• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Akademija nauka, istina ili trac

Started by flintviking, May 16, 2007, 11:17:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

flintviking

May 16, 2007, 11:17:26 pm Last Edit: May 18, 2007, 07:59:21 am by gucic
Prvo se izvinjavam clanovima foruma jer sam pisao o prevarama astrologije vise puta. I sve drugo reci na tu temu bilo bi suvisno, mi se ovde svi slazemo o tome, i imamo jedinstven stav.

Medjutim, mene je licno uznemirila jedna tvrdnja koju sam skoro saznao. Istinitost iste je vise nego sumnjiva, ali bih zaista voleo da dobijem i zvanicniju potvrdu o njenoj neistinitosti.

Naime, kao sto neki clanovi znaju ja na raznim forumima pokrecem teme u kojima kritikujem pojave koje nisu u domenu nauke.
Na jednoj takvoj temi dobio sam tvrdnju jedne gospodjice-gospodje da ona licno radi horoskop mnogim clanovima Srpske Akademije Nauka i Umetnosti, pa i samom PREDSEDNIKU  S A N U .      Znam da je ovo nemoguce, i da je ravno najbujnijoj masti. Ali me je nesto ipak uznemirilo. Obicno ne uzimam za ozbiljno tvrdnje koje iznose slicni sarlatani jer oni svasta lazu, ali me je ova posebno uznemirila.
Valjda i zbog smelosti da se to tako javno kaze, ja licno nebih smeo da iznesem takvu neistinu ni samom sebi a kamo li javno.

Evo linka na kome mozete procitati tu poruku, mislim da je osmi od gore bas na ovoj strani.

http://forum.bgdcafe.com/index.php?showtopic=35544&st=60

Iako u ovako nesto ne mogu da poverujem voleo bih da cujem i vasa misljenja.
Zapravo, koliko zaista eminentnih naucnika i uglednih gradjana krije u sebi takve porive, ima li uopste takvih podataka, i kako se nauka i ljudi od nauke bore sa tim.

Molim vas za najiskrenije komentare i saznanja koje imate.

Ceneci mnogo ovo sto rade ljudi u Astronomskom Magazinu, smatram ovo najkompetentnije mesto da ovakvo pitanje postavim.
Zaista nisam mogao da se setim boljeg mesta, a i sigurnijeg. Jer u ovaj sajt imam puno poverenje i znaci mi ono sto ovde cujem.

Iskreno se nadam da nemam razloga za zabrinutost.

Dušan

Ova mnogo mlati!!!!!! :D To je ona sto cita Getea? Ona misli da moze nekog da prevari tako lako...  ;)

Ona i ne zna ko je predsednik SANU.

flintviking

E moj Dule, ja nekako verujem jos uvek, ili sam mnogo naivan, da niko nije toliko suntav da ovako nesto javno izjavi a da to nije istina.
Ili ocigledno ona nema isto vaspitanje kao ja.
Tvrdnja je malo smela, zar ne.

Dušan

Potpuno sam siguran da si milion puta obrazovaniji od nje.  ;)

Jeste da nisam citao sve poruke, i ne planiram da citam, ali zar nije moguce da je ona uopste ne studira, ili da jos nije zavrsila srednju skolu? Nisam video fotografiju koju ste ti i Gucic komentarisali...  ???

A mogu da ti kazem da se skorpije nikad nisu niti ce se slagati sa takvim osobama.  ;D

flintviking

Pa sto se fotografije tice, ima je tamo u njenom profilu, znas, moze ona da zavrsi jedan posao, mada ce vojsku da ukinu pa mozda i tu nece biti od koristi,
Ne potenciram ja njeno obrazovanje, niti moje, mada se ona poziva na neki fakultet u nemackoj, mozda je to jedan od onih levih fakulteta astrologije, ali prilicno smelo iznosi tvrdnje, baljezga da tako kazem,
Predsednik SANU nije bilo ko da ga ovako provlace. Ja licno ipak postujem autoritet te institucije, i ovakve izjave me uznemiravaju, jer u zadnje vreme ljudi su podlozni da malo i zastrane, to nema veze sa obrazovanjem vec mozda sa ovim ludim vremenom u kome zivimo, neko jednostavno ne izdrzi pritisak,
danas ostati na pravom putu je veoma tesko.

flintviking

Iz prve ruke saznao sam da gospodin Hajdin nikada nije cuo ni video gospodjicu o kojoj je rec tako d je svaka dilema razresena.
Ipak se u javnosti zaista iznose svakakve gluposti i niko ne pazi sta prica.
Molim administratora da obrise ovu temu da ne pravi guzvu ovde, jer nije vredno da se vise diskutuje o ovome.

Jednom recju, lazna uzbuna. 

Ubi je prejaka rec, dama se malo zaletela sa izjavama

sale11472

Ma batili svadje sa altrolozima i ostalim prevarantima, nemas od toga nista. Niti ces ti lopova naterati da prizna da je lopov i prevarant, niti ces nekome otvoriti oci. Uostalom vidis kako "zrtve" najzesce brane astrogloge (nikome ne prija kad mu dokazujes da je naivna budala). Jedini vid efikasne borbe bi bio da im drzava stane nogom za vrat, npr da RATEL oduzme frekvenciju RTV kucama koje takvo smece pustaju u svoj program ili da se udare posebni nameti na novine sa tom tematikom i dnvenu stampu koja objavljuje horoskope (ili jos boje obavzno stampanje na naslovnoj strani obavestenja da te novine daju lazne informacije) i tome slicno (ne treba ih zabraniti zbog "efekta zabranjenog voca").....
OK znam da je to prakticno neizvodljivo ali bi se nesto ipak moglo uraditi, npr. posaljes kopiju one izjave o akademicima svakom ponaosob sa pitanjem da potvrde tu informaciju (korisno bi bilo isprovocirati takve izjave na vise mesta) pa moze biti da im to licno zasmeta i rese se da odreaguju a njihova rec ima vecu tezinu nego bilo sta sto mi mozemo da uradmo......

Inace na www.badastronomy.com postoji objasnjenje zasto se sa takvima ne treba direktno objasnjavati a to je i moje misljenje. Uostalom zasto im omoguciti da upecaju jos neku naivnu zrtvu koja bi bila privucena aktivnom temom i laznom retorikom :-\
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D