Forum Astronomskog Magazina

Astronomske diskusije => Astronomija => Temu započeo: Kenza poslato Oktobar 25, 2012, 11:15:09 POSLE PODNE

Naslov: Pitanje
Poruka od: Kenza poslato Oktobar 25, 2012, 11:15:09 POSLE PODNE
Zdravo svima! Zanima me sledece. Ja nisam po profesiji astronom vec sam na petoj godini biohemije. Oduvek sam voleo astronomiju i dugo godina se bavim astrofotografijom. Poznajem nebo i sve to. Medjutim jako malo znam o matematickom i fizickom delu astronomije. Nedavno sam odlucio da pocnem da proucavam astronomiju i astrofiziku i kupio udzbenik iz astronomije za 4. razred matematicke gimnazije, Prakticne radove iz astronomije i Osnove Astrofizike sa matematickog fakulteta. Dosta toga mi je jasno, medjutim ima gomila zadataka koji su dosta teski. Shvatio sam da prvo moram da predjem dosta iz mate i fizike pre nego sto predjem na konkretne stvari.

Pitanje: koje oblasti iz matematike i fizike treba da predjem iz srednje skole ili sa fakulteta? Ako neko moze da mi preporuci udzbenike bio bih jako zahvalan. Hvala unapred! 
Naslov: Odg: Pitanje
Poruka od: Ljubo poslato Oktobar 26, 2012, 11:49:09 PRE PODNE
Hmmm,

Zavisi koliko duboko želiš ući u materiju, kao i to koje te oblasti najviše interesuju. Za osnovne zadatke (to jest one iz srednjoškolskog udžbenika i udžbenika za I godinu faksa), potrebno ti je poznavanje prva dva razreda srednje škole (koristiti udžbenik za upoznavanje gradiva, a potom, u cilju vježbanja, npr. Zbirka zadataka od B. Vene-a za pomenute razrede). Za rješavanje složenijih zadataka (na primjer: Furijeovi transformi; modeli transporta energije u unutrašnjosti zvijezda i slično) na višim godinama fakulteta (a tu spadaju i pomenute Osnove Astrofizike), potrebno ti je gradivo iz zadnja dva razreda srednje škole (recimo, ista zbirka i neki od udžbenika).
Oblasti za početi matematičke osnove za rješavanje zadataka iz astrofizike i položajne astronomije su: 1) polinomi; 2) kvadratne i iracionalne jednačine; 3) eksponencijalne jednačine i logaritmi; 4) trigonometrija; 5) Nizovi i redovi
Za više godine fakulteta treba i temeljnija naobrazba, pa su tu tako uključeni i: 1) kompleksni brojevi; 2) limesi i izvodi; 3) svi integrali; 4) Determinante i matrice.

VAŽNO! Za dublje razumijevanje materije koja se tu izučava, posebno za astrofizički dio; ovaj matematički aparat nije sam po sebi dovoljan, već uključuje i poprilično znanje iz većine oblasti fizike. Tako da moraš u tom slučaju vidjeti kako dobro stojiš i sa fizikom, prije nego počneš rješavati astrofizičke zadatke. Za položajnu astronomiju je već nešto drugo, tu se možeš osloniti i na znanje samo iz pomenute početne literature iz matematike (prva dva razreda srednje).
Naslov: Odg: Pitanje
Poruka od: morea poslato Oktobar 26, 2012, 06:49:26 POSLE PODNE
Imaš na ovom sajtu brdo dobrih kurseva http://ocw.mit.edu/courses/

Siguran sam da će ova dva dosta da ti znače

http://ocw.mit.edu/courses/mathematics/18-01sc-single-variable-calculus-fall-2010/

http://ocw.mit.edu/courses/mathematics/18-02sc-multivariable-calculus-fall-2010/

A imaš i ovaj kurs(eve) iz fizike koji drži fenomenalni Walter Lewin, koji je apsolutni must see

http://ocw.mit.edu/courses/physics/8-01sc-physics-i-classical-mechanics-fall-2010/
Naslov: Odg: Pitanje
Poruka od: morea poslato Oktobar 26, 2012, 06:59:35 POSLE PODNE
Ovaj je mozda i bolji od onog prvog, manje vise iste oblasti obradjuje

http://ocw.mit.edu/resources/res-18-006-calculus-revisited-single-variable-calculus-fall-2010/course-introduction/
Naslov: Odg: Pitanje
Poruka od: Kenza poslato Oktobar 26, 2012, 09:20:45 POSLE PODNE
Hvala puno ljudi! Mnogo ste pomogli.  :)