http://astronomija.co.rs/posmatranja/5423-nova-promenljiva-otkrivena-u-b-palanci.html
Ovo je svakako veliki dan i veliki trenutak za amatersku astronomiju Srbije i Vojvodine a dakako i celog regiona.
Ekipi, Janku, Jaroslavu i Gregoru najiskrenije i najsrdačnije čestitke!
Pravi putokaz za da dalji rad i svim ostalim astronomima, kako amaterima tako i profesionalcima.
Još jednom, sjajno. :)
Kad će sledeća, kad će sledeća?
:D
sledeci je najverovatnije posmatranje tranzita exoplaneta, vec je nesto radjeno i na tome.
Svaka cast, cestitke, cestitke! :D
Stvarno prelepa vest... moje najiskrenije čestitke!!!
Urađeno na nivou: oprema + saradnja sa iskusnima = odličan rezultat
Još puno uspešne fotometrije za ekipu okupljene oko opservatoriju Noćni soko :)
Svaka vam čast momci :)
Svaka Vam cast.Jako lep pocetak.Kakav ce tek da bude nastavak? :)
Hvala svima na cestitkama i potpori za nas rad, trudicemo se da nastavimo i dalje tako. Na sajtu http://www.astrofoto.sk/ objavljen je clanak o pripremama i rezultati posmatranja (clanak je na slovackom jeziku ali razumecete, slicno je to).
Bez njihove pomoci u vidu CCD kamere Astropix 1.4 kao i nesebicne pomoci ovaj uspeh ne bi bio moguc.
Takodje se zahvaljujemo i Gregoru Srdocu koji je stvarno maher za promenljive.
Sve čestitke! Bilo je tu zasigurno puno posla. Sad očekujemo neku ekstrasolarnu planetu ;D
cestitke ekipi!
m
Nova fenomenalna vest: http://www.astronomija.co.rs/galaksije/vansolarne-planete/5638-snimljen-tranzit-vansolqrne-planete-iz-bake-palanke.html (http://www.astronomija.co.rs/galaksije/vansolarne-planete/5638-snimljen-tranzit-vansolqrne-planete-iz-bake-palanke.html)
Bačka Palanka - Night Hawk, svaka čast! :D
Sve najbolje u lovu na asteroide! 8)
Bravo, iskrene cestitke i samo napred!
Pa momci su lepo rekli da je na redu tranzit ex.planete. Zar je neko sumnjao? Jedino bi mogli da nam kazu datum objave sledece vesti, da nas ne muci neizvesnot.
Radi se punom parom. Do sada smo snimali cetiri exo planete ali nemamo kompletan tranzit jer uvek nešto iskrsne. Sinoć su opet tehnički problemi odradili svoje. Zvezda koju smo snimali je pre kraja tranzita zašla za "zid" opservatorije a uz to guiding zvezda se gubila pa je dosta snimaka neupotrebljivo.
Neki dan je opet jedno drvo smetalo da snimimo početak...
I na ovom prijavljenom tranzitu se vide dva prekida u snimanju jer softver za snimanje nešto zakoči i prestane da snima, ali smo na vreme primetili...
Iznenadio sam se da sa ovim uslovima uz mesečinu i sa teleskopom od 250mm na 30 sekundi možemo da snimimo zvezdice do 17. magnitude.
Asteroid? Pa snimili smo ih desetak :), aaa mislite na neki nepoznat? E pa tome se i mi nadamo :)
Cestitke za velike uspehe i samo tako dalje... ;D
Svaka cast !!!! Dajte neke detalje kako se to radi ;D
tesko je odgovoriti ovako nabrzinu ali...
Prvo nadjes na netu tranzite, odredis koji ti odgovara, sto veca razlika u sjaju za pocetak, usmeris teleskop u odredjeno vreme u izabranu zvezdu, snimas nekoliko sati, tj barem 300-500 slicica, sve to odradis u dva softvera, naravno ne zaboravis na racunaru da postavis vreme po UT i to sa atomskog casovnika, jos poneka zavrzlama i dobijes grafikon.
Naravno, najbolje je prvo testirati opremu i zivce na nekoj poznatoj promenjivoj zvezdi, dok se ne naucis a onda dalje...
Citat: mravic poslato Mart 08, 2012, 10:57:51 PRE PODNE
...
Iznenadio sam se da sa ovim uslovima uz mesečinu i sa teleskopom od 250mm na 30 sekundi možemo da snimimo zvezdice do 17. magnitude.
...
Fasciniran sam ovim podatkom da se na takvoj posmtračkoj lokaciji može izvući 17. magnituda sa navedenim setup-om! Ovaj podatak je samo za pet magnituda slabiji nego li što bi to bio verovatno slučaj bio na nekom dobrom posmatračkom mestu iznad 1000m.
Iskrene čestitke na ovim rezultatima. Ja se iskreno nadam da pored asteroida konačno nas čeka na ovom prostoru i prva prijavljena nova kometa. U to ime, srećno! :)
Ne bih da me loše shvatite kao da omalovažavam, baš naprotiv, ali ja sa 4x manjom aperturom iz dvorišta izvlačim 18.16 (generalno u odnosu na Vegu) odnosno 19.11 (samo plava frekvencija). Doduše, ovo je uz sumanutu torturu u obradi. Zato mislim da 250mm newt sa ccd kamerom može/mora više bar za celu jednu magnitudu ipo, možda i dve.
Vremenom kad se kalibriše i uhoda sve plus transparentna atmosfera i biće to preko 20mag zasigurno, ako ne onda je to do lokacije a ne teleskopa.
Mada, cilj opservatorije Nighthawk nije što niža magnituda već što više egzaktnih merenja.
Ma nema frke, nemoj da se uzbudjujes, ta 17. magnituda se vidi i to je galaksija, ali vide se jos neke zvezdice kojih nemam na mapi.
E za galaksije je već druga priča... 8)
Magnitudu 18 obično bez problema postižu apo-refraktori od 90-100mm i granična magnituda u principu zavisi samo od aperture instrumenta.
Za proveru magnitude može da posluži recimo ovo:
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/
ovo oko magnitude me zainteresovalo
nasao sam galaksiju magnitude 16. na ovoj mojoj poslednjoj slici virgo klaster ( bas se sirota galaksija jedva videla kao pufna) ;D
eh da ne kazem u mojim gradskim uslovima ;)
Rekoh, magnituda u idealnim uslovima zavisi jedino od aperture - svejedno je i f i žiža i montaža...
Naravno, uz gradsko nebo uspeh je tim veći ;D