• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ciklus NA TEBI JE DA OTKRIJES SVEMIR, 2009- Medjunarodna godina astronomije

Started by kolarac, January 21, 2009, 12:54:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kolarac

ZADUZBINA ILIJE M. KOLARCA
Centar za predavacku delatnost

Ciklus NA TEBI JE DA OTKRIJES SVEMIR
        2009 - Medjunarodna godina astronomije
1. MILUTIN MILANKOVIC - KANON OSUNCAVANJA (29. 1)
    Dr Zoran Knezevic
2. VELIKA ASTRONOMSKA OTKRICA OD GALILEJA DO DANAS (5. 2)
    Nikola Bozic
3. GALILEO GALILEJ - POCETAK MODERNE ASTRONOMIJE (12. 2)
    Dr Milan Cirkovic
4. RADIO ASTRONOMIJA (19. 2)
    Dr Jelena Milogradov Turin
Predavanja ce se odrzavati u Maloj sali Kolarceve zaduzbine, cetvrtkom od 18 casova.
DOBRO DOSLI!!!

cola

Zanimame cetvrto predavanjemje,da li ce biti dela o izgradnj radio teleskopa,principu rada???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Princip rada biće (slobodno pitaj predavača, ona je radila na postdipliomskim studijama još poodavno na Green Banku, u Engleskoj), ali o izgradnji radio-teleskopa moraš se obratiti Vladimiru Benišeku (BO).

cola

Hvala!
Da li ce i Vladimir biti na predavanju??
Nisam planirao da ga pravim nego me ovako zanima pa za nekoliko godina ko zna :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Vlado Benišek je na Zvezdari radio neke antene i trebalo je da se formira i grupa, ali zbog male zainteresovanosti za posmatrački rad na BO od toga se privremeno odustalo.
Pokušaću te spojiti s Vladom (nisam siguran da će biti na Jeleninom predavanju)....

cola

Bilo bi lepo da se sredi ta grupa(grupa za koji vid posmatranja?)
Jel dolazite Vi na predavanje?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

E čola, ja sad živim u Igalu u Boki Kotorskoj i dolazim gore za 1. maj najvjerovatnije. Trebalo bi da tada opet posetim Vladimira na Zvezdari (vidio sam ga i početkom novembra ove jeseni), pa možemo otići da vidiš kako i šta je on tamo radio. On i Igor Smolić (čiju si sliku komete pronašao) su jedine dvije osobe koje se u Srbiji ozbiljno bave posmatračkom astronomijom (precizno:  posmatranja sa istraživanjem).
Moram dodati i Jaroslava Grnju - on je jedan od prvih u Srbiji koji je prije nekoliko godina Yagi antenama radio-kluba u Bačkom Petrovcu "posmatrao" meteore... Ali otad na ovamo malo je manje aktivan u istraživanju i sad se više bavi astrofotografijom.

sale11472

Quote from: cola on February 11, 2009, 03:32:06 pm
Zanimame cetvrto predavanjemje,da li ce biti dela o izgradnj radio teleskopa,principu rada???



Hmm Čola nisi bio ni na jednom a pogotovo ne na četvrom predavanju ;)
Inače nisi na tom predavanju mnogo ni propustio obzirom da nije bilo ništa od toga što si priželjkivao ... očekivano obzirom na predavača (mislim bilo bi glupavo očekivati priču kako napraviti ovakav teleskop ;) ) pričaje bila prilično uopštena, ja bih rekao primerena slušaocima ... bar većini.... OK OK dosta sam bio zloća  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Čola je bolestan :( ,
pa nije mogao da dodje.Valjda ce da neko okaci snimak s predavanja ??? ,ma bice toga jos pogotovo zbog MGA,nadam se...

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Ma dobro od tri predavanja koja sam posetio ovo mi je bilo najmanje zanimljivo ... Ćirkovićevo je bilo daleko zanimljivije preporučujem ga onima koji nisu bili naročito Pierre_Abelardu mislim da ima par minuta koji mu mogu biti jako interesantni ......
Ideja za kolarac ... možda jedna serija predavanja upravo o temi Istorije i Filozofije nauke sa učestvovanjem predavača iz raznih naučnih disciplina ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D