• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Timska fotografija

Started by Polare, May 01, 2014, 10:51:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Polare

Evo mene nakon male pauze....recimo da sam pauzirao ali se i radilo na drugoj strani ;)
Ovo je početak jednog zajedničkog projekta u obradi fotografije,radi se u tome da svatko da sve light-ove (da li sirove ili več obrađene).Bit je u tome da se
skupi što više fotki istog objekta i kasnije sve to spoji u jednu.
Ova fotka M33 je rezultat timskog rada i Exp. od 30 sati !
Članovi tima ;  Paolo Demaria, Giuseppe Donatiello (composition and processing), Marco Favuzzi, Terenzio Fusco, Rolando Ligustri, Alessandro Elio Milani, Zlatko Orbanic, Andrea Pistocchini, Tim Stone.

M33 možete pogledati ovdje ; http://www.astrobin.com/93687/


mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

goksi

Odlicna ideja i odlican rezultat!

Yagodinac

Zaista prelepo, ali i vrlo zahtevno. Čestitke za ovakav rezultat!

Međutim, ovo nije tako prosto za izvesti... Prvo treba rešiti problem semplinga, svi npr ovde imamo senzore razsličitih dimenzija i različite rezolucije, a imamo i različite teleskope. Takođe, lako može da se desi da dva ogledala istog proizvođača imaju neko manje ali itekako primetno odstupanje u žižnoj daljini, pa dva 150/750 ne mogu da preklope zvezde na periferiji... Na primer. Nisam 100% siguran, samo naglas razmišljam.
Na kraju krajeva, mnogo light-ova ne znači i kvalitet. Nečiji light-ovi su možda prekriveni LP-om, izmaglicom ili nekolimirani instrumentom; sasvim sigurno ako se uključe i lošiji frejmovi - finalni rezultat može biti lošiji.

Po meni treba pratiti kako je to radio pionir ovog pravca Robert Gendler, on je sklapao kompozite sa ESO teleskopa i svog kućnog apo-refraktora, siguran sam da negde piše kako je rešavao pitanje semplinga.
Polare, jel imaš neki link kako su ovo momci radili?

vasja

Rezultat je odličan - prilično hablolika slika. Da li su korišćeni uskopojasni filteri za ovu sliku?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Polare

Hvala svima!
Članak u časopisu od 'Giuseppe Donatiello' je jako opširan (na sedam stranica) .....kad se prikupe sve fotografije traži se 'mediating' jako rijetko raditi un 'stacking',
kasnije ide kalibracija i tako posebno za svagog autora koj je poslao svoje RAW fotografije.Znam da je radio s raznim programima i puno operacija je izvšeno.
...odogovrio mi je na FB da je prošao oko 100 operacija za dobiti finalnu fotku M33!