Pre deset minuta uspesno je lansiran Shuttle.
Konacno, i to posle koliko odlaganja iz raznoraznih razloga
dva puta zbog loseg vremena,a juce je bilo veoma suncano,oblaci su se vidjeli samo u daljini iznad okeana(ako ste gledali lansiranje preko NASA TV)
Jeste da je bilo suncano ali je i neka vetrina duvala. Ja sam vec video kako opet odustaju.
Ova misija je u prvom planu bila predvidjena za davni septembar 2005.
Inace opet se dosta prica o vec cuvenoj poliuretanskoj peni. Od prave formule su jos daleko...ako je ikad i nadju
:?
Jel' moze malo opsirnije o tome, ali da mi ne stavite samo link na vest? Sich je spomenuo poliuretnsku penu. O cemu se radi i u cemu je problem sa starom formulom (zakljucak iz dela recenice "Od prave formule su jos daleko...")?
Lansiranje nije proslo tako mirno. U ponedeljak na jednoj od redovnih inspekcija shutlla, otkrivena je jedna pukotina na izolacionoj peni na glavnom rezervoaru za gorivo.
Pukotina duga 12,5 cm i siroka 1 cm se nasla kod creva koje sluzi da dovod. Nasini eksperti su ustanovili da je pukotina nastala pri punjenju i praznjenju rezervoara sa gorivom.
I pokraj medijskih spekulacija da ce ovo dovesti do totalnog otkazivanja lansiranja, to se nije desilo, i prekljuce je lansiran sa Kejp Kanaverala.
Ipak lansiranje shutla ne znaci i kraj problema za Nasu. Isprva treba da se napravi kompletna inspekcija na Shutllu, da se proveri stanje izolacije koja je postala nocna mora za agenciju posle nesrece sa Kolumbijom.
Ako se pokaze da je trup doziveo znacajno ostecenje pri lansiranju, koje moze da ugrozi njegov povratak na zemlju, zbog toga su predvideli nekoliko svemirskih setnji sa ciljem da se popravi Shutlle.
Ako sve bude u redu posada Discaverija ce da ostane na ISS dvanaest dana.
Osnovni zadatak je da se donese hrana za astronaute na ISS i da se izvrsi serija eksperimenata sa kojima treba da se proveri bezbednost na Shutlu.
Inace, deo ekipe je i nemacki astronaut Tomas Rajter koji ce ostati duze vremena na ISS. Njegov dolazak na ISS je prvobitno planiran za prethodno leto ali je odlozeno za godinu dana.
Inace, ova misija je vazna za americke Shutllove. Slobodno moze da se nazove misija *sve ili nista* i od koje zavisi opstanak space shutlle flote.
Bilo kakav neuspeh ove misije, a posebno njen katastrofalan ishod, znacio bi kraj za space shutlove.
Ako bi se to dogodilo, ISS bi ostala najverovatnije nedovrsena. Ako ova misija bude uspesna, tada cemo sigurno cesto gledati lansiranja Shutlla.
Nasa planira po cetiri lansiranja godisnje sve do 2010 kada je i predvidjeno penzionisanje ove flote.
Tekst je preveden sa Makedonskog sajta Astronomija.com.mk
dvije decenije nije bilo broblema sa pjenom,vise od 110 lansiranja.
a onda posle kolumbije svako samo ocekuje katastrofu.
moze li neko da mi objasni sta se to promjenilo te je izolaciona zastita postala toliki problem.
Uvek je to bio problem, samo niko na njega nije obracao paznju dok nije columbia zbog toga nastradala u povratku.
Od tada je nasin sveti gral lansiranje bez problema za izolacijom
Godinama niko nije pratio misije šatla, u poslednje vreme sve svetske TV mreže prenose lansiranje u nadi da će neko da strada. Nije ni to loše, bar smo svi u toku.
@mravic
Hvala na odgovoru. Zaista si lepo to napisao. Mog'o bi i cesce :) . Interesantno je sto se ni na astrofizici ni na astronomiji uposte ne uci o svemiriskim letelicama, ali uopste! Desi se da se spomene misija i naziv letelice kojom su prikupljeni neki podaci, ali toliko o tome.
Taj deo je rezervisan za nas masince tj. vazduhoplovce :wink:
Neko bi mog'o da odrzi jedno predavanjce na Letenci o lansiranjima i slicno. Mene bi licno interesovalo koji je najmanji kvar koji moze da napravi najvecu stetu i obrnuto. Od koje vrste materijala se najcesce prave danasnje letelice i sa cim se trenutno eksperimentise, tj. sta je sada hit kod izrade novih letelica? Da li rakete imaju aerodinamican izgled samo izgleda radi (kao, bas je fensi) i kada ce krenuti sa nekim novim izgledom, cisto fore radi?
Nadam se da niko ovo poslednje nece shvatiti preterano ozbiljno
Ja sam mislio da ti neces doci na Letenku. Mislio sam da se spremas na Odvracenicu.
Pa i necu doci :( .
Ipak, misilm da moja pitanja i nisu toliko losa :) . A nije losa ni ideja o predavanju o astronautici, sem ako vec postoji ili ce biti na Letenci. Po meni, sve sto je nesvakidasnje, a narocito teme koje nemamo u sklopu nekih utvrdjenih seminara i kurseva, je dobrodoslo na bilo kojoj skoli.
Sta?? Charlie neces doci na Letenku? Pa obecala si da ces drzati i jedno predavanje!
A o kosmonautici, misijama na Mars i Saturn itd. na Letenci dogovoreno je da prica Srdjan. On to sjajno radi.