• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija

Started by NoMeN, June 18, 2016, 11:38:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NoMeN

Uspio sam sklopiti sam svoj teleskop. Radi se o reflektorskom teleskopu, primarno zrcalo ima promjer 4.5" žarišna duljina je 50 cm. Kupio sam i leće od 23, 10 i 4 mm žarišne duljine i oprskrbio sam se sa barlow 2x. Ono što me muči jest to da kada stavim leću od 23mm vidim odličnu i jasnu sliku. Međutim kada stavim leću od 10 ili 4 mm onda slika više nije izoštrena i jasna kao u prvom slučaju. Sliku ne uspijevam izoštriti sa fokuserom. Gdje bi mogao biti problem?

vlaiv

Cao i dobrodosao na forum!

Nemam puno iskustva sa problematikom, al mozda ovo moze da pomogne: koliki je hod fokusera? Kada fokusiras okular i on se pomera napred / nazad - koliko je maksimalno rastojanje izmedju skroz uvucen i skroz izvucen?

Moguce je da jednostavno ne mozes da dodjes u poziciju ispravnog fokusa sa druga dva okulara (mozda nedostaje jako malo do ispravne pozicije, al i dalje slika nece biti dobra). Dalje, mozda bi bilo dobro da uradis sledece: Pronadji dosta svetlu zvezdu i pazljivo gledaj sta se desava sa slikom zvezde sa druga dva okulara 10mm i 4 mm - kako zvezda izgleda dok fokusiras. Ako izgleda kao velika krofna i kada fokusiras u jednu stranu (ili prema unutra ili prema spolja) a krofna pocne da se smanjuje to je ispravan pravac za fokusiranje - ako dodjes do kraja a krofna nije postala tacka - imas problem da fokuser nije na ispravnoj poziciji ili ima previse mali hod. Takodje pogledaj izgled krofne? Da li su prstenovi koncentricni ili nisu? Ako das dodatnih detalja i opises tacno sta vidis mozda cemo moci da ti pomognemo da pronadjes u cemu je problem.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

na velikim uveličanjima kolimacija je vazna kao sto si primetio  jer dolaze do izražaja opticke aberacije.
laserski kolimator je u to slučaju neophodan .pozdrav

NoMeN

Hvala na brzim odgovorima.
Što se tiče fokusiranja, izvlačenjem fokusera dođem do točke kada izgleda kao da će se još malo slika izoštriti, i onda kada izvučem fokuser još malo više, onda slika počne ponovno gubiti jasnoću i postaje sve nejasnija.
Što se tiče kolimiranja, mislim da sam uspješno kolimirao primarno zrcalo, ali mi se čini kao da bi sekundarno zrcalo trebalo pomaknuti još malo naprijed da bi bilo točno u središtu fokusera. Da li je moguće da mi onda sekundarno zrcalo stvara te probleme?
Inače morat ću malo preraditi pauka da bi mogao pomjerati sekundarno zrcalo naprijed.

vlaiv

Mislim da to zvuci kao sferna aberacija (opet, kazem nisam strucnjak tako da je moguce da gresim).

Da li je to rucno radjeno ogledalo? I ako jeste - da li je sferno ili parabolicno i koliko je dobro korigovano? Ako je F/5 ili tu negde, svakako ce se sferna aberacija jako primecivati bas na taj nacin - skoro dodje u fokus al nema onog preciznog fokusa - i to ce biti ocigledno na vecim uvecanjima, na manjim ce biti manje primetno.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

NoMeN

Zrcalo je kupljeno na www.telescope-warehouse.com. Radi se o ovom zrcalu: 4.5" 114mm f5 Short Tube Telescope Spherical Mirror with 1-3/8 Secondary F=500mm.

VaskoGM

Bez okolišanja ti mogu reći da je ogledalo bez sumnje niskih performansi...  :(
Ogledalo su napravili postupkom koji nije brušenje. Dovoljno sumnjivo... Teška posla da se može zameniti viševekovni provereni postupak.
Drugi razlog je što ne navode koji je zapravo coating upotrebljen - znaci loš.
Nema sumnje da je nažalost loše korigovano jer je sferično i bez korektivne optike, i da si u najboljem slučaju ograničen na manja uvećanja.

Nije sve tako crno i nemoj se demoralisati, sem što se nisi mnogo istrošio, to što si sam napravio Newton teleskop je značajno iskustvo!
Blagovremeno isplaniraj zamenu optike ili neku drugu kombinaciju. Solidno parabolično ogledalo od recimo 150mm je oko 150€, ali čak i malo veći prečnici su drastično skuplji od toga.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Da, definitivno je do toga - F/5 sa sfernim ogledalom nije dobra kombinacija - Sferna ogledala mogu da prodju na F/8+
Za F/5 definitivno mora parabola

Koliko vidim nije sve izgubljeno, na samom sajtu gde si nabavio ogledalo preporucuju sledeci pristup:

http://www.skyandtelescope.com/wp-content/uploads/Adler-MirrorFlex.pdf

Inace nisam znao za ovaj pristup, ne znam da li si to vec napravio na svom teleskopu - ako jesi, probaj da nadjes najbolju zategnutost, ako nisi i mislis da ti ne bi bio problem da to napravis - svakako vredi pokusati - u tom slucaju obavezno javi rezultate!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

NoMeN

Ovo o sfernim i paraboličnim zrcalima nisam imao pojma za tu razliku. Ali na kraju krajeva kolko para tolko muzike :))

vlaiv

Mozda tu ima i vise muzike nego sto je para, sve zavisi koliko si vican sa alatom i pravljenjem stvari.

Buduci da si vec krenuo tim putem da pravis svoj teleskop ja mislim da vredi probati sa tim "zategnutim" ogledalom kao sto pise u onom clanku - to je izmedju ostalog nacin da se stigne do parabolicne krive (a sudeci po autoru i krajnje uspesan). Mislim da bi to bio interesantan projekat. Cak i da ne uspe i da se nesto desi ogledalu, nece biti velika steta obzirom na cenu istog.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sale11472

Phuuu istezanje tog ogledala bih ja zaboravio, na žalost iz praktičnih razloga možeš da zaboraviši i na parbolizaciju (a to bi bio najbolji način da se koriguje to ogledalo).

No kao što su ti već rekli eksperiment nije bio skup naučio si kako da napraviš Njutn teleskop pa nastavi da se igraš sa njim :)
Ako ti okulari od 10 i 4mm ne mogu da se fokusiraju ti koristi onaj od  23mm (a uz barlow to su ti dva uvećanja oko 21x i 43x) nisi rekao da li si probao 10 mm sa tim barlowom i da li tada možeš da fokusiraš ako je prihvatljivo to ti je sasvim dovoljno za posmatranja na početku, kasnije ćeš znati šta želiš da kupiš a onda sa ovim možeš da se igraš... da probaš da ga istegneš ili što bi meni bilo interesantnije probaš da napraviš Jones-Bird (ili Bird-Jones) korektor  ;) ;) ili što da ne jednog dana da ga samostalno parabolizuješ u sklopu učenja za pravljenje tvog novog polumetarskog ogledala  :D :D :D no sad već zalazimo u ozbiljan ATM  :D :D :D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D