• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Recent posts

Pages 1 2 3 4 ... 10
11
Posmatranja / Re: PavleR - Posmatranja DSO i...
Last post by PavleR - July 22, 2024, 07:16:06 pm
DSO u sazvezdju Aquila:

- NGC 6781 - Ghost of The Moon (planetarna maglina)
- NGC 6804 - Snowball Nebula (planetarna maglina)
- NGC 6772 (planetarna maglina)



NGC 6781 - Ghost of The Moon

Planetrna maglina u sazvezdju Aquila, magnitude 11.4 i prividne velicine 1.8'.

Fantastican objekat, sa brojkama koje plase i slikom koja im prkosi. Brojke govore da je maglina bleda i velika, te je zaklucak da je povrsinski sjaj magline mali. Medjutim, kroz okular maglina deluje izuzetno i definitivno je najlepsa planetarka od mnogih u sazvezdju Aquila.

Lociranje: Lokacija je laka:

- Pocne se od zvezde Delta (𝞭) Aqulie magnitude 3.4, zvezde iz koje se sazvezdje racva na dva krila i rep Orla.
- Odmah zapadno od te zvezde uocicemo blizak trougao od tri svetle zvezde. Nama treba strana zvezde suprotna od tog trougla. Istocno od Delta Aquila primetimo jednakostranicni trougao koji grade zvezde 22 Aql, 19 Aql i HD 180504.
- Nacentriramo koncanicu trazioca na HD 180504, pogledamo kroz okular malog uvecanja i odmah jugozapadno od nje primeticemo kruzni magloviti sjaj - nasu metu NGC 6781.

Opservacija: Jedan od najlepsih i ''najsablasnjih'' pogleda na planetarne magline koji sam ikada imao. Maglina lezi u prelepom i prebogatom zvezdanom polju i svojom duholikom i mehurastom pojavom se toliko lepo uklapa u njega da sam najvise vremena proveo posmatrajuci je na malom uvecanju.

Maglina se moze posmatrati i bez filtera i sa OIII i sa UHC filterom, i svaki pogled ima neku svoju draz. Pogledi se razlikuju u nijansama koje cu kasnije pojasniti, ali osnovni utisak u svim pogledima je isti - maglina izgelda kao veliki duholiki mehur koji lebdi preko okruzujuceg svemira. Ispuna mehura nije prozirna vec je mlecna i to pogledu daje tu ''sablasnost'' - maglina izgleda zivo, kao neko vanzemaljsko telo koje se krece kroz svemir. Maglina je izuzetno svetla i velika.

Na uvecanju 176x i sa OIII i UHC filterima pogled je relativno slican, s tim sto OIII vise istice maglovitost dok UHC manje gusi bogato zvezdano polje koje je sastavni deo pogleda. Ako se objekat posmatra pazljivo, dugo i intenzivnim koriscenjem perifernog vida pocece da se prikazuju detalji unutrasnjosti magline, i to u znatnoj kolicini:

- sam objekat je u obliku velikog kruznog mehura. Mozda tek malo ovalan.

- ivice magline nisu ostre vec mekane. Osvetljenost i debljena ivica nije uniformna. Granice mehura su deblje i svetlije sa severne strane, dok je juzna granica tanja i bledja, te na jednom manjem delu izgleda kao da je prekinuta.

- unutrasnjost magline ima mlecnu ispunu ali ona nije uniformnog sjaja. Stavise, unutar magline postoji tamna supljina koja nije centrirana vec pomerena ka jugu objekta, blize svetlijoj granici magline.

- ipak, najbitniji deo opservacije magline je njena sablasna pojava. Maglina ne deluje integrisano u zvezdano polje vec izgleda kao neki duholiki mehur koji besciljno lebdi preko okruzujuce pozadine - deluje kao strano telo.

- svojom velicinom i duholikim izgledom objekat se jasno izdvaja od okruzujuceg neba, i svojim izgledom naduvane loptaste maglovitosti pravi izuzetan kontrast sa pozadinskim poljem tackastih zvezda.

Maglina je pristojno velika i sija sjajem vecim nego sto to magnitude sugerise. Objekat pravi lep trougao sa dve obliznje zvezde, a okruzujuci pozadinski sjaj pokazuje veliki raspon magnituda: od sjajnih zvezda do onih na granici razlucivosti. Periferni vid ne samo da pojacava sjaj objekta vec pokazuje i do tada nevidljive blede zvezde, pa pogled postaje dvostruko bogatiji.


NGC 6804 - Snowball Nebula

Planetrana maglina u sazvezdju Aquila, blede magnitude 12 i prividne velicine 50''x63''.

Lociranje: star-hopp nije lak jer se objekat nalazi u prostoru lisenog svetlih zvezda. Ja sam je nasao porilicno unaokolo jer sam zeleo da se sto duze drzim svetlih zvezda. Naime, savzezde Aquila je prepuno zvezda i ako star-hoppujemo koristeci blede zvezde vrlo lako mozemo da se izgubimo ili nadjemo na pogresnom mestu.

- Krenuo sam od najsvetlije zvezde u sazvezdju - Altair.
- Upravno na pravac koji Altair gradi sa svetlom zvezdom Tarazed (𝞬 Aquile) ka jugu cemo lako primetiti dve svetle zvezde jedna ispod druge: HD 186535 i HD HD 186226.
- Produzimo pravac koji spaja te dve zvezde na jug za 2.5º i doci cemo do izuzetno svetle zvezde Mu (𝞵) Aquile magnitude 4.4. Lako cemo je prepoznati jer naposredno zapadno od nje lezi skup od pet svetlih zvezda u obliku broj 5 na kockici za igru.
- Spojimo Mu Aquile sa tim skupom 5 zvezda i prodizimo taj pravac na zapad za oko 2º i stici cemo do najsvetlije zvzde u ovoj regiji - HD 184061.
- Nacentriramo HD 184061 u traziac, pogledamo kroz okular malog uvecanja i odmah severoistocno od nje videcemo bledi kruzni sjaj nase mete, jedva vidljiv direktnim vidom. Maglina se nalazi tacno izmedju dve zvezde severoistocno od HD 184061 i to moze pomoci u lokaciji.

Opseracija: Iako se ovaj lepi objekat posmatra u filtriranom pogledu, daleko od toga da se maglina ne vidi bez filtera. Bez filtera perierni vid lako istakne maglinu koja se smestila izmedju dve svetle zvezde koje sa HD 184061 grade jednakokraki trougao. Maglina izgleda fantasticno integrisana u zvezdano polje. Nalazi se na stranici trougla koji zvezda HD 184061 gradi sa dve zvezde iznad sebe i izgleda kao podnozje visine povucene iz temena koji predstavlja najsetlija zvezda trougla. Te tri zvezde pratice maglinu na svakom uvecanju i bice sastavni deo pogleda. Kada se maglina stabilizuje u pogledu perifernog vida postaje lako vidljiva i direktnim pogledom. Na uvecanju 62.5x i bez filtera, maglina ce se pokazati kao maglovita i poprilicno svetla loptica u prelepom zvezdanom okruzenju.

Objekt sjajno reaguje na nebula filter. Na uvecanju 176x OIII filter toliko istakne maglinu da ona sija mnogo sjajnije nego sto se to na osnovu magnitude moze ocekivati. Maglina se pokazuje kao okrugli amorfni disk nejasnih granica. Objekat je porilicno velik i sasvim pristojno sjajan. Na tom uvecanju unutar juzne ivici magline videce se jedna zvezda. To nije centralna zvezda vec superimponirani objekat. Centralna zvezda ove magline sija magnitudom 14.3 i ja nisam uspeo da je osmotrim ni na trenutke. Na ovom uvecnju je pravi trenutak da se sa okulara odvrne filter i da se objekat pogleda nefiltriran. Razlog tom cudnom potezu je sto se tada vidi da preko magline nije superimponirana samo jedna zvezda vec tri. Filter te zvezde gusi i one se u filtriranom pogledu ne vide. Najsvetlija od njih nalazi se na juznom kraju.

Tesko mi je da procenim da li mi se vise svideo pogled bez filtera ili sa njim. Razlika je u prikazu detalja granice objekta. Bez filtera maglina deluje nekompletirano, tj. vidi se kao da ima supljinu na severnoj granici. Takodje, nefilitrirani pogled pokazuje nejednaku osvetljenost granice i unutrasnjosti: na severu je granica bledja a na jugu svetlija. OIII filter kompletira maglinu, pokaze je u zatvorenoj okrugloj formi, pokaze vide maglovitosti na ustrb prikaza nejednakosti sjaja. Naime, sa OII filterom maglina deluje uniformno osvetljena, bez ''isaranosti''.

Maglinu sam posmatrao i na uvecanju 320x pokusavajuci da joj bolje osmotrim unutrasnju strukturu ali u tome nisam uspeo. Maglina je isuvise bleda za pogled na tako velikim uvecanjima. Ipak je to magnituda 12 i pogled koji sam imao na 176x bio je vise nego zadovoljavajuci.

Ovo je jos jedna lepa planetrana maglina u sazvezdju prepunom planetarki. Nije atraktivna kao Ghost of Moon maglina ali je je lepsa od vecine ostalih zbog svoje velicine. Zbog velicine objekta ocekivao sam mnogo tamniji prikaz Snowball Nebul-e. Medjutim, maglina svetli sasvim pristojnim sjajem i lepo izgleda, te je obavezno treba pogledati - pogotovo zbog nacina na koji se utapa u prelepi deo Mlecnog Puta koji prolazi kroz sazvezdje Aquila.


NGC 6772

Planetarna maglina u sazvezdju Aquila. Maglina sjaji prebledom magnitudom od 12.7 i meri solidnih 84''.

Od svih planetarnih maglina koje sam posmatrao u sazvezdju Aquila ova je najbledja. Ova maglina zahteva i veliku aparaturu i vestinu uocavanja izuzetno bledih objekata.  Kod takvih objekata uvek je bitno imati realna ocekivanja, i glavni cilj ovog osmatranja bilo je pre svega samo uocavanje objekta i definisanje kakve-takve okvirne strukture magline.

Lociranje: lociranje je brutalno tesko i ja sam je nasao okularski a ne traziocem.

- Krenuo sam od predivne zvezde Lambda (𝞴) Aquile magnitude 3.4, zvezde koja predstavlja rep Orla. Odmah zapadno od nje u traziocu se lako uocavaju dve svetle zvezde: 15 Aql i 14 Aql.
- Od te dve zvezde pomerimo trazilac pravo na sever za 2º i doci cemo do dve razmaknutije, bledje zvezde paralelnog pravca sa 14 i 15 Aql: HD 178484 i HD 177552.
- Kada produzimo liniju koja spaja te dve zvezde za 2º na istok doci cemo do lanca bledih zvezda magnituda 7-9 koji ja vidim u traziocu.
- Nacentriramo trazilac na najsjajniju zvezdu u tom lancu - HD 180127 i pogledamo kroz okular malog uvecanja. Na krajnjem istoku okularskog pogleda nalazi se nasa meta - NGC 6772. Maglinu necemo videti kroz okular iako ce ona biti u vidnom polju. Medjutim, ako pogledamo perifernim vidom, ili na okular zasrafimo OIII filter, maglina ce se pokazati.

Opservacija: Na malom uvecanju i direktnim vidom maglina se ne vidi. Za opazanje je potrebno koristiti OIII filter, i tada se malglina pokaze, ali izuzetno bledo. Ovaj objekat sija magnitudom 12.7, sto je poprilicno bledo, i bio sam skeptican da li cu je uopste primetiti. Kod posmatranja ovog objekta nisam ni jednog trenutka zaboravio sta gledam, i samo uocavanje magline bilo je za mene vec uspesno osmatranje. Maglina se direktnim vidom i OIII filterom vidi kao malena maglica, ciji se sjaj pojacava koriscenjem perifernog vida. Maglina se zbog svog bledog sjaja na malim uvecanjima prikazuje poprilicno manja nego sto zaista jeste, i videce se samo fragment njene kataloske velicine od 84''.

Maglina jako slabo reaguje na povecanje uvecanja. Vec na srednjim uvecanjima maglina se jedva vidi i sve preko 136x davalo je isuvise bledu sliku - vec na 176x maglina se videla toliko bledo da je bila jedva osmotriva. Na uvecanju 136x sve sto se moglo videti je da je spoljasnji oblik objekta u obliku amorfniog bledog kruznog diska mekanih granica. U jednoj noci dobrog seeing i transparencije ucinilo mi se da je objekat iznutra supalj, tj. bledlje osvetljenosti od spoljasnosti. To osmatranje je upitno jer  pogled na unutrasnjost nije stabilan. Centralna zvezda magline sija magnitudom18.1 i ne moze se osmotriti ni u vecim teleskopima od mog.


Mape lociranja:

NGC 6781 - Ghost of The Moon -  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/53864862607/in/dateposted-public/
NGC 6804 - Snowball Nebula.-  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/53865815891/in/dateposted-public/
NGC 6772 -  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/53865816971/in/dateposted-public/

12
Astrofotografija / Re: NGC i IC objekti
Last post by Astro_fun_times - July 21, 2024, 08:02:13 pm
Jeste jako zanimljiv region, dosta detalja ali bi jos bolji bili da sam roknuo 8 sati materijala.
Doduse ovo je slikano na astro kampu pa je malo bolje nebo nego kad slikam od kuce.
Ima lepih stvari za videti.
Na zuto-plavoj (koja mi je najlosije obradjena sto se tiče šuma) desno od samog Tulipa se vidi ta neka polukruzna struktura, u tom plavom signalu se najbolje vidi.
Ima svasta za pregledati.
Drago mi je da vam se svidja.
13
Astrofotografija / Re: NGC i IC objekti
Last post by Yagodinac - July 21, 2024, 07:31:27 pm
Svaka čast, super ispalo, ne treba ti više signala  8)
14
Astrofotografija / Re: NGC i IC objekti
Last post by kruska - July 21, 2024, 06:59:51 pm
Ovo je odlicno, izabrati boju po zelji, top.
Visoka rezolucija, svi detalji su tu.
15
AstroBerza / Re: Baader Okulari
Last post by Boki Aristarh - July 21, 2024, 05:48:55 pm
Finalno sniženje na 150€!
Zaista jedinstvena prilika za nabavku seta vrlo kvalitetnih okulara i rotatora za male pare!
Daljeg sniženja cene neće biti...

Vedro nebo.
16
Astrofotografija / Re: NGC i IC objekti
Last post by Astro_fun_times - July 21, 2024, 05:22:58 pm
S obzirom da nemamo temu "Sharpless" objekata, stavicu je ovde.
Kao sto je Cyberianice dao zaslugu za slikanje M27 Gagicu, i ja moram zaslugu dati vlaiv-u.
On je predlozio da probam Tulip nebulu. Nalazi se u Cygnus sazvezdju ali kod mene u Stellarium aplikaciji ona nije uopste obelezena, ali nema veze, nasao sam je. Poslusao sam ga i slikao pomalo dve veceri nakon sto mi je "glava meta" - M16 zasla za drvece. Nisam skupio puno signala, a sad mi krivo ;D
Isto tako, sakupio sam vise signala sa L-eXtreme filterom pa je Ha malo naglaseniji od ostalih signala. Ipak ja sam bas zadovoljan.
Nisam mogao da se odlucim koja verzija mi se najvise dopada pa stavljam sve sto sam (za sad) dobio.

Tulip nebula, Sh2-101
Lights: L-eXtreme: 22x300s Gain 101; Offset 5; -5°
        D2:11x300s Gain 101; Offset 5; -5°
Darks: 50 for each filter
Flats: 20 for each filter
Darkflats: 0
Biases: 50 for each filter

Total 2h 45min of integration

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: L-eXtreme; Askar D2

Sky: Bortle 4
Date: 11.07; 12.07.2024
Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr

Tulip nebula, Sh2-101 by Miloš, on Flickr
17
Astrofotografija / Re: Messier objekti
Last post by Astro_fun_times - July 21, 2024, 05:14:06 pm
Znaci to si ipak bio ti na livadi, tj. tvoj teleskop je primecen na jednoj od slika. Trebao si se javiti ako si ti primetio nas jer mi tebe nismo pa da se upoznamo.
Iako kratka ekspozicija, dosta detalja.
Super slika.
18
Astrofotografija / Re: Messier objekti
Last post by kruska - July 21, 2024, 11:34:43 am
znam da su bolje slike  sa duzim ekspozicijama ali ja sve krace i krace snimam
boja prema zelji
ali evo ga kombinacija HaRGB m31,m32 m110  andromeda galaxy  naziru se emisione nebule galaksije kao i ngc 206
RGB 99x10 sec
Ha 83x10 sec
LETENKA hyperstar f2 420 mm C8 ,ASI 533MC pro,eq6r pro



pokusaj lucky imaging expozicija, jos da probam 1 sekund 8)  ;D 
klik na sliku za vise detalja
19
Astrofotografija / Re: Messier objekti
Last post by Astro_fun_times - July 20, 2024, 07:47:42 pm
Lepa ideja za zastitu od vetra. Razmatrali smo mi to pre samo uvek ostane na razmatranju a toga se setimo tek kad odemo na neku livadu pa vetar duva🤣

I ja sam skupio nesto materijala na M16. Tri noci sam slikao. Samo jos nisam zadovoljan obradom a malo me mrzi da ponovo obradjujem🤣
Tako to ide u obradi. Kad se iznerviras od obradjivanja fotke, odmori koji dan da te malo popusti pa ajde iz pocetka🤣


Quote from: ε Aurigae on July 20, 2024, 07:29:54 pmVrh ti je slika kolega. Slicno je I Meni...metu sam slikao 3 noci, Puno materijala, a gram kalibracionih nemam.

Cekam da dodjem sa mora pa da vidim. Mada, prilicno sam siguran da je Meni OIII filter prilicno van fokusa
E za ovo si kriv ti jer nisi dobro podesio sekvencu. Ti sa mono setupom moras poceti da koristis advanced sekvencer u N.I.N.A
Nije uopste tako komplikovano kao sto se cini mozda na prvi pogled a imas apsolutnu kontrolu nad svim i ako si sve podesi kako treba, takve greske se nece desavati.
20
Astronomija / Re: MESIJEROV MARATON I ASTRON...
Last post by Astro_fun_times - July 20, 2024, 07:41:16 pm
Evo jos jednog prelepog albuma slika.
Uzivajte
https://www.flickr.com/photos/97631472@N03/albums/72177720318952210/
Pages 1 2 3 4 ... 10