• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Položajna astronomija

Started by HAL, February 19, 2011, 03:22:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HAL

Da li imožete da mi preporučite neki sajt(bilo bi poželjno na našem jeziku) ili knjigu koja lepo objašnjava položajnu astronomiju ? Može i udžbenik naravno.

Laci

Udžbenik za IV razred gimnazije:
Astronomija
Milan S. Dimitrijević i Aleksandar S. Tomić
Glava 2, u vezi nebeske sfere, koordinatnih sistema i orijentacije na nebu. Sasvim sažeto a dovoljno za razumevanje.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Ljubo

Najbolje što sam citao na ex-yu (a citao sam mnogo), vezano za uvod u polozajnu astronomiju je knjiga prof. Vladisa Vujnovica "Astronomija I".
Ovo štivo moze da se nabavi kod izdavaca - Školska knjiga (Zagreb, a ima i kod njihovih distributera u ostalim drzavama ex-yu, treba se malo raspitati).

Kao drugi izbor, doduše nešto skromniji po obimu (i posebno po slikama) je ovaj koji navodi Laci, ali moze da posluzi i to.


HAL

Ljubo, pokušao sam da pronađem kod nas naslov "Astronomija 1" ali ništa od toga, nema možda predstavu gde mogu to nabaviti ovde ?

NemanjaM

E, a šta tebi treba tačnije??? Jel ti trebaju nebeski koordinatni sistemi i osnove stvari tipa: topocentar, paralel, almukantar...?

stameni

Quote from: Ljubo on February 19, 2011, 06:17:30 pm
Najbolje što sam citao na ex-yu (a citao sam mnogo), vezano za uvod u polozajnu astronomiju je knjiga prof. Vladisa Vujnovica "Astronomija I".
Ovo štivo moze da se nabavi kod izdavaca - Školska knjiga (Zagreb, a ima i kod njihovih distributera u ostalim drzavama ex-yu, treba se malo raspitati).


Ima li neko pojma gde se u Beogradu mogu kupiti knjige "Astronomija 1" i "Astronomija 2" ovog autora? Illi se moraju naručivati? Eventualno cena...?

Baš sam danas na "Ruđerovoj" Kuli malo prelistavao drugi deo, i veoma sam impresioniran sadržinom.

NeS

Pogledaj u bivsoj BIGZ-ovoj knjizari u Kosovskoj.
Priznajem da nisam skoro bio tamo ali znam da su jedno vreme drzali Hrvatsku literaturu.

Danijel

Quote from: stameni on March 19, 2011, 11:29:10 pm
Ima li neko pojma gde se u Beogradu mogu kupiti knjige "Astronomija 1" i "Astronomija 2" ovog autora? Illi se moraju naručivati? Eventualno cena...?
...


Ne uspiješ li ju naći u Srbiji, možeš ju kupiti direktno kod izdavača, to je "Profil", šalju knjige i izvan Hrvatske. Tu imaš Vladisove knjige koje imaju u ponudi, a tu su podaci o isporuci knjiga.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

stameni