• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Infrared

Started by Sich, October 10, 2005, 01:19:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

nazalost http://www.astronomija.co.rs/forum/viewtopic.php?t=505
pa idemo na ovaj nacin

Maxscope:
Pa zapravo sam hteo ovo pitati Bobu preko e-maila, ali vidim da ima zainteresovanih za subjekat, pa pitam ovde ako bude diskusije oko teme.......
Bobo, kako si napravio "infrared" fotografiju Jupitera?


Bobo:
Prijatelj sa newsgrupe mi je dao komadicak Wratten filtera (zaboravih tocni naziv, ali mislim da pise na toj fotki Jupitera) koji prupusta samo IR. Doticni sam zalijepio na probuseni tubus kantice od filma za fotoaparat koju onda montiram na ToUcam web kameru. I to je to...pri snimanju je potrebno malo vise gaina i vece ekspozicije, ali detaji na Marsu se puno bolje vide, veci je kontrast i manji utjecaj atmosfere. Mislim da baader radi slicne filtere. U protivnom, ako vas se nadje nekoliko zainteresiranih, mozete naruciti jedan taj Wratten filter i podijeliti ga na male komadice za snimanje sa web kamerom!
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

wratten 87 serija.
u toj seriji postoje 4 filtera koji iseku gotovu svu vidljivu svetlost. aj sad bas tacno da nadjem... wratten 87 pusta 740 nm pa vece, w87C >790 nm

popularniji je wratten 89B filter
mozda najpopularniji ir filter je hoya72. oba filtera pustaju od 720nm pa dalje
znaci pustaju deo dark red-a

da se razumemo ovo sve spada u near ir koje i snima. dalji deo spektra vec nije toliko zanimljiv i filteri su skuplji i ccd pocinje da ga ne pusta
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

e da.
postoji mnogo bezbolnije resenje po novcanike.
uzme se web kamerica i skine se ako ima ir filter (koji ne propusta ir, on je crvenkast i uglavnom ga svaka kamera ima jer ccd pusta i near-ir koj u svakodnevnom koriscenju kamere smeta)

onda se nadje ir filter (koji pusta ir, tj. Infrared pass filter). najjefniniji je razvijeni fotofilm. ali ovog puta samo kolor film, ne crno-beli jer on nema te karakteristike(dok je za posmatranje sunca obrnuto, da crno-beli, ne kolor). za pass ir filter opet cemo se posluzite slikom http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/image/filter.gif na kojoj vodimo da crno- beli ima gotovo konstantan procenat pustanja po razlicitim lambdama, a color pusta ir

uzme se onaj crni deo fotofilma na pocetku i stavi ispred kamerice i uziva

evo nekoliko primera:


potpuno transparentna koka-kola


vidljive vene na telu


zastita na novcanici od 5 funti da se samo pod ir vidi pola kraljice  :)


ok, naravno ovakav filter nije dobar kao komercijalni jer spektral. karakteristike su losije, pusta vec od 700nm pa nadalje, znaci dobro ulazi tu i red deo spektra

ali je za probu i igranje sjajan
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Maxscope

Bobo, ta fotografija Jupitera mi je i izgledala kao nacinjena web-kamerom, samo nisam znao kako si postavio filter. Da li si imao 1.25" IR filter ili nesto drugo. Da budem iskren nisam znao da se IR filter moze nabaviti u tom obliku. Verujem da si prvo fokusirao Jupiter u vidljivoj svetlosti a zatim dodao IR filter. Jesi li koristio guiderscope?
Ja imam foto 67mm. IR filter "Heliopan RG 695" (695nm.) koji koristim za fotografiju. Do sada sam ga koristio na 35mm. Nikon kameri zajedno sa Kodak Hi-Speed Infrared filmom. Uz ovaj film sam koristio i Wratten 25 filter, jer propusta dovoljno vidljive svetlosti za "metering" na kameri, ali nikada nisam probao astrofotografiju sa njima.
Nedavno sam kupio Nikon D70s (znam da su Canon 350 i pogotovu 20D bolji za astrofotografiju, ali mene ipak vise privlaci IR i mikro fotografija od astrofotografije), i veoma me je interesovala upotreba IR filtera na digitalnoj SLR kameri, tim pre sto pise u uputstvu za D70s da se sa kamerom moze uz upotrebu IR filtera dobiti IR fotografija identicna Kodak IR filmu. Veoma znatizeljan ovime sam nazvao Nikon da se raspitam.
U Nikonu tvrde da se sa bilo kojim IR filterom na D70s moze fotografisati i dobiti IR fotografija i to iz razloga sto su oni redukovali IR filter ispred CCD cipa da propusti dovoljnu kolicinu infracrvenog zracenja da se dobije IR fotografija.
Takodje tvrde da ne postoji sansa da se CCD cip "kontaminira", kao sto pise na nekim sajtovima o IR fotografiji. Naime na ovim sajtovima pise da se cip moze kontaminirati IR zracenjem, sto ima rezultat da obicna fotografija u vidljivoj svetlosti pocne vuci ka crvenoj boji, kao sto i "white balance" izgubi funkciju.
U Nikonu tvrde da nista od ovoga nije tacno.
Ipak nakon sto sam probao IR sa D70s, mislim da fotografije vuku pre ka Konica IR filmovima nego ka Kodak IR filmovima. Nedostaje im ona "sablasnost" koju Kodak pruza a ivice i kontrasti nisu "razliveni" kao kod Kodaka vec su previse jasni i ostri kao kod Konica IR filmova.
Ovaj Heliopan IR filter ima najnizu propusnu tacku od svih IR filtera.
Kodak W89B upija svetlost do 700nm. dok propusta iza 700nm.
Wratten 87 upija do 730nm. dok propusta IR iza 760nm., dok Wratten 87C upija do 780nm. a propusta od 820nm.  
Imam nameru da kasnije nabavim jos jedan Heliopan IR filter od 720nm.
Hoya IR 720 (i uopste njihovi filteri) mi se ne svidjaju jer mi izgledaju  losiji od ostalih (a i najjeftiniji su zbog cega su i verovatno najpopularniji).
Pitao sam te o tvojoj fotografiji Jupitera jer zelim da probam vise astrofotografiju.
Poslusao sam tvoj savet i prosle nedelje su mi stigli naruceni "prstenovi" za "guiderscope" iz Lumicona, kojima sam namontirao 70mm. refraktor kao "guiderscope". Verujem da je guiding laksi zasebnim teleskopom kao sto ti tvrdis nego uz upotrebu "off-axis" ogledala.
Sada jos samo da postavim "piggy-back" za kameru pa da probam astrofotografiju. Piggyback mi najvise treba zbog IR filtera koje ne mogu da postavim na teleskop niti na kameru sa T-adapterom zbog precnika od 67mm.
Ali imam dva telefoto objektiva, jedan od 300mm. dok je drugi odlican 200mm. f2.8 ED APO objektiv, pa verujem da cu moci raditi sa njime uz  kao i bez IR filtera a kao piggy-back na teleskopu.
Naravno, sada kad sve ovo zelim isprobati, napolju je oblacno i kisovito i tako ce biti cele nedelje, pa se evo, zanimam u sobi fotografisanjem minerala u mikro.
Inace imacu jos pitanja za tebe Bobo pogotovu oko vodjenja teleskopa i DSLR.
P.S.
Da, uz prstenove sam od Lumicona narucio i jedan 2" Lumicon "hydrogen-alpha" fotografski filter. Citao sam da je veoma dobar i da pomaze fotografisanju pod svetlosno zagadjenim nebom absorbujuci nezeljenu svetlost, kao i da smanjuje vreme ekspozicije. Mora se sa njime raditi samo u monochrome , crno-belom a kasnije dodati RGB.
P.P.S.
Napisao si u topiku da si onu fotografiju Marsa nacinio stakiranjem 100 fotografija , odnosno da si 100 puta pritisnuo zicani okidac za 100 fotografija Marsa.
Sa obzirom da tvoj Canon 20D ima 8MP, verujem da je "buffer" memorija velika i da kamera sigurno radi 5 fotografija u sekundi.
Zasto onda ne koristis ovu mogucnost kontinuiranog snimanja i ne pritisnes okidac samo 20 puta za 100 fotografija?

Sich

Zasto je canon bolji od nikona za astrfotografiju?
zbog cmos cipa? i verovatno manje suma stim

i mene interesuje ir
jel bi mogli da vidimo kako se nikon pokazao?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Bobo

Sorry Maxscope tek sad vidim poruku!

Ovako - IR filter sam stavio na probusenu kutijicu filma ispred web kamere. Kutijica ujedno sluzi da kamera moze uci u standardni 1.25" fokuser. Naravno da sam fokusirao kroz IR filter! IR i vidljivi dio sppektra ne fokusiraju u istoj tocki! Za planete nije potrebno pracenje.

Sto se tice h-alpha filtera, to mi se cini malo pretjerano za DSLR jer su doticni jako slabo osjetljivi u tom dijelu spektra. IR po danu mozda moze proci, ali ovdje govorimo o puuuno tamnijim objektima! Ja sam sebi uzeo deep sky filter (Astronomik CLS), odlicno ubija svjetlosno zagadjenje, a boje ostaju relativnor ealne i lako se poprave u PS-u.

Sto se tice kontinuiranog okidanja na 20D - ni u ludilu!!!  :D  Ajde samo zamisli vibracije kada ti zrcalo 5 puta u sekundi zvekne goredole po aparatu! Da samo jednom cujes kako zrcalo lupi na 20D odmah bi odustao od takve ideje  :wink:

Maxscope

Quote from: "Sich"Zasto je canon bolji od nikona za astrfotografiju?
zbog cmos cipa? i verovatno manje suma stim

i mene interesuje ir
jel bi mogli da vidimo kako se nikon pokazao?


Da, upravo zbog elektronskog suma koji je mnogo manji na Canon  aparatima nego na Nikon.
Sto se tice cipa, Nikon za razliku od Canon ima CCD a ne CMOS cip,
ali nisam siguran da li je tu neka velika razlika.
U svakom slucaju i sa Nikon DSLR se mogu praviti solidne astrofotografije.