• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Odakle potice neiscrpan izvor energije Voyager-a 1

Started by blacky, January 09, 2007, 01:26:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

blacky

Nov sam na ovom forumu,iskoristio bi priliku da sve pozdravim!  ;D
Citam tekst o Voyageru na sajtu :
"Na dan 11. avgusta 2006. godine, "Voyager 1" je imao još 28,199 kg goriva,
i proizvodio je 289,7 vati struje. "...spominju se nuklearne baterije...
Jel moze negde da se procita nesto vise o tome,zaista me impresionirala kolicina energije koju je potrosio i koju i dalje proizvodi!


blacky

Malo mi je sve konfuzno na sajtu,nisam to ni video  :D  bacio sam se na citanje... hvala!


flintviking

Bila je jedna izvanredna emisija, znam da je bila nedelja uvece, RTS, mislim da je bio u pitanju Horizont, ili neka njoj slicna,
Radilo se o nekim istrazivanjima alternativnih izvora energije.
Ono sto je na mene ostavilo utisak, jer je predugacko za prepricavanje, jeste to da je u dokazivanju novih oblika energije bio nadglasan jedan naucnik, kome neznam ime, a da su ostali u vise eksperimenata potvrdili jedno te isto a to je da je nemoguc taj novi izvor energije.
Ova tema me je inace podstakla da razmislim i prisetim se toga jer inace energija predstavlja problem buducnosti.

Neka sumnja koja me je razjedala jeste sto kao ekonomista znam da bi ti novi izvori energije, da su bili dokazani, i primenjeni, kao i komercijalizovani, da bi oni potisli klasicne izvore, a tu bi mnoge kompanije ostale bez profita... pa sad, profit, da li je to dovoljan motiv da se nekada uspori nauka...

Tek, energija ce biti problem u buducnosti....