Ne znam gde da postavim pa ide ovde
Pozdrav drage kolege. Imam za vas jedno pitanje na koje ne znam odgovor. Sinoc i preksinoc sam dok sam slikao sa teleskopom stavio na tripod DSLR Canon 600Da sa 50mm prime objektivom i uperio ga u pravcu gde ce se pojaviti Persej sazvezdje u nadi da cu uhvatiti neki meteor. Prve noci sam uhvatio jedan veoma zanimljiv.
F1.8 ISO400 9s sa 5s delay izmedju subova
(https://live.staticflickr.com/31337/53914050796_421abd51da_b.jpg) (https://flic.kr/p/2q9cAXW)Meteor Perseids (https://flic.kr/p/2q9cAXW) by Miloš (https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/), on Flickr
E sad, jutros kad sam pregledao subove od sinoc, naisao sam na jedan koji me kopka i ne znam sta je u pitanju.
Sve je teklo kao i ocekivano, na jednom sam nasao mali meteor medjutim pred zoru u 4:20 na jednom subu se pojavljuje nesto sto izgleda kao zvezda 1.9 magnitude. Na prethodnim kao ni na subovima nakon tog jednog nema nista, ni tragova kretanja ni repa, bas nista.
Subovi su 9s, ISO800, F4, 1s delay izmedju subova.
U pitanju je sub IMG_9060 koju zajedno sa 20 slika (10 pre i 10 posle) prilazem u folderu kako bi se moglo pogledati kao animacija.
https://drive.google.com/drive/folders/1XJsLCEGURo1J6fqcqUPtCPTbKs7tnyO8?usp=drive_link
Evo i slike u Stellariumu lokacije i orijentacije kadra
(https://i.postimg.cc/G9HTsd5G/Screenshot-2024-08-11-08-44-45-858-com-noctuasoftware-stellarium-plus.jpg) (https://postimg.cc/G9HTsd5G)
A evo i kako to izgleda sub do suba sa 1s delay-a
(https://i.postimg.cc/T5Ly8JDC/Screenshot-2024-08-11-08-53-53-048-com-microsoft-rdc-androidx.jpg) (https://postimg.cc/T5Ly8JDC)
Ako neki ima ideju sta bi to moglo da bude voleo bih da cujem.
Hvala
Možda je meteor pod vrlo malim uglom u odnosu na osu kamere?
Ima mali repić sa obe strane - to bi predstavljalo putanju. Gornji deo atmosfere i nakon što je izgoreo pa ostaje slab trag a centralni deo koji je sjajan je zapravo mesto gde je izgoreo.
Meni više liči na geostacionarni satelit koji se kreće po ekscentričnoj (ili čak nagnutoj) putanji... "Repići" bi mogle biti refleksije od solarnih panela - a oni su vjerovatno i uzrok, pored pomenute "iskrivljene" putanje (analeme) zašto je satelit na trenutak bljesnuo. Ovo pogotovu što meteori koliko sam upućen nemaju antirepove.
Citat: Ljubo poslato Avgust 11, 2024, 03:13:27 POSLE PODNE. Ovo pogotovu što meteori koliko sam upućen nemaju antirepove.
(https://ichef.bbci.co.uk/news/1536/cpsprodpb/707C/production/_132369782_65fb3d1d-055b-40c9-9fa5-914c557982a9.jpg.webp)
Pogledaj sliku i zamisli da meteor dolazi pod mnogo plićim uglom. Vidiš kako ima deo gde ima zadebljanje (vrlo je svetao) a pre i posle nije toliko svetao jer stepen izgaranja nije toliko velik - na početku jer je atmosfera tanka pa nema toliko otpora vazduha da podigne temperaturu a posle jer je većina već izgorela i nema mnogo goriva da dalje gori pa se polako gasi.
Aha, ima logike. Ali zar onda ne bi trebalo da se sjaj gradualno mijenja od centra, a ne na sitan repic?
Valjda zavisi od ugla i gde je izgoreo.
Sa druge strane - možda i nije to. Stvarno ne znam kako izgleda kad je pod vrlo malim uglom. Možda je samo blago ovalna vrlo svetla tačka.
Ti repići možda mogu biti i refleksija u optici?
Ja isto mislim da su ti repici vise do problema sa samim objektivom jer je blise ivici. Sto se tice ideje da je meteor pod uglom ne bih rekao iz razloga sto meteori imaju drugaciju boju. Evo primera
(https://i.postimg.cc/N51fLqcm/Timelapse-003087.jpg) (https://postimg.cc/N51fLqcm)
(https://i.postimg.cc/ThbTHMhF/Timelapse-003088.jpg) (https://postimg.cc/ThbTHMhF)
(https://i.postimg.cc/BjvDr9t5/Timelapse-003089.jpg) (https://postimg.cc/BjvDr9t5)
U Stellariumu sam pogledao vezano za satelite. Ne znam bas koliko je on tacan i da li prikazuje bas bas sve. Po njemu je 4min ranije propicio jedan tuda, ali sve sto se krece se i detektuje kao trag a geostacionarnih nije bilo, bar po mobilnoj aplikaciji Stellarium.
Ne znam tacnu lokaciju. Koristio samcentar Indjije. Ima 2 satelita koja su prosla u blizini u toku 4:20:00-4:21:00. Starlink 1475 i Starlink 2321. Oba bi trebalo da su oko Mag 5, ali mozda je bio neki odjaj u tom momemntu kako su rotirali panele ili nesto. Ne znam jel moze npr da se ponasa panel kao ogledalo i da vidis meteor koji sagoreva u njemu recimo.
Evo slike kuda su prosli ako je stelarijum precizan a ti slikao iz centra Indjije. Kruzic je otprilike gde je kod tebe bila ta svetla tacka, cisto poredjenja radi koliko je daleko od toga.
(https://i.ibb.co/2sRYwvB/image.png)(https://i.ibb.co/ySrc1KW/image.png)
Elem, ako se nema baš fisheye objektiv, produktivnije je snimati meteore pomjereno u odnosu na radijant. Zato Miloše probaj centar vidnog polja pomjeriti ka NP kada snimaš 50icom. I možda malo duže ekspozicije - 15 do 20 sekundi maksimalno. I maksimalan otvor blende, ako ćeš kasnije raditi stek.
Tako je Nemanja, te sam i ja video, prolaze ali iznad tog mesta. E sad ti sateliti su bili u pokretu. Ne bi bili detektovani kao tacka vec kao linija.
50mm je širok kadar, ne mogu u toj 1s izmedju subova da pobegnu van kadra a nisu mogli ni da ulete.
Ne znam, bas mi je misterija.
Hrvati kazu da je mozda geostacionarni pa da se mozda u tom momentu zarotirao tako da baci refleksiju.
Ne znam.
U Septembru 2022ge kada sam posmatra vizuelno, naisao sam na tackicu kao zvezda ali sve ostale su bezale iz kadra sa rotacijom zemlje dok je ta jedna bila fiksna i stojala je u vidnom polju.
Bas sam se bio iznenadio tada i to je za mene bila misterija koju sam kao sad pokusao da razresim.
Amerikanci su rekli geostacionarni satelit verovatno.
I ima smisla. Ali taj je bio vidljiv okom.
Ovo sad je jos jedna misterija.
Stellatijum, bar mobilna verzija, ima opciju da se ubace sateliti.
E sad koliko ih prikazuje to ne znam ali tu mi ne pokazuje ni jedan geostacionarni.
@Ljubo, NP je north pole? I sta ti znaci "pometeno u odnosu na radijant"?
Nisam planirao stackiranje, samo timelapsove. I 10s je predugacko i zvezde su izduzene.
Na F1.8 koma ubija, zato sam stavio na F4
Malo mi pojasni sta si hteo da kazes jer nisam bas razumeo🤣
Pazi, ja sam u stelarijumu update-ovao putanje i stavio da mi prikaze sve, cak i one koji nisu vidljivi u tom momentu i stvarno ih je mnogo. Pretpostavljam da je relativno precizno i da su tu skoro svi. Video sam i ja taj u 4:16 ali file info kaze 4:20 a sumnjam da bi dopustio da ti pise pogresno vreme na aparatu ako si iole OCD kao sto astro ekipa jeste :)
Sto se tice toga sto su tacke umesto linije, ne bi me iznenadilo ako je u pitanju neki odsjaj/refleksija tokom rotacije panela ili tako nesto. Takodje, ne znam da li i u kojoj meri se u baze iz kojih stelarijum vuce podatke unose vojni sateliti.
Evo kod mene u aplikaciji, ima i geostacionarni kao i neki delovi raketa
(https://i.postimg.cc/qhnp9B95/Screenshot-2024-08-11-18-57-22-516-com-noctuasoftware-stellarium-plus-edit.jpg) (https://postimg.cc/qhnp9B95)
Ali opet za geostacionarne tacno vreme i nije toliko bitno jer oni su dugo vremena na "istom" mestu iako i oni imaju male kruzne orbite.
Ma da, ima ih nenormalno mnogo, samo su daleko bas. Ukljucujuci i taj geostacionarni. Ova 2 su jedina koja sam video da su prosli iole blizu pa sam mislio da mozda ako si koji km dalje od centra da bi se preklopila pozicija.
(https://i.ibb.co/NFg3XYq/image.png)
Miloše, 10 sekundi nije puno, ako snimaš tik uz NP, zar ne?
Timelapse pokupi sijaset satelita, aviona, oblačića..., pa mi je draži stek. Pogotovu jer za stek odradiš stars na F4, a meteore šibaš na F1.8, pa uradiš starless. Mislim, po meni da je efektniji krajnji rezultat tako. Mada, ukusi su različiti... :)
@nemars, Moj teleskop je od centra Indjije vazdusnom linijom udaljen 582m. Nije to neka udaljenost. Refleksija nekog dela satelita ima smisla ali kada bi prolazio recimo kroz taj crveni krug koji sam nacrtao.
Mislim logicno je da ukoliko je refleksija sa samog satelita da bi se to videlo na mestu gde je on proletao, ne ovde gde je sijalo.
Ili da je geostacionarni pa da je on prilikom sopstvene rotacije u momentu zasijao. Ali gde je taj geostacionarni :) To nas zeza.
@Ljubo, Pa nije ako je uz NP ali 50mm je "usko" vidno polje da bi uhvatilo Perseide ako je kadar uperen na NP.
Ja namestim aparat iznad kruske gde ce se sazvezdje pojaviti oko pola 1 nocu, stavim delaj od 3h na intervelometar i odem spavati pa sta bude bude :)
A ti pricas o kompozitnoj slici? To jos nisam i ne znam da radim. Ja rokam jedan deo neba (ili slikam teleskop tokom sesije) pa sta bude u kadru a onda sve te subove ubacim u PS, preko camera raw filtera malo histogram samo poravnam) i renderujem video od tih subova.
To je polje o kome stvarno ne znam nista.
To sto ti pricaj zvuci zanimljivo ali ja ne znam kako bi to islo i kad se setim zezancije oko obrade kometa gde imamo razlicito kretanje komete u odnosu na zvezde...
Ti bi znaci uperio ka NP, slikao subove of 20s na F1.8, njih stackirao pa izvadio zvezde a umesto njih ubacio zvezde iz drugog posebnog stacka slikanog sa F4?
za tako nesto bih morao biti budan da izmenjam podesavanja a ja sam postao lenji astrofotograf koji podesi sesiju u NINA i ode da spava :)
Mada ima smisla to sto pricas samo kazem, nisam do sad to pokusavao.
Ja sam to našao kad sam tražio kako napraviti efektnu fotografiju meteorskog roja... Mada nisam još to odradio sam do kraja, ali evo kako to fino ispadne (sve sa detaljnim uputstvom): https://www.cloudynights.com/topic/742181-simple-meteor-shower-photography/
Ovo je korisno i za druge članove foruma, jer ne treba montažu sa praćenjem, samo stativ, širokougaoni objektiv, kamera i.... pucaj!
Lepo objasnjenje i tehnika. Samo, nisam jos na tom nivou a i nemam vremena da slikam meteore na taj nacin jer ustajem u 4:50 za posao :)
Ali ne znaci da necu nekad.
Nisam jos usao u kompozitne slike.
I ja tipujem da je nešto u orbiti napravilo kratkotrajan odsjaj. Mnogo toga ima što nije ubačeno ni u kakve kataloge ili Stelarium ili što potpada pod vojnu tajnu, a znamo da su sad vojni sateliti praktično maksimalno upregnuti. Dalje možda je jednostavno komad otpada ili isluženi satelit. Problem je što je pedesetica kao objektiv optički dobra ali mehanički nikako pa ti se vremenom pomerio fokus, meni se to redovno dešava i to je naprosto tako. Ako su snimci po 9sec onda je relativno kratko trajalo i čudno je za nekontrolisan neki objekat, verovatno je kao što nemars reče neko pomeranje panela bilo. Od hiljada i hiljada satelita statistika kaže da ćemo ovakve bleskove relativno često loviti.
Repić pre i posle može da ukaže na putanju snopa svetlosnog zraka koji se rotira kao svetionik; možde da bude refleksija na senzoru po kojoj su 18mpx poznati; i na kraju može da bude od objektiva ali skoro 100% nije jer je drugačije orijentisana. Onda bi sve zvezde sličnog sjaja trebale tako da izgledaju.
Ako je nešto u orbiti, uvek probaj bazu na Heavensabove. Za tvoju lokaciju, vreme i položaj na nebu jedino se donekle uklapa Envisat, (https://en.wikipedia.org/wiki/Envisat) što naravno ne znači da je zaista to to. Najveći sjaj je bio u 3:16 UTC. Inače je u pitanju napušteni satelit i to najveći civilni u svoje vreme. Evo mape (imaj u vidu da su ove kalkulacije nekad precizne a nekad ne):
(https://www.heavens-above.com/PassSkyChart2.ashx?passID=75641&size=800&lat=45.0471&lng=20.078&loc=Unnamed&alt=0&tz=CET&showUnlit=false)
Edit: popravljena slika.
(https://i.postimg.cc/yNZz6xcx/envisat.jpg) (https://postimg.cc/wtgr06WY)
Na Hrvatskom forumu par ljudi je reklo da je takodje videlo kratke bljeskove i vise navrata vizuelno. Ne znam, mislim da ce ostati misterija a istina je negde tamo🤣