Pozdrav svima, interesuje me u cemu je razlika izmedju ova dva DSLR-a:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4344_Canon-EOS-1200-Body---Astro-Version---without-IR-cut-filter.html
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8502_Canon-EOS-1200-Body---Astro-Version-for-Infrared-Photography.html
::)
Čitam opis oba aparata i vidim da su nešto očigledno pomešali. Evo kako sam ja to razumeo:
Ja mislim da je kod prvog izvađeno sve i da on može sam po sebi da služi i za IR deo spektra. Naravno da to možeš da sprečiš naknadnim IR-cut filterom za teleskop, ima ih gomila, evo recimo jednog:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1571_TS-Optics---2--IR---UV-cut-filter.html
Sa prvim aparatom dobijaš bukvalno ceo spektar ali je tu problem naći tačan fokus jer se kod svih stakala on menja u zavisnosti od frekvencije. Odnosno tačnije vidljivi opseg je više-manje dobro korigovan za istu tačku (ovo je uzrok aksijalne hromatske aberacije), ali IR svakako nije pa zvezde mogu da budu razmrljane. Takođe nemaš autofokus i čistač prašine.
Sa drugim imaš i AF i tresač prašine, kao i 3x veću osetljivost na crvenu, tačnije na H-alfa, ali tu se uskoro osetljivost prekida: ovaj aparat ne "vidi" IR deo spektra. Teoretski ti bi i tu mogao da snimaš infracrvene dnevne slike ali ako potpuno zatamniš svu dnevnu svetlost pomoću IR-pass filtera za objektiv, ima toga da se nađe ali nisu jeftini; jedino što bi bila potrebna duga ekspozicija. Istovremeno prvi to snima u deliću sekunde, u tome je razlika.
Prvi aparat je za hard-core astrofotografe i one koji žele da snimaju IC pejzaže, a možda i IC astrofotke pomoću IR-pass filtera. Drugi je za raju koja želi da i dalje ima funkcionalan aparat za svakodnevnu upotrebu, ali i da povremeno okine neku astrofotku - pritom te astrofotke su značajno bolje (kad su u pitanju emisione magline) od naših nemodifikovanih aparata.
Ja se nadam da nisam bio konfuzan :)