Sasa vjerovatno nije stigao staviti u AM, pa evo saljem ovdje: otkrio sam asteroid! :) ali vec je bio otkriven :wink:
Obradjivao sam snimke M17 snimljene u dva navrata i skuzio "tockicu" na snimci od 29.5. - evo animirani gif ako netko hoce vidjeti:
http://free-zg.t-com.hr/astrobobo/astrofoto/swan.gif
Asteroid je lijevo u sredini, magnituda je bila 11.5. Malo informacija o asteroidu 103 Hera ima na Wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/103_Hera
Više sreće idući put!
U pa ovo je stvarno odlicno. Je l' si ciljao bas asterodi ili si slucajno video?
Slucajno, evo kazem tek sam jucer radio obradu i primjetio uljeza. poslao sam informaciju ovdje ne da se hvalim nego da se vidi kako se sa amaterskom opremom jos uvijek mogu vrsiti istrazivanja. na taj nacin se mogu otkrivati nove, supernove, kometi..
Steta sto taj uljez nije Boboteroid.
Ali ti mozda imas amatersku opremu ali si ti zato Profi :D
Samo ti zezaj :) ali stvarno kazem, cak i kod ovakvih amaterskih snimaka treba obratit paznju, ko zna, svasta se moze otkriti....
Ma kakvi sala to je Bobov nebeski pixel.
Uposte nije vazno da li je otkriven ti si za sebe njega otkrio i sa nama podelio pixelcic.
Nisi ni svestan koliko ovo mnogo vredi barem po mojoj nekoj skali vrednosti.
Evo snimak je i u AM.
http://www.astronomija.co.rs/razno/foto/2005/stromar/103hera/103hera.htm
Sashastar wrote:
CitatSteta sto taj uljez nije Boboteroid.
E ovo je ludnica! :P
Ja obicno pregledam na kartama deo koji hocu da fotografisem zbog asterodia. A i nemam jace objektive koji mogu da zapaze neko vece kretanje asterodia...
A na kojim kartama gledas
Kartama...i ja lupam. Gledam u programima. Ma to ti dodje isto. Obicno koristim HNS ali treba da dopunim listu asteroida i kometa.
Citat: "gucic"Sashastar wrote:
Ja obicno pregledam na kartama deo koji hocu da fotografisem zbog asterodia. A i nemam jace objektive koji mogu da zapaze neko vece kretanje asterodia...
Ako imas asteroid sjajniji od cca mag 10 mozes ga uhvatiti skoro sa bilo cime. Snimis u razmaku od par dana i gledas razliku.
Gucic da li ti govoris o Hallo northern sky planeraijumu (HNSKY) ?
Meni se retko potrefi par dana da je vedro. Uglavnom se desavaju neke anomalije - kazu da ce biti kisa, a ono vedro pa propustim takve prilike. To je manji problem, jer ovi kad skeniraju film, uvek ima mogo suma, pa ne znas da li je nesto zvezda ili sum masine. To mi pravi ogromne probleme.
Mislim da se trenutno neki svetliji asterodi mota u Orionu, ima i dobar pomak. Bobo, ako te interesuje pogledaj HNS (Sashastar - da, to je Hallo Northern Sky)
Sto se tice prognoza, zaboravi na one "citane i pisane" - pogledaj satelitsku snimku. Nije losa ona na meteo.hr, ali ovo je definitivno najbolje:
http://meteosat.e-technik.uni-ulm.de/meteosat/index-latest.html
A u vezi fotografija - ne mora to biti da je sum od masine, vec i zrno od filma. Upotrijebi isti trik kao kod normalnih digitalnih fotografija - snimi 4-5-6 fotografija i iskombiniraj ih u Registaru ili Registaxu. Probaj takodjer saznati gdje se mogu napraviti kvalitetniji skenovi. 1h laboratoriji obicno nisu dobar izbor za kvalitetno skeniranje. Ne zato sto ne mogu napraviti kvalitetan sken vec zato sto se laboranti tamo ne trude ili ne znaju. Probaj se raspitati na nekom forumu ili bolje newsgrupi (obicno na newsima bude vie starijih i iskusnijih fotografa nego na ovakvim forumima, barem je tako kod nas).
Ipak magnituda 11.5 je malo za bilo kakvo novo otkrice asteroida. Jedino ako imas ludu srecu pa izvuces NEA, ali on nece ostati u vidnom polju nekoliko dana :) (ali tad ces vec na sat ili vise videti pomeranje tako da ti ni ne trebaju vise posmatranj vec samo jedno) ili sa jos ludjom srecom padne nova kometa.
za nove asteroide treba ti minimum minimuma 15 mag. ali to je malo previse za film :)
ali u svakom slucaju treba proveravati.
Uvek kad tako uleti nije lose ni poslati report mpc-u. kad je vec tu sto da se ne ubace novi podaci u bazu
Za nove asteroide trebas imati magnitudu negdje oko 17-18 - a i to je u dosegu amatera, bas sam nedavno bio gledao koja je minimalna magnituda na mojoj fotki M31. Kao sto se moze vidjeti ta Hera sa 11.5 je poprilicno sjajan objekt. Ipak, onaj "novi" planet je prilicno sjajan (zaboravih magnitudu), a mogu se traziti i nove i supernove. Naravno ne na ovakav "slucajan" nacin nego sistematski i uspjeh je prakticki zagarantiran! Ko je uporan nesto ce i naci, a ja samo snimam lijepe fotkice za casopise :wink:
Citat: "Bobo"CitatSto se tice prognoza, zaboravi na one "citane i pisane" - pogledaj satelitsku snimku. Nije losa ona na meteo.hr, ali ovo je definitivno najbolje:
Njih i gledam samo na http://www.metoffice.com/weather/satellite/ nisu losi-probacu sa ovim tvojim linkom ubuduce jer je to Univerzitet iz Ulma.Mora da su opasni :!: . Ne vredi mi da samo pratim dnevne snimke jer se rade samo po danu (visible clouds) dok su infracrveni nepouzdani - oni prikazuju i oblake, a i vodenu paru, a para ne mora uvek da znaci da je u pitanju oblak...cesto pratim i na satelit TV-u meteo express. Francuska TV.
Probacu to sto si rekao za skeniranje. Imao sam nekih problema oko skeniranja dijapozitiva jer masina (cini mi se) ostavlja jedan segment fotke svetlijim, a preostali normalno osvetljen...tesko je naci pouzdanu laboratoriju. :(
E, a koje je bio Machholz magnitude kad je Don otkrio?nesto jace od 12m. Za takve stvari treba ludacka sreca i upoznavanje sa trenutnim pretrazivanjem robotskih teleskopa tako da je vrlo moguce sa amaterskom opremom otkriti nesto novo. Don je koristio 6" reflektor stariji od nas svih zajedno :) .
Ja mislim Gucicu da je ta kometa kad ju je Don pronasao bila 11.2 Magn.
Pa kad se bila priblizila vrlo blizu Zemlje bila cak i 5 Magnit.
Ma za sve treba luda sreca a ako se jos i sistematski osmatra
efekat srece se daleko smanjuje.