• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nepoznata letilica

Started by frugorski, April 04, 2014, 01:46:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frugorski

April 04, 2014, 01:46:56 pm Last Edit: April 04, 2014, 06:06:15 pm by Sekula
     Nepoznata letilica
    Dok sam se  pripremao za fotkanje ,25. marta 2014. god u 21,54 slucajno sam uhvatio nepoznatu letilicu.Exp. 20 sec, ISO 800.Newton 200 f/5,CanonEOS 600D. Snimak sam kropovao i izostrio.Da li neko zna sta je to?

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Kizza

Gde si snimio i kad?Moj kolega mi je rekao da je video "nesto zuto" kako leti  preko neba a nije bio avion.Na zalost nije stigao da snimi.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kruska

April 04, 2014, 04:05:54 pm #2 Last Edit: April 04, 2014, 04:11:55 pm by kruska
Pogledaj gile ms snimak ISS, mozda je to to.
Ne bih se ja hvalio sa nlo da mi ne zakucaju na vrata
P.s. nece ti brzi leteci objekat stajati mirno 20 sekundi. Drugi put expozicije od 2 sekunda I manje. Do milisekundi

gile.ms

Baš interesantan snimak... kojim objektivom/teleskopom si slikao i koji deo neba tj. koje su ono zvezde što se vide?
Da li si i vizuelno uočio objekat ili samo na snimku?
Mislim da si nam lepu zagonetku zadao, nadam se da će neko umeti da je reši :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

frugorski

Newton 200 f/5.Ocigledno je u stacionarnoj orbiti.Primetio sam tek danas kad sam pregledao snimke.Nalazi se u Lovackim psima izmedju M63i verovatno M106,provericu.Evo i orginal snimka,da se vidi raspored zvezda.

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Sekula

April 04, 2014, 06:39:54 pm #5 Last Edit: April 04, 2014, 09:21:43 pm by Sekula
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

frugorski

     Hvala.Da li je to onaj Abell levo ili `brodic` desno?
     Snimak je nastao kad sam zavrsio fotkanje M106 i pokusao (i uspeo) da tacnije useverim teleskop.Tada sam pustio jednu expoziciju od 20 sec. da vidim da li se zvezde razmazuju.
      Posle sam uspesno napravio 40-tak snimaka po 60 sec M63 galaksije.I jedan od 3 min.bez gajdinga.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Sekula

Quote from: frugorski on April 04, 2014, 09:48:18 pm
     Hvala.Da li je to onaj Abell levo ili `brodic` desno?
     Snimak je nastao kad sam zavrsio fotkanje M106 i pokusao (i uspeo) da tacnije useverim teleskop.Tada sam pustio jednu expoziciju od 20 sec. da vidim da li se zvezde razmazuju.
      Posle sam uspesno napravio 40-tak snimaka po 60 sec M63 galaksije.I jedan od 3 min.bez gajdinga.


Levo je Abell objekat a sjajna zvezda desno je pomenuta trojka u Canes Venatici. U astrometria linku imash automatski resheno vidno polje a malo dole sa desne strane imash tacnu poziciju kako ti je gadjao fotoaparat tj. koji deo neba i sazvezdja. Taj enginee Astrometry sajta koristi i Astrobin sajt koji sluzi za hostovanje astro fotografija. Resava vidno polje bez vecih problema. Pogotovu ovako shiroko polje.

Razumem da su te zbunili ovi flare-ovi oko zvezde ali su oni klasican proizvod turbulencije u gornjim slojevima atmosfere u sprezi sa optikom koja se koristi.

Na prethodno opisani nacin nikada neces pogresiti i dvoumiti se da li si snimio vasionski brod, satelit i tome slicno, ili neku novu kometu ili asteroid. Astrometrija se koristi upravo i iz tog razloga da prepoznas da li imas nesto u vidnom polju novo. Npr. nikad se ne zna da li ces naci novu kometu, ili ako snimas vise put uzastupno to vidno polje recimo mozes da primetis da je zvezda ipak promenljivog sjaja, a da ona kao takva nije uvrstena u katalog.

Takav je slucaj bio i sa 3 cVn zvezdom koja je dugo smatrana crvenim džinom ali je otkriveno da i ona spada u grupu RS Canes Venatici variabli koja je klasifikovana po prvi put sredinom sedamdesetih godina proslog veka.

Dakle, slikaj i uvek proveravaj vidno polje koje si slikao. Nikad se ne zna sta moze u njega da uleti. Vanzemaljci jako tesko da ce se pojaviti na njemu ili nekakav Nibiru.

To isto vazi i za sve ostale astrofotografe, bez obzira da li su amateri ili profesionalci.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

johnny984

bljesak promenljive zvezde "3 CVn"?

Wow. Ne mogu da verujem da to tako dramatično izgleda, pa makar bilo i krop. Ja sam hteo da kažem da je to moguće neki od balona, kineskih, koji se puštaju tako što se zapali plamen ispod njih i oni odlete dosta visoko. Nekoliko puta letos su me zbunili, dok nisam ukapirao o čemu se radi  :). Ali ako Astrometry kaže tako, a to i ja koristim, ne sumnjam ni najmanje da je to tačno.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Sekula

Quote from: johnny984 on April 05, 2014, 12:29:00 am
bljesak promenljive zvezde "3 CVn"?

Wow. Ne mogu da verujem da to tako dramatično izgleda, pa makar bilo i krop. Ja sam hteo da kažem da je to moguće neki od balona, kineskih, koji se puštaju tako što se zapali plamen ispod njih i oni odlete dosta visoko. Nekoliko puta letos su me zbunili, dok nisam ukapirao o čemu se radi  :). Ali ako Astrometry kaže tako, a to i ja koristim, ne sumnjam ni najmanje da je to tačno.


Ne treba biti paranoičan, ali svakako je u osnovi nauke sumnja. Dakle, treba da sumnjaš u ovo šta sam ja rekao. Ne zbog svog ega i želje za dokazivanjem, jer ima i takvih, nego da bi proverio i samu ispravnost metoda i činjenica sa kojem one manipulišu u procesu donošenja zaključaka.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

johnny984

Quote from: Sekula on April 05, 2014, 12:39:20 am
Quote from: johnny984 on April 05, 2014, 12:29:00 am
bljesak promenljive zvezde "3 CVn"?

Wow. Ne mogu da verujem da to tako dramatično izgleda, pa makar bilo i krop. Ja sam hteo da kažem da je to moguće neki od balona, kineskih, koji se puštaju tako što se zapali plamen ispod njih i oni odlete dosta visoko. Nekoliko puta letos su me zbunili, dok nisam ukapirao o čemu se radi  :). Ali ako Astrometry kaže tako, a to i ja koristim, ne sumnjam ni najmanje da je to tačno.


Ne treba biti paranoičan, ali svakako je u osnovi nauke sumnja. Dakle, treba da sumnjaš u ovo šta sam ja rekao. Ne zbog svog ega i želje za dokazivanjem, jer ima i takvih, nego da bi proverio i samu ispravnost metoda i činjenica sa kojem one manipulišu u procesu donošenja zaključaka.


Niti u jednom trenutku nisam pomislio da je ovo na slici vanzemaljskog porekla. Uvek pokušavam da nađem racionalno objašnjenje. Kada si rekao da si koristio astrometry.net, s obzirom da i ja koristim taj isti sajt za tagovanje svojih fotografija i da retko greši, pomislio sam da ne treba sumnjati u tvoje podatke + imaš svoje ime na ovom forumu koje je dobro poznato i ne bih ga chalengovao bez razloga.  :D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

U svakom slucaju smo nesto interesantno videli i naucili.Hvala Sekula. :D
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

marko

Tako je i mene jednom vrlo neobičan lens flare dobro zbunio. Iz fore sam slikavao puni Mjesec i krajolik s dugom ekspozicijom i na slici sam vidio svijetlu točku sjajniju od bilo koje zvijezde na fotografiji. Na nebu međutim te "zvijezde" nije bilo. I slikam ja opet-ista priča. Samo su mi se ovaj put zvijezde pomaknule, naravno zbog njihovog relativnog gibanja, a ona svijetla točka je ostala gdje je i bila. Naravno da sam u prvi mah pomislio da se ta točka miče po nebu-zbog gibanja zvijezda u odnosu na nju.

Promatrao sam taj dio neba dobrih nekoliko minuta-usporedno sa okidanjem duge ekspozicije, međutim nisam vidio ništa. Naravno-na fotografiji opet "uljez". Onda sam zaključio da je to lens flare jer je bio simetralan s ostalim prisutnim ali većim lens flareovima (alien mothership? ;D) i blještavim Mjesecom.

U svakom slučaju vrlo vrlo neobičan lens flare-točkast i vrlo svijetao.

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Danijel

Quote from: johnny984 on April 05, 2014, 12:51:23 am

Niti u jednom trenutku nisam pomislio da je ovo na slici vanzemaljskog porekla.
...


A eto vidiš, ipak je ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

meni je prvo licilo na ISS dok nisam video da je posredi 20 sekundi expozicije... ccc nestalo goriva na stanici  ;D ;) :)