• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dovetail za TS 6 inch Astrograph

Started by milos.p, December 25, 2015, 02:29:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milos.p

Treba mi pomoć oko fiksiranja guidescope-a na TS 6 inch f/9 Ritchey-Chretien Astrograph. Teleskop ima Vixenov dovetile bar dok scope ima klasičnu dovetail bazu koju možete vidjeti na fotografiji.


Hvala!

Bresser Messier N150/1200, TS 6 inch f/9 Ritchey-Chretien Astrograph,
MON2 Bresser Mount (Exos2 GOTO Kit),
PoleMaster - QHYCCD, Atik 16IC, ASI120MM.

vlaiv

Trebalo bi da teleskop ima papucicu za finder na sebi, gore kod sa strane gde je fokuser, bar koliko vidim sa slika,
isto tako mi se cini da je postolje za guidescope bas tog formata, mislim da bi ga najlakse bilo montirati tu gde je predvidjeno
mesto za finder (ako se ne varam, samo ga stavis u papucicu i zategnes) - u svakom slucaju tako sam ja montirao moj guidescope.
Ne vidim najbolje sa slike, al mi se cini da je postolje guidescope-a bas predvidjeno za papucicu za finder. Ako nije, aj uslikaj opet al
ne sa strane nego od napred
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

dobije se  valjda nosac za trazioc, tu se moze instalirati i guidescope a trazioc na gscope
sto se tice srafova na tubusu treba pogledati - njih 4 sluze da nose osovinu sekundara(napred) i i 4 (pozadi) za ogledalo,.
mislim da ih ima vise :) tako da treba staviti sinu na taj visak srafova i mislim da ce problem biti resen.
svakako su tri srafa dovoljna za fiksiranje teleskopa tako da moze i tako.


milos.p

Quote from: vlaiv on December 25, 2015, 03:39:17 pm
Trebalo bi da teleskop ima papucicu za finder na sebi, gore kod sa strane gde je fokuser, bar koliko vidim sa slika,
isto tako mi se cini da je postolje za guidescope bas tog formata, mislim da bi ga najlakse bilo montirati tu gde je predvidjeno
mesto za finder (ako se ne varam, samo ga stavis u papucicu i zategnes) - u svakom slucaju tako sam ja montirao moj guidescope.
Ne vidim najbolje sa slike, al mi se cini da je postolje guidescope-a bas predvidjeno za papucicu za finder. Ako nije, aj uslikaj opet al
ne sa strane nego od napred


Da, papučica odgovara postolju guidescope-a! Međutim, scope sa kamerom težište pomjera unatrag pa sam pomislio da je bolje da sve "preselim" na šinu koja se već nalazi na tubusu. Nešto kao http://www.morningstarobs.com/astro-tech-at6rc.html 
Bresser Messier N150/1200, TS 6 inch f/9 Ritchey-Chretien Astrograph,
MON2 Bresser Mount (Exos2 GOTO Kit),
PoleMaster - QHYCCD, Atik 16IC, ASI120MM.

milos.p

Quote from: kruska on December 25, 2015, 08:54:43 pm
dobije se  valjda nosac za trazioc, tu se moze instalirati i guidescope a trazioc na gscope
sto se tice srafova na tubusu treba pogledati - njih 4 sluze da nose osovinu sekundara(napred) i i 4 (pozadi) za ogledalo,.
mislim da ih ima vise :) tako da treba staviti sinu na taj visak srafova i mislim da ce problem biti resen.
svakako su tri srafa dovoljna za fiksiranje teleskopa tako da moze i tako.


Upravo to pokušavam! Mislim da bi ovo riješilo problem https://www.astronomics.com/dovetail-accessory-adapter-for-losmandy-d-plate-and-vixen-dovetails_p20028.aspx
Bresser Messier N150/1200, TS 6 inch f/9 Ritchey-Chretien Astrograph,
MON2 Bresser Mount (Exos2 GOTO Kit),
PoleMaster - QHYCCD, Atik 16IC, ASI120MM.

vlaiv

Da sasvim je za ocekivati da ce se centar mase pomeriti nazad, al mislim da ces bez problema moci izbalansirati tubus na mount-u ako ga kompletnog
pomeris malo napred. Ja sam moj guider montirao na newton ota na mesto trazioca i to mi je poremetilo balans, al sam ceo ota posle malo "vratio" unazad
na mount-u i izbalansirao ga na taj nacin. Moze ti se uciniti mozda da nije stabilno resenje da se tako montira, al u krajnjoj liniji, mozes probati i videti kako
radi pa ako ti se ne svidi posle uraditi to drugo resenje gde ces na drugi dovetail bar sa gornje strane sa adapterom montirati papucicu i staviti guide scope.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC