• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskop 400-500mm

Started by nesal, October 07, 2009, 12:12:46 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nesal

zeleo bih da sastavim teleskop precnika 400-500mm,ali bi mi trebalo malo strucne pomoci...ako je neko zainteresovan da mi pomogne,nek mi javi...

Yagodinac

Stručna pomoć: batali.

Za traženje deepsky objekata potreban je mali f, konkretno 5 nije loše. Za fotografiju isto. Ako hoćeš planete onda kvalitetno izrađen f5 newton ne bi trebalo da podbaci (nije u rangu maxutova ali... nije ni po ceni).
Ukratko: 200/1000 je san svakog amatera za sve gore pobrojane aktivnosti. Sve preko toga ne daje više svetlosti na tamnim objektima već krupniju sliku. Stoga ne razumem vlasnike dobsona od pola metra-metar (a ima i takvih!) kad oni magline i galaksije vide samo krupnije, nipošto svetlije od mene.

A propo pravljenja: ne bi bilo loše početi s manjim ogledalima većeg f, recimo 10. Ako ispadne dobro onda imate u rukama planetarni newton, bez kome. Samo pod tim uslovom bih se bavio ATM-om, za f5 nema šanse nikad da ga ispoliram da bude približno fabričkom.

Stojanov

Ako smem da primetim , da se uociti pojava megalomanije kod pocetnika sto se tice precnika teleskopa. Uobicajeno je ( i u praksi potvrdjeno ) da se pocinje sa reflektorima precnika 130 - 180 mm odn. refraktorima 70 - 90 mm. Pa kada prodju 2 -3 godine aktivnog posmatranja i bavljenja tehnikom pomenutih teleskopa i montaza  ( nesto kao mala matura ) , tek onda treba preduzeti sledeci korak - veci instrumenti . Tako ce , vec dobro " potkovan " amater , znati da ih maksimalno iskoristi. Treba se manuti lazne popularnosti amatera koji se isticu velikim precnicima svojih teleskopa a ne poznaju dovoljno " cime i kako " ce posmatrati konkretne objekte , svejedno da li se radi o objektima dubokog neba ili planetama. Ili ce se , nedajBoze ,  pokazati losi u astrognoziji...
Jedno su zelje a sasvim drugo mogucnosti ( prvenstveno znanje ) vecine onih koji bi hteli da se amaterski bave astronomijom . Nema veze sa nekim ispraznim filozofiranjem ali ... to je otprilike tako u svetu pa bi trebalo da vazi i za nas. Iskusni amateri ce reci : uvek korak po korak. Da se ne bi sapleli posle par meseci pocetne euforije i suocili sa realnoscu. A ona bi u najgorem ( i ne retkom ) slucaju bila u obliku prasine na teleskopu zbog nekoriscenja ili njegove prodaje.