• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Software za astrofotografiju updated

Started by kruska, October 02, 2009, 11:54:07 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

Koji je najbolji  software za astrofotografiju pri cemu  mislim na varijante sa programiranim duzim ekspozicijama
DSLR focus, PRISM , SKY6pro i slicno. moze li se to koristiti za svaki teleskop i slicno?
Polako ulazim u tematiku ali vidim da tu treba malo maste i znanja unapred
Da  li treba neka kalibracija slike i kako stariji program (po datumu proizvodnje)  upotrebiti za novi fotoaparat ako ga ne prepoznaje.gde skidati update...

Koga bilo sta zanima na ovu temu ili ima da kaze najbolji predlog nek kaze.


Miro

Da li si kupio Canon EOS 500D? Ako jesi uz njega ti dođe sav potreban softver!

kruska

October 02, 2009, 12:25:09 pm #2 Last Edit: October 03, 2009, 11:36:55 am by kruska

Da, imam eos 500D
mislis da je to sasvim dovoljno?
onda super
ukapirao sam da podesim bulb za dugu ekspoziciju ali mozda je potrebna kalibracija slike
osvetljenje, kontrast, deluje mi da jos to nisam podesio cesto mi slike izgledaju previse svetle

Ljubo

October 02, 2009, 02:18:15 pm #3 Last Edit: October 02, 2009, 04:43:39 pm by Ljubo
Najbolji program za DSLR astrofotografiju je svakako ImagesPlus (ima sve opcije koje možeš da poželiš). Na žalost, nema ga na P2P, pa se kupovina podrazumijeva.

O osnovnim podešavanjima DSLR aparata, i njegovoj primjeni u astrofoto, pročitaj odličnu besplatnu knjigu:
http://www.astronomija.co.rs/knjiara/616-astrofotografija-za-sveznalice.html

Softver koji si dobio uz DLSR omogućava ti Bulb, multipl ekspoziciju, i neka druga dodatna podešavanja, ali ne i kvalitetno stekiranje. Dakle, za astrofoto ImagesPlus, a ako ne možeš njega dobaviti, onda DeepSkyStacker (odličan freeware) ili MaxIm DSLR (može i DSLR focus, ali je prilično out-of-date).

U svim ovim softverima, tražiš onu varijantu koja podržava i tvoj 500D, u suprotnom neće raditi (u prvom redu, neće prepoznavati sirovi raw tvog aparata).

kruska

hvala na savetima!
danas je nesto oblacno ali bice dana taman da skinem sto treba sa neta.
Nasao sam neki DSLR remote pro ppa cu i njega isprobam.
:D