• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

maksutov i reduktor

Started by fog, August 15, 2013, 01:56:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

fog

Konačno sam kupio teleskop. U pitanju je maksutov 90, oprema najosnovnija, dijalgonalno ogledalo, dva okulara od 10 mm i 25 mm. Držim ga na običnom foto stativu, što znači da već sledećeg meseca uzimam odgovarajući stativ. Stigao mi je u utorak uveče, uspeo sam da ga probam samo u dnevnim osmatranjima, dakle zvezdane noći čekaju razvedravanje. Kupio sam i fokal reducer, običan, 0.5. Medjutim, kada ga postavim, vidim u sredistu jednu veliku ogromnu crnu tačku. U čemu je problem?

marino

u fokusu
morat ces se malo igrat a mozda neces imad dovoljno mjesta za fokus na taj nacin pa ces trebat adapter jos neki...vidjet ces :)
Vidulini Observatory

fog

Hvala, ali može li malo detaljnije pojašnjenje, pošto sam još uvek prilično velika neznalica, pa ne shvatam, a baš mi stalo da skontam o čemu se radi.

marino

kakva ti je slika kada stavis samo okulare
Vidulini Observatory

fog

Kad su samo okulari, slika je normalna (jedino je levo - desno obrnuto jer nemam amici prizmu vec ogledalo). Kada stavim reduktor (video sam na netu gde se sta postavlja, tako da ne verujem da sam tu nesto omasio), onda postoji ta crna tacka u centru (kao npr. kada gledam kroz samu cev maksutova), a okolo bi bila slika koju geldam smao je mutna, pa me zivo interesuje sta je u pitanju, gde i zasto gresim.  I kakav bi adapter bio potreban?

marino

oke
ljevo desno i slicne stvari su okej to tako mora biti
nisi nista pogrijesio oko postavljanja
samo ti u toj situaciji fokus vise nije okej pa vidis crnu tocku (pogledaj malo tu tvojeu cijev pa vidi sto sve imas unutra, mislim da ces skuzit sto gledas :) )

no ajde idemo ispocetka

iskreno preljen sam sada da ti dajem linkove jer krepavam doma s temperaturom...ali probaj na www.scopemaking.net procitati osnovne stvari o teleskopima

ovako ces svako malo trazit savjet a da neznas cijelu pricu

znam da te ovo nece oduseviti ali najprije osnove pa idemo na scope...uostalom prava frka te ocekuje tak kada pogledas u zvijezde...onda ce tek bit pitanja zato, naprijed u prvi razred ucenja
Vidulini Observatory

sale11472

Quote from: fog on August 15, 2013, 01:56:13 pm
...... Kupio sam i fokal reducer, običan, 0.5. ...


A šta će ti fokal reducir ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

fog

Bio jeftin, pa kupio ;) Snasao sam se, sljaka sada kako treba, sve u redu!