Forum Astronomskog Magazina

Astronomske diskusije => Astronomija => Temu započeo: orion310591 poslato Oktobar 11, 2013, 12:21:06 POSLE PODNE

Naslov: Otkrivena planeta koja lebdi svemirom
Poruka od: orion310591 poslato Oktobar 11, 2013, 12:21:06 POSLE PODNE
PSO J318.5-22

http://en.wikipedia.org/wiki/PSO_J318.5-22

Astronomi su objavili da su van sučevog sistema pronašli usamljenu planetu koja ne kruži ni oko ijedne zvezde.
Velika gasna egzoplaneta, nazvana PSO J318.5-22, udaljena je svega 80 svetlosnih godina od Zemlje i ima masu šest puta veću od Jupitera. Nastala pre 12 miliona godina, planeta se smatra "novorođenčetom" među parnjacima.

"Nikada dosad nismo videli nebesko telo koje slobodno lebdi u svemiru, a da ovako izgleda. Ima sve karakteristike mladih planeta pronađenih oko drugih zvezda, ali lebdi potpuno sama", kazao je vođa istraživačkog tima Majkl Liu iz Astronomskog instituta Havajskog univerziteta u Manoi.

"Često sam se pitao da li takva usamljena tela postoje, a sada znamo do postoje", dodao je on.

Istraživači, čiji je rad objavljen u časopisu Astrophysical Journal Letters, identifikovali su planetu koristeći teleskop Pan-STARRS 1 koji se nalazi na vulkanu Haleakala na havajskom ostrvu Maui.



PS. Prva slika koja mi je pala na pamet je ona kada se 2 planete sudaraju i obe rasparcavaju 0.o
Naslov: Otkrivena planeta koja lebdi svemirom
Poruka od: kostur poslato Oktobar 11, 2013, 12:51:37 POSLE PODNE
Ah. Planete lutalice. Mene je u stvari zatekla njena starost i opsirnije inf: kako je pronadjena (koja metoda) i kako je odredjena njena starost?
Naslov: Re: Otkrivena planeta koja lebdi svemirom
Poruka od: skyfly poslato Oktobar 12, 2013, 01:04:28 PRE PODNE
ma to je nekada bilo komplikovano,danas se pronalaze golim okom ;D
Naslov: Re: Otkrivena planeta koja lebdi svemirom
Poruka od: ranko997 poslato Oktobar 13, 2013, 12:35:27 POSLE PODNE
Neka slika? Nesto?