• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dva teleskopa na prodaju

Started by vlaiv, August 30, 2024, 02:54:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Prodajem dva dobra teleskopa.

Prvi je Mak102. Cena 200 eura. Teleskop daje odličnu sliku, skoro pa isto oštru kao i refraktor dole, možda samo malo manje kontrastnu (ipak ima centralnu obstrukciju).

U pitanju je "ozbiljniji" model koji ima šrafove za kolimaciju ukoliko zatreba (postoje i novi modeli istog teleskopa koji to nemaju)





Drugi teleskop je 102mm F/10 ahromat. Izuzetno oštar teleskop. Naravno ima hromatske aberacije jer je ahromat u pitanju ali uopšte nije izražena, naprotiv, primetna je samo u nekim slučajevima. Imao sam za njega i Baader kontrast booster filter koji je uklanjao hromatsku aberaciju - i često ga nisam ni koristio na Mesecu i Jupiteru jer jednostavno nije bilo potrebe.

Teleskop je modifikovan - zamenjen mu je fokuser. Dolazi sa dual speed TS linear rail (vrsta crayforda) fokuserom. Dodata mu je i papučica za tražilac. Budući da je u pitanju "kraći" fokuser - možda će biti potrebna 2" ekstenzija od 35-50mm - u zavisnosti od dijagonale. Ovo znači da se teleskop možda može koristiti sa binoview-erom ali ga nisam isprobao pa nisam 100% siguran.

Cena 500e.



Ukoliko kupac želi, uz teleskop mogu dati i x0.67 reduktor koji će napraviti da teleskop bude F/6.7 - odnosno odličan wide field instrument. Pošto taj reduktor ima oko 90mm back fokus distancu, najbolje ga je koristiti sa ili 1.25" dijagonalom ili možda sa T2 prizmom.

Ja sam ga koristio sa 2" dijagonalom i odlično je radio ali sam 3d štampao adaptere za sve živo (dijagonala na okular i dijagonala na reduktor).

U pitanju je TS CCD47 i njega bih dao za 200e u kompletu sa teleskopom (naravno ukoliko kupac želi).

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC