Skorašnje poruke

#21
Astronomija / Odg: Astronomski kamp "Pod zve...
Poslednja poruka Astro_fun_times - Jun 23, 2026, 07:49:46 PRE PODNE
Krajem nedelje ćemo (nadam se) znati finalni plan i program.
Dok potvrdimo sa svim ljudima da dolaze.
#22
Astronomija / Odg: Astronomski kamp "Pod zve...
Poslednja poruka Marcony - Jun 23, 2026, 07:31:23 PRE PODNE
Zna li se da li će i kada biti istaknut plan i program kampa?
#23
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Damir - Jun 23, 2026, 01:10:30 PRE PODNE
Zato sam i pitao vas sto vise misljena to bolje po mene da bih znao u kom smeru da idem. Jel to sto ja sam istrazujem malo po netu malo AI meni je i stvorilo zabunu da ne znam sta bih i od cega da krenem... Sad sto se tice deep sky svestan sam i naravno da ne ocekujem slike sa interneta pogotovo ne nasine slike 🤣al uzbudjenje da cu nesto pronaci je samo po sebi bar meni dovoljno koliko god to skromno zvucilo pa makar i mutne mrlje.Sad tu sto se tice cerkice ona je ocarana mesecom planetama it zvezde su za nju jos uvek zvezde sa decijih crteza. Sad ono montaza itd za nju verovatno ce biti malo nestrplnivo jel ja sam amater i trebam da ucim i to moze da traje to se slazem... Mislim sve u svemu mozda je i to neka opcija kupiti neki refraktor bolji oni su svakako u nekom mom budzetu cak i novi.Mislim svakako sto imam vise informacija to ce mi biti lakse.Pogotovo ide kamp sto iskreno iscekujem ko malo dete da dodjem i verovatno cu i biti ko dete od zelje da saznam sto vise moguce tako da cu sacekati kamp pa onda odluciti eto uz vase sugestije sta da uzmem.😁
#24
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Danijel - Jun 23, 2026, 12:40:36 PRE PODNE
Maksutov isto tako nije loš, s obzirom da je katadiopter, ima vrlo kompaktnu konstrukciju, oštrina i kontrast su vrhunski, lako se prenosi, možeš ga postaviti i na fotografski tronožac, robustan je, ne treba ga kolimirati i ima vrhunsku sliku. 8)
#25
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka ε Aurigae - Jun 23, 2026, 12:21:53 PRE PODNE
Damire, evo i par reci od mene.
U doba korone sam poceo da se bavim vizuelnom astronomijom - i tada sam se zarekao sebi nikada u astrofoto.
Medjutim dosao je trenutak "hej, jako lepi krateri, ajde da probam da slikam" i inicijalna ideja se lako promeni.

Da skratim, obrni okreni ljudi imaju vise teleskopa. Nase trziste je jako malo sto se tice polovne opreme, ali mozda da uzmete u razmatranje sledecu stvar.

Ako necete biti stacionarni (terasa, vikendica) vec ici na izlete i cesto nositi Dobson/njutn, spremite se na cestu kolimaciju - detetu to moze da bude frustracija dok ceka da tata kolimira. Mozda da razmislite da uzmete neki polovan refraktor i 80mm je dovoljno i neku alt-az montazu. Mogu se polovni, ali cak i novi naci za prilicno prihvatljiv budzet. Taj teleskop moze dosta da pruzi. Pustite onda da vidite u kom smeru ide i kod vas i kod cerke. Kasnije mozete ili uzeti veci refraktor 100mm> ili neki flex dobson za vas.

Opet ako u startu znate da vas zanima deep sky ili kao sto su kolege rekle dobson - koji je malo kabast za nosenje ili uzmite odmah neki veci refraktor na dobroj alt az montazi.

Ako cete menjati lokacije odakle gledate i ako hocete novu operemu, moj savet bi bio:

https://teleskop.rs/refraktori-sa-montazom/1091-102500-az3r-skywatcher-startravel-102-refraktor.html

Budzet nije veliki, ali je mana montaza, ako imate vise za ulaganje onda bih predlozio:

https://teleskop.rs/refraktori-sa-montazom/972-102500-az4-skywatcher-startravel-102-refraktor.html
#26
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka areudeadyet - Jun 23, 2026, 12:14:07 PRE PODNE
Citat: Damir poslato Jun 22, 2026, 11:48:54 POSLE PODNE...A sa druge strane mene zanima deep sky nekako bi da se bakcem sa time
Samo da napomenem da su DSO slike, koje kruze internetom i ovim forumom, nastale dugim ekspozicijama i satima i satima sakupljanja fotona, obrade i "ulepsavanja" istih da izgledaju tako kako izgledaju. Verujem da ste svesni da ono sto bi ste videli golim okom nije ni nalik onome sto astrofotografi dele na mrezama.
Da budem iskren, vizuelno posmatranje ima svoju car, ushicenje je pravo pronaci neki objekat i posmatrati ga, kad se setim samo prvog puta kad sam pronasao u okularu M31, malo me i uplasila velicina :) samo bih da napomenem da ima velike razlike izmedju live posmatranja i AP slika, da ne dodje kasnije do razocarenja. Ja bih ipak trazio neki teleskop sa montazom koja ima mogucnost pracenja objekta, jeste da je skuplje, jeste da je potrebno malo vezbe i ucenja da se postavi kako treba ali nista ne moze da zameni miran objekat u vasem okularu naspram konstantnog rucnog "pracenja" i vibracija koje nastaju pritom, ne znam koliko bi detetu stalno cimanje odrzalo paznju, mozda i gresim...
Opet kazem, ovo je moje neko licno misljenje, ne moram da sam u pravu, nisam neki vizualac tako da mozda i gresim!
#27
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Damir - Jun 22, 2026, 11:48:54 POSLE PODNE
Maki sad tu jeste taj mali problem. Nju trenutno da kazemo mesec najvise i zanima al ima interesovanja i za vise. E sad ima i ono drugo sto sam i ja nekako sebe pronasao tu nemam druge razonode da kazemo da me nesto interesuje gde bi nasao sebe. Nekao ovo je nesto na sta bih potrosio svoje vreme i sto me interesuje jos od malih nogu al nekako ko dete nisam imao neke mogucnosti da sebi to priustim itd. Da ne zamaram sa time. E sad zasto gledam ovakve teleskope i ovaj tip. Razlog je to sto eto kako kazes ona uci ko zna mozda to preraste i u nesto vise kod nje. A sa druge strane mene zanima deep sky nekako bi da se bakcem sa time
#28
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Damir - Jun 22, 2026, 11:43:03 POSLE PODNE
Hvala Ljubo na predlozima.Iskreno ne znam sto se tice digitalne tehnologije nisam za to, jel nekako mi onda sve gubi smisao nema tu car. Jednostavno to mi dodje sve kao na izvolte, kao da gledam sve to na tv-u.Sto sam nekako i kod nje uvideo iako ne zna oko teleskopa puno samo bi da gleda nekako joj montaza trazenje i sve to budi ushicenje iako nam je sadasnji teleskop bas los.Sto se tice ova 2 sto si naveo tu nekako sam se pronasao i jedan od ta 2 bi uzeo. Nekako na papiru to to i ako nisam imao iskustva sa time uzivo.
#29
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Maki - Jun 22, 2026, 11:31:42 POSLE PODNE
Devojče će rasti, ali glavno pitanje je - šta biste gledali.
Iz nekog mog iskustva, deca vole Mesec i, eventualno, planete. Ali najviše mesec.
Za Mesec je dovoljno bilo šta, a najlakše i najjednostavnije za brzo gledanje je neki refraktor od 80 do 100mm na altaz montaži. Ne mora da bude motorizovana. Ili njutn, dovoljan je dobson od 6 inča.
Sve preko toga je dobro, ali dosta teže i zahteva posvećenost da se ode pod tamno nebo. Pod nebom Letenke videćeš kako oprema izgleda uživo ali će mete dubokog neba biti isprane jer su blizu veliki gradovi.
Mesec deci nikada ne dosadi. :)
#30
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Ljubo - Jun 22, 2026, 11:16:44 POSLE PODNE
Dobrodošao na forum Damire,

Obično se slažem sa Milošem - aka Astro_fun_times, ali ovaj put bih iznio malo drugačiji predlog:
Nemoj ići sa teleskopom prečnika većim od 200 mm. Jeste da ti oni veći nude bolja povećanja, ali to iziskuje nekoliko stvari sa kojima se moraš izboriti:

1. Teleskopi preko 200 mm su veliki, glomazni i nadasve teški - a to te vodi u onu krajnost suprotno od ove kojoj težiš... Naime, u astronomiji je zlatno pravilo da je najbolji onaj teleskop koji se najviše koristi.

2. Traženje objekata za posmatranje u 300 mm-skim teleskopima na Dobson montaži je poprilično zahtjevno: okularni dio je najčešće previsoko, vidno polje preusko, a slika više treperi nego na manjim otvorima. To ne znači da je 300 mm teleskop lošiji - naprotiv, ali uslovi i tehnika posmatranja moraju da budu na jako visokom nivou.

3. Prethodni razlozi, a imajući u vidu da je cilj da te objekte primarno posmatra i, vjerovatno zavoli vaša ćerkica, znači da ćete  dosta vremena provoditi u traženju objekata, za to vrijeme ona čeka i moguće izgubi strpljenje i volju za posmatranjem ubuduće.

Rješenje? Originalni plan sa 150mm prečnika i 750 mm fokusa ili eventualno onaj od 200mm na 1200 fokusa meni djeluju logično.

E sad, obzirom da sam prosvjetar i vidim da klinci otkidaju na nove tehnologije, nije loše razmisliti o nabavci smart teleskopa, poput recimo Seestar S30 Pro.
Prednosti ovakvog izbora za početnike su višestruke: veoma jednostavan setap - brzo se postavi i lako pretražuju objekti posmatranja. Rezultati su odmah vidljivi na vašem smart telefonu, a dodatna obrada na desktopu donosi još jasnije slike. I, možda i najljepše od svega, cijela porodica ima momentalni uvid u ono što se gleda, to jest snima.
Mana: mogu se jasno posmatrati veći i relativno sjajniji objekti - u suštini njih pedesetak, plus Mjesec i Sunce. Ovaj zadnji uz adekvatan filter. I za deep sky objekte mogu se koristiti posebni filteri - pa onda snimati i iz grada, mada i u ovom slučaju najbolje je ići malo izvan gradskih jezgara.