za AM.

U praksi, najbolje bi bilo da se to obavi Skypeom, što ja trenutno ne mogu iz tehničkih razloga; imam neke problemčiće sa računarima, koje ću verovatno rešavati neodređeno dugo.

Ako postoji alternativa (IRC, mail...?), onda bih to mogao odmah.

Naravno, ovo su jednostavno moje ideje, možda ima i boljih predloga. Takođe, ključno je i da se uspostavi kontakt sa, nadajmo se, budućim Ajnštajnom :)
Naslov: Odg: Ko je Mihailo Čubrović?
Poruka od: Advokat poslato Februar 14, 2010, 02:07:02 POSLE PODNE
A onda taj intervju kao i kopiju rada objavljenog u "Science" poslati onom nesrećniku iz Valjeva koji pljuje po Petnici.