• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koriscenje Setting circles skala na teleskopu

Started by Vlada, January 03, 2010, 10:56:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Posto imam taj "famozni" Optisan Star 1400150 koji ima ekvatorijalnu montazu, imam problem da shvatim kako se koriste podele na deklinacionoj i rekstacenzionoj osi na teleskopu. Naucio sam sta je lokalno vreme: da je to vreme koje ima nebeski objekat koji bas trenutno prolazi meridijanom, znaci nalazi se na najvisoj tacki na jugu pri svome kretanju po nebeskoj sferi. Citanjem razne literature dosao sam do zakljucka da koriscenje setting circle-sa (nemam adekvatan prevod za ovo izvinjavam se), nije nesto sto se i praksi koristi za nalazenje nebeskih objekata kako se to kaze "na slepo". Mnoge stvari izgleda treba da budu podesene da bi sa njima mogao da lako nadjem nesto na nebeskoj sferi. Useveravanje telkeskopa ne mogu bas do kraja da razumem, koliko shvatam ono je neophodno za koriscenje podela na dek. i rekstac. osi. Da li neko, molim Vas, moze da mi pomogne. Unapred hvala. Vlada iz Nisa

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT


Yagodinac

Ja sam koristio seting circles dok nisu zaribale  ;D
Rezultati nisu baš fascinantni, takvo traženje je relativno neprecizno u odnosu na goto, verovatno zbog nepreciznosti useveravanja, izrade itd. Svejedno, može da posluži i početnicima za traženje objekata ali mnogo bolje je odštampati detaljnu kartu.
Ukratko, nakon što useveriš (a to ti je conditio sine qua non) podesiš parametre na Severnjaču i, poželjno, na još nekoliko zvezda čije koordinate tačno znaš. Nakon toga možeš da tražiš kvazare po koordinatama ili šta već hoćeš, samo ti je uslov da se dotični objekt uopšte vidi tvojim teleskopom. Da ne bi kao ja proveo pola sata tražeći galaksiju 13 magnitude koju je sa 130-900 moguće detektovati samo pomoću LSD-a.
Za dobro useveravanje moraš i da znaš geografsku širinu tvog mesta. Ja sam npr na 44 odprilike. Korisna je i libela da bi ti tripod bio uvek horizontalan, bez toga nema preciznog useveravanja.

Ljubo

Hmm, da. Poznavanje 10 do 15 glavnih sazvježdja, solidna karta i dobar tražioc su optimalni, sem ako se ne koristi Go-To, podrazumijeva se. Setting circles je, najčešće, mnogo petljanja, sa relativnim rezultatima (a podešenost u mehaničkom smislu mora biti optimalna).

sale11472

Koliko vidim generalno slabo ko koristi ovaj način traženja objekata iz razloga što su Ra iDec skale na većini montaža a) suviše male i b)nedovoljno precizne....

IMHO mnogo je bolje uz par jednostavnih karti (ima ih besplatnih) učiti starhoping .... U stvari moje prva preporuka bi bili 7mag atlas i Uranogeometrija B.Bračuna za totalne početnike pa kad pronađeš sve objekte iz Uranogeomtrije 1 i 2 onda udri po Mesjeovom katalogu...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D