• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AC Power adapter za EOS aparate

Started by Luger, November 09, 2013, 11:17:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Nemoguce, u tim adapterima se nalaze transformatori koji su fizicki odvojeni od ostatka strujnog kola. Jedino kad bi ga ukljucio u dalekovod, pa taj napon probio sve zivo....Al onda vise ne bi bilo ni opservatorije, pa ne bi imao o cemu da brines :)
Ili je on mislio na nesto drugo, ili si ga ti pogresno razumeo, ili je neko poceo da pravi sumanute adaptere :)

Na kraju krajeva, uvek moze da se ugradi nekakav vid zastite...
...

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Lik koji mi je pravio adapter/konverter je upravo i pričao o zaštiti od kratkog spoja. Naravno da smo i to ugradili unutar posebne kutijice. Jednom je i došlo do spoja pa je taj osigurač ili tako nešto izgorelo, ali je aparat ostao netaknut.

Zaključak: bezopasno je po aparat ali zaštita se podrazumeva.

goksi

Ako je potrebno 8V najjednostavnije je uzeti 7808 stabilizator. On ima 3 pina, ulaz, minus i izlaz i ne treba mu potenciometar niti bilo kakav drugi element.  Takodje ima ugradjenu zastitu od kratkog spoja.

@Sima_Strahota Ne mora uvek da bude transformator, na primer noviji punjaci za mobilni.

@ Danijel Ne crkava to bas tako lako da probije 220 na izlaz, to je sigurno prva stvar o kojoj su mislili kada su pravili elektroniku/cip, da jeste znali bi vec da punjaci spaljuju mobilne.

Sima_Strahota

Vidis, nisam znao da rade i takve adaptere....

Ono na sta sam ja pomislio je sam oblik napona - otprilike ovako:


Dc je cist "izlaz" iz baterije, AC je izlaz iz mreze...

Ovako to izgleda kada prodje kroz transformator:


(Doduse, moze to jos malo bolje, ali dobro je radi ilustracije)

Dakle, pomislio sam na to da aparatu mogu da smetaju ovi konstantni "peakovi"....

Nego, ne bih se ja bas oslonio na kineske adaptere i njihovo vidjenje sigurnosti. Oni stede gde god mogu, pa cak i na stvarima kakve su kablovi. Ljudima se desavalo da im se upali produzni kabl jer je napravljen od 2-3 licne, pa se ponasa kao osigurac....
...

Yagodinac

Quote from: goksi on November 15, 2013, 05:55:58 am
Ako je potrebno 8V najjednostavnije je uzeti 7808 stabilizator.


Tako je Goxy, 7808 je u pitanju  ;)
Pošto je moj rođak bio pun nekih prelepih predloga da to izgleda kao šatl, uzeli smo dosta dugu žicu koja je otporna na gaženje i savijanje, ne sećam se koliko košta ali je svima toplo preporučujem. Sitnica ali znači.

Luger

@Simo, ovo je jako pojednostavljen dijagram i odnosi se na izgled nakon ispravljanja samo sa jednom diodom. Vec sa upotrebom 2 diode ili greca, dijagram izgleda sasvim drugacije. Obje poluperiode se nalaze iznad Y ose, a jos kad se doda elektrolit, on te pikove malkice ispegla. Nikad se AC napon ne moze dovoljno dobro ispeglati, da lici na cist DC, ali moze dovoljno da se moze, bez ikakvih posledica koristiti umjesto baterija. Primjera imamo svuda oko sebe.
Danas postoje kola poput ovih LMxx, koja to odlicno rade, tako da...ukoliko ti treba adapter, nista ne brini, ne smetaju pikovi jer su svedeni na minimum u dobrim adapterima.
Sto se tice zastite od kratkog spoja, korisna je u smislu da ce zastiti sam adapter, potrosac ce biti ostecen samo ukoliko se pojavi prenapon na izlazu.
Pri kupovini adaptera/napajanja bilo koje vrste, mora se voditi racuna o kvalitetu.Mada je i to diskutabilno, jer mi je Chieftec napajanje spalilo sve unutra.
Kako god, rizik uvijek postoji.


Sima_Strahota

^
Naravno, zato sam i rekao da to moze bolje.
...

goksi

@Sima_Strahota Kada prodje kroz transformator isto je AC, samo je napon manji. Drugi dijagram je ako bi stavio diodu pa ostaje jedna poluperioda.
Neki punjaci baterija ne daju konstan napon/struju vec u pikovima, to su kao neki noviji i oni brze pune baterije, mozda si sa time pomesao.

@Luger AC napon se moze ispeglati da bude "cist" DC, samo se stavi dovoljno veliki elektrolit i on je 100% DC potpuno prava linija. Kod nekih uredjaja na primer predpojacala ili FM oscilatora mozese desiti da se pojave smetnje u vidu bruma jer su ti uredjaji osetljiviji, ali i to se pegla, stavi veci kondezator, dodatni kondezator 1nF paralelno sa elektrolitskim i paralelno sa diodama na grecovom spoju i smetnji vise nema. Za punjace baterija i manji elektrolit sve to pegla na doboljan nivo da kazemo da je DC.

@ Yagodinac Osigurac se obicno stavlja na transformator, na 220V deo, da zastiti ako probije ispravljac.

spadej

Savremeni izvori napajanja ne ispravljaju direktno "struju" iz mreze (50Hz) vec koriste impulsne oscilatore koji rade na 15-20 Khz ili vise. Mrezni napon se najpre ispravi i ispegla na nekih 400V a zatim se oscilatorom pretvara u naizmenicni ali mnogo vece frekvencije. Zatim se taj VF napon pretvara u potrebne jednsomerne, koji su cisti i ispeglani, bez bruma i drugih pratecih pojava.

Ono sto je posebno bitno je da su primarno i sekundarno kolo galvanski odvojeni kao i da imaju spregu  pomocu koje prate medjusobna stanja. Drugim recima, svaka anomalija na jednoj strani odmah gasi onu drugu i napajanje je potpuno bezbedno i zasticeno. Ako i dodje do negog prenapona tu je varistor na ulazu koji ce prvi da strada. Kratak spoj na izlazu odmah gasi osciltor i prekida napajanje.

Naravno, od strujnog udara iz dalekovoda, i groma, ne postoji nikakva zastita.







goksi