Forum Astronomskog Magazina

Astronomske diskusije => Oprema => Temu započeo: Astro_fun_times poslato Jun 24, 2026, 12:11:46 POSLE PODNE

Naslov: Seestar S30 Pro
Poruka od: Astro_fun_times poslato Jun 24, 2026, 12:11:46 POSLE PODNE
Ljubo je u prethodnoj temu pomenio uređaj pa je red da i o njemu nešto kažem.



Imam veliko zadovoljstvo da vam predstavim pametni teleskop  - Seestar S30 Pro, u saradnji sa kompanijom ZWO koja je i zvanični sponzor Astronomskog kampa "Pod Zvezdama".

Oni koji se bave astrofotografijom su već čuli za pametne teleskope, i većina verovatno ima formirano mišljenje o njima a ljudi koji nisu čuli za njih, imaće priliku da čuju nešto o njima u teksu koji sledi.

Kada su se tek pojavili na svetskom tržištu, nisu (bar meni) bili impresivni, a isto tako, "šta on ima sve sam da radi, gde sam ja u toj priči" hehe
Valjda sam ja astrofotograf a ne sam teleskop.

Postalo je "praksa" da kada god se pojavi nešto novo, modernije, ljudi imaju tendenciju da to odbace, ne žele da prihvate promenu, novu tehnologiju, kao kada su davno astrofotografi koristili film za slikanje, pa kada su počele da se koriste modifikovane web kamere i DSLR, ti koji su navikli na film su bili skeptični i protivili su se novim tehnologijama.

Prošlo je više godina od kada je prvi pametni teleskop predstavljen i od tada, može se reći dosta su napredovali. Slušali su sugestije i kritike i usvojili ih i sad imamo jedan sasvim korektan pametni teleskop koji može da pruži daleko više nego što se od njega očekuje.


A šta to ovaj mali uređaj sve može, pitate se vi.
Sad ću vam reći.

Seestar S30 Pro ima ne jedan već dva objektiva/senzora, i lepota toga je što se oba mogu koristiti u isto vreme.
Dok glavni objektiv, koji je APO sa 4 elementa koji veoma dobro koriguje sliku preko celog polja slika mete dubokog neba, sa svojih 30mm aperture i 160mm fokalne dužine, drugi objektiv fokalne dužine od 6mm sa senzorom IMX586 u isto vreme slika širokougaoni kadar.
To je kao da imate dva uređaja a ne samo jedan.
Glavni senzor je jedan od najpopularnijih senzora među modernim astro kamerama, IMX585 sa pixelom od 2.9 mikrona, malim šumom, nema Amp glow. Taj senzor je dobro poznat astrofotografima i mnogi ga ili žele ili su ga već kupili.

Postoje dva režima rada, altaz i eq. Sa uređajem dolazi mali tronožac. Pomoću njega se uređaj veoma lako i brzo postavlja u altaz mod i odmah je spreman za korišćenje.
Zbog rotacije polja, u altaz modu, Seestar S30 Pro slika pojedinačne fotografije od 10 sekundi. One koje su loše iz nekog razloga kao na primer izdužene zvezde ili oblaci, one bivaju automatski odbačene i samo dobre slike se prihvataju i stackiraju.
Stackiranje je proces gde se više slika spaja u jednu i dobija se veća dužina izloženosti - integracije.
Umesto da u kontinuitetu slikate jednu sliku od recimo jedan sat, taj period se deli na pojedinačne kraće slike koje se nazivaju "subovi". Poenta je da ukoliko dođe to loših uslova, oblaka, dune vetar pa pokvari sliku, neće celokupna slika od jedan sat propasti već samo par subova, a ostatak materijala se koristi i stackuje.

E to radi i Seestar S30 Pro. Slika pojedinačne slike od po 10 sekundi u altaz režimu i stackuje ih kako bismo na kraju dobili sliku sa što više detalja.

Kod altaz slikanja, sledeći problem koji se javlja je rotacija polja. Naime, kao što znamo, kod nas se severni nebeski pol nalazi približno 45° iznad horizonta.
Kako noć odmiče, tako se celo nebo rotira oko te tačke što za posledicu u astrofotografiji ima da je senzor fiksan ali se nebo/vidno polje rotira.
Iz tog razloga je dužina pojedinačnih subova limitirana na 10s u altaz modu.

Zbog tog "problema" ali i kako bismo izvukli maksimum iz uređaja, postoji opcija da se Seestar S30 Pro postavi u eq mod.
To se postiže tako što se uređaj postavi na "wedge" tj. klin od oko 45 stepeni i time dobijamo da jedna osa (RA) bude uperena ka severnom nebeskom polu.

U ovom režimu Seestar S30 Pro moze da slika pojedinačne subove do 60s.

Ono što je najveća prednost kod Seestar S30 Pro je to što je veoma lak za korišćenje. Nije potrebno da imate nikakvo predznanje kao što je slučaj sa astrofotografijom kod koje se koristi "standardni" modularni sistem gde je sve pojedinačno potrebno podesiti i naravno, ne sme ništa da zakaže da bi sistem radio.

Sa Seestar S30 Pro, tih problema nema.
Vaše je samo da ga postavite, upalite, povežete sa telefonom i izaberete metu koju želite da slikate.
On će sam odraditi sve ostalo i vi ćete na kraju imati finalnu sliku koju možete odmah podeliti sa prijateljima ili na društvenim mrežama.

On će odraditi par test slika na početku kako bi saznao model neba i time odredio gde se meta nalazi, sam će uperiti na metu, odraditi autofokus i početi da slika.
Kako slike budu pristizale tako će se i stackirati i spajati pa ćete vi na ekranu sve jasnije i bolje videti metu koju ste izabrali za slikanje.

Ono što takođe postoji kao opcija je da sve te pojedinačne subove možete da sami stackirate i obraditi kao što to rade astrofotografi i da pokušate da izvučete još više iz vašeg materijala, što ću ja lično raditi i čemu se posebno radujem.

Uz uređaj dolazi i magnetni solarni filter za slikanje Sunca. Širokougaona kamera pomaže uređaju da lakše locira Sunce tako da je sve savršeno rešeno.
U samom uređaju se nalazi UV/IR cut filter koji služi da se odbaci neželjeni ultra ljubičasti i infra crveni spektar kao i "Light pollution" filter tj. dualband filter koji propušta OIII i Ha signal za slikanje iz svetlosno zagađenih sredina.
Odličan je i za slikanje maglina koje su bogate Ha signalom.

Sa svojom težinom od samo 1.65kg i torbom u kojoj dolazi, veoma je zgodan za poneti na hajking ili na bilo koje putovanje, gde ćete imati prilike da uživate u mračnijem nebu.

Seestar S30 Pro je uređaj kome se ja radujem najviše iz razloga što pojednostavljuje inače dosta kompleksan hobi astrofotografije i približava ga apsolutno svima koji žele da se oprobaju i slikaju noćno nebo.
Nije namenjen samo početnicima već svima.

Kao neko ko se bavi astrofotografijom više godina i ko je morao sam sve od nule da uči, najčešće na sopstvenim greškama, kao što to obično i biva, mogu da potvrdim da proces nije nimalo jednostavan i da je potrebno puno želje, volje i upornosti da se istraje i ovlada veštinama a nakon što se savlada korišćenje teleskopa i akvizicijom, koji uzgred košta više hiljada evra, neophodno je naučiti i obradu astrofotografija jer bez obrade nema ni slike, iako je sve prethodno odrađeno kako treba, rezultat izostaje.

Ovaj uređaj neće zameniti veliki modularni sistem ali on tome ni ne teži. On je tu da nove znatiželjne ljude veoma lako uvede u svet astrofotografije, kako bi kasnije ukoliko im se sve to svidi napredovali na skuplje i sposobnije sisteme.
Isto tako, tu je i za nas iskusnije kada smo lenji da iznosimo kompletan težak sistem napolje i da postavljamo sve od nule, useveravamo, balansiramo itd itd ili jednostavno želimo da budemo mobilniji kao i za brze sesije Sunca ili meseca.

Pored astrofotigrafije, Seestar S30 Pro se moze koristiti i za dnevnu fotografiju. Ima opciju da prati recimo avion, čoveka, životinju...

Na kampu ćete imati prilike i da ga vidite uživo gde ću vam demonstrirati njegove sposobnosti.

Ukoliko želite da ga kupite, možete iskoristiti naš affiliate link koji nam je ZWO obezbedio kao sponzor kampa Seestar S30 Pro (https://upf.ai/978wzbhs)

Iskreno se nadam da dolazite na naš kamp o kojem smo pisali u ranijim izveštajima a dodatne informacije možete pronaći na našem sajtu www.akpodzvezdama.org
Zapratite nas i na Instagramu i Facebooku @akpodzvezdama kako ništa ne biste propustili.

Vidimo se na kampu
Naslov: Odg: Seestar S30 Pro
Poruka od: Maki poslato Jun 24, 2026, 01:14:21 POSLE PODNE
"Ovaj uređaj neće zameniti veliki modularni sistem ali on tome ni ne teži. On je tu da nove znatiželjne ljude veoma lako uvede u svet astrofotografije, kako bi kasnije ukoliko im se sve to svidi napredovali na skuplje i sposobnije sisteme."

samo ću ovo citirati, kada je reč o početnicima... :)

https://www.scopereviews.com/begin.html

"What about Astrophotography?

Don't. 

Just don't. 

I know, I know, you want to.  The urge to photograph what you see is almost irresistible.  The problem is, beginners have no idea what they're getting into.  This is way more involved than you can possibly imagine.  You've got a lot to learn, between the night sky and your new telescope.  Don't complicate matters by getting involved with astrophotography.  What's more, photographers, as a rule, have a harder time adjusting to astrophotography, than "civilians."  They assume their knowledge of conventional photography will shorten the curve for them, but usually the opposite happens.  Next to department junk-scopes, astrophotography is the #1 reason people drop out of the hobby. 

My friend and fellow club member Herb B, who is really good at this, estimates he's spent tens of thousands of dollars, over a decade of his life, and untold thousands of rejected images, to get where he is today.  When new members excitedly ask him for advice on getting started in astrophotography, his usual response is this:

"Don't."


Pucaj  ;D

Naslov: Odg: Seestar S30 Pro
Poruka od: Astro_fun_times poslato Jun 24, 2026, 01:42:03 POSLE PODNE
Hahahahhaaha

Imam svedoke da sam isto i ja savetovao ljude redovno.
Ali to je bilo pre nego što je astrofotografija postala ovako laka.

Vizualna astronomija ima svoje čari, ali ko bi da se oproba i u astrofoto...
Ko sam ja da im branim😂

A "DON'T" i dalje stoji kad je reč o standardnom modularnom setapu gde se sve mora od nule kupovati i učiti, koji je takođe daleko skuplji.

Don't, but if you do - Seestar S30 Pro 😂