• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars Expres

Started by sashastar, September 01, 2006, 11:43:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Evropska kosmička stanica 'Mars-ekspres' poslala je unikatne snimke ogromne doline na Marsu, saopÅ¡tio je predstavnik centra uprave leta Evropske kosmičke agencije koji se nalazi u nemačkom gradu DarmÅ¡tatu. Na snimcima, koji su uraÄ'eni stereokamerom visoke rezolucije, jasno se vide detalji pejzaža na Marsu. IzmeÄ'u ostalog vidi se krater nastao udarom meteorita kao i terasaste strukture u oblasti 'Kasei Vales', jednog od najvećih sistema kanala na Marsu dužine 2 500 kilometara, Å¡irine 500 kilometara i dubine tri kilometra.

Dobijeni snimci sa Marsa, kako ocenjuju stručnjaci, potvrÄ'uju hipotezu o tome da su u dalekoj proÅ¡losti Mars prekrivali lednici, okeani i reke, koji su formirali sadaÅ¡nji izgled Crvene planete.

Automatska stanica 'Mars-ekspres' lansirana je 2003. godine, a krajem decembra stigla je do Marsa u ušla na marsovsku orbitu visine oko 300 kilometara. Glavni zadatak stanice je izrada karte površine planete što je neophodno za pripremu pilotskih misija na Mars kao i otkrivanje mogućnosti postojanja biološkog života na planeti.

Početkom 2004. godine automatska stanica je pomoću specijalnog radara otkrila ogromne količine zaleÄ'ene vode u oblasti južnog pola Marsa.

Skyw@lker

Ovo je zaista extra vest, svakim danom smo sve blize crvenoj planeti i trenutku kada ce se ljudi iskrcati na njegovu povrsinu!
Ne znam zasto ne bi poslali neke vrste bespilotnih letelica-jedrilica na Mars koje bi krstarile nebom Marsa, mislim da bi za detaljnije mapiranje to bilo odlican potez... Nisam siguran ali cuo sam da NASA ima i takve projekte u blizoj buducnosti...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

nikolab

ja sam nabasao na neke animacije na nasinom sajtu i stvarno izgleda bas kao jedrilica.Trebalo bi da leti na 1 do 2 km od površine

Skyw@lker

Postavi neki koristan link ako ti nije frka... Mada mislim da je ESA planirala u nekim buducim misijama "glider"-e na Marsu, a NASA ima u planovima balone koji bi leteli iznad povrsine... U svakom slucaju ovo su nezvanicne i ne proverene vesti, pa ih treba uzeti sa rezervom.  :)
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Evo ovde obavezno vidi sta te zanima
i obavezno pogledaj IMAGESE

http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/index.html

Skyw@lker

Extra su slike! Tnx Sashastar... Inace EvroAVIA (o kojoj se prica na sajtu u kontekstu izgradnje bespilotnih letelica za Mars) je zastupljena i na mom faksu (Masinski fakultet u BG-u) i imali smo konkurs - ko napise najlepse eseje o Marsu dobija nagradno putovanje od nekoliko dana u ESA-u... Blago tim srecnicima koji su pobedili!
Sada definitivno znam sta ce mi biti tema za diplomski, mada ima jos vremena da o tome razmisljam  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Skyw@lker

E da jos nesto, na istome sajtu, na:
http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMEO5T1VED_0.html
se mogu naci detaljna uputstva za pravljenje modela Mars-Express-a (1:40) i jos nekih modela svemirskih letelica!
Pa ko ima strpljenja i vremena eto jedne fine zabave!  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."