• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Satelitsko obrazovanje

Started by sashastar, September 11, 2006, 01:10:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Sateliti koji su tokom šezdesetih godina prošlog veka uneli revoluciju u globalne komunikacije sada počinju da menjaju i obrazovni sistem, jer studentima omogućavaju proučavanje snimaka i prijem podataka iz svemira.

Na stotine satelita stalno Å¡alju snimke Zemlje i
metereoloÅ¡kih kretanja na nasoj planeti. Kako objaÅ¡njava Pola Arvedson, vanredni profesor na Univerzitetu države Kalifornije u Los AnÄ'elesu, predavači te informacije upotrebljavaju u nastavi. 'Proučavamo okeane, morske struje, temperaturu morske vode kao i vremenske uslove. Pratimo i stanje useva', ističe ona.

Džon Mur, novi predsednik Asocijacije satelitskog
obrazovanja, predaje prirodne nauke srednjoškolcima u mestu Medford, u Nju Džersiju. On ukazuje da je asocijacija formirana kako bi predavače i studente uputila u to kako Zemlja izgleda posmatrana iz svemira.

Pre skoro dve decenije, tačnije 1988. godine, kada je asocijacija osnovana, profesori su sastavljali satelitske prijemnike, kako bi primali podatke sa naučno-istraživačkih satelita. Mur ukazuje da su tokom devedesetih godina, zahvaljujući Internetu, ti podaci postali dostupniji.

Penzionisani profesor iz Kalifornije Dvejn Larsen za svoja predavanja koristio je puno različitih podataka dobijenih sa američkih i ruskih satelita. 'Puno stvari iz biologije moguće je naučiti na osnovu fotosinteze. Kada proučavate planetu možete da vidite oblike zemljišta i mase, raseline i druge odlike. Toga ima koliko hoćete i samo vaša nekreativnost kako da koristite te podatke može da vas ograniči', tvrdi on.

Bob Vonton iz Nacionalne metereološke službe SAD
napominje da je interesovanje povodom globalnog zagrevanja i uragana navelo veliki broj školskih naučnih projekata da povezuju podatke dobijene redovnim posmatranjem pojava na zemlji sa onima koji se dobiju od satelita.

To učenike zanima i tako ranije počinju da se interesuju za prirodne nauke. Å kolski projekti, meÄ'utim, pokrivaju i druge planete. Naime, jedna grupa Ä'aka proučava snimke Marsa, dok druga analizira fotografije Saturnovih prstenova i meseca, koje su poslale letilice NASA. Treća grupa proučava sunčane pege preko fotografija koje tokom predavanja primaju direktno sa satelita.