• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Otkrivena najveca prazinina u svemiru...

Started by sale11472, August 25, 2007, 05:33:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jethro

Razmišljajući o stvaranju objekata u kosmosu - ili našeg lokalnog svemira u celini, pošao sam od inercije - težnje tela da zadrži svoje pređašnje stanje kada neka sila deluje na njega.
Ako dođe do nehomogenosti u rasporedu materije u kosmosu - na jednoj strani zgušnjavanje, na drugoj razređivanje (nastajanje praznine).
Sva materija koja napušta prazninu teži istovremeno i da zadrži svoj položaj - da se vrati u istu prazninu.
Dakle ovo vraćanje bi bilo posledica jedino inercije.
(Iskreno, nisam razmišljao o nekom svojstvu svemira - sili vakuuma ili slično, koje ne dozvoljava "razvlačenje" materije i nastajanje euklidski čiste praznine.)
Vraćanje bi bilo usmereno ka jednoj tački - razultantnom centru navedenih sila inercije koje deluju na materiju, pokrenutu ka okruženju bilo koje praznine.
Ako u jednoj giganstkoj praznini na ovaj način nastane lokalni svemir. Unutar njega, takođe zbog nehomogenosti dolazi do nastajanja praznina na više nivoa što uslovljava primarno nastajanje struktura i objekata svemira koje poznajemo.



vlajkoni

Quote from: Jethro on November 07, 2007, 10:55:15 am
Ako u jednoj giganstkoj praznini na ovaj način nastane lokalni svemir. Unutar njega, takođe zbog nehomogenosti dolazi do nastajanja praznina na više nivoa što uslovljava primarno nastajanje struktura i objekata svemira koje poznajemo.


Da li bi mogao da pojasniš ovaj tvoj pristup. Nisam siguran da sam do kraja razumeo šta si hteo da kažeš.
Jedna gigantska praznina je i dalje deo prostor-vremena univerzuma. Po ovom tvom pristupu u okviru jednog prostorvremena formira se drugi ili sam loše razumeo?

Kizza

Veoma je teško shvatiti  da li je Svemir  konačan ili beskonačan.Meni je neshvatljivo da postoji toliki vakum a da nije u necemu,svi znamo koliko ga je teško održati na Zemlji,a do sada nismo videli dalje od Kvazara.I pored ogromne brzine Svetlosti meni se cini da necemo videti obode Vasione ma kolko daleko gledali!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Jethro

Kada na obodu praznine dođe do razdvajanja materije na dva dela - dela koji nastavlja udaljavanje i dela koji se vraća - ovaj drugi deo se ne vraća neprekidno pravolinijskom putanjom nego postepeno prelazi u spiralno kretanje, odnosno nama poznata pravila kretanja.
U toku ovog kretanja dolazi do grubo rečeno učestalog lokalnog komešanja materije. Znači  neki delovi su zbijeniji dok su drugi prazniji. Prema tome, sve se može odigravati na više nivoa. Zavisno od veličine praznine, drugim rečima, zavisno od toga koliko materije krene ka rezultantnom centru, tok će se završiti lokalnim Velikim praskom na najvišoj skali, odnosno stvaranjem neke od nama bližih i poznatih kosmičkih struktura, na nižim skalama.
Veliki prasak bi se mogao ponoviti više puta u jednoj te istoj praznini, bilo bi to gigantsko oscilovanje, ali sa sve manjom i manjom količinom materije, dok više ne bude uslova za novi prasak.

QuoteMeni je neshvatljivo da postoji toliki vakum a da nije u necemu,svi znamo koliko ga je teško održati na Zemlji

-Baš to i jeste je logika zašto se materija vraća ka rezultantnom centru praznine.

Kizza

Malo mi je nejasan pojam "Centar praznine"?Ako mozemo pretpostaviti,koliko mi je poznato ne mozemo,gde je bio centar singulariteta lako bi mogli da se usredsredimo na "obod" Svemira.Ipak je prerano za neke zakljucke 8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Dušan

Quote from: Kizza on November 09, 2007, 06:38:21 pm
Malo mi je nejasan pojam "Centar praznine"?Ako mozemo pretpostaviti,koliko mi je poznato ne mozemo,gde je bio centar singulariteta lako bi mogli da se usredsredimo na "obod" Svemira.Ipak je prerano za neke zakljucke 8)


Pocetnicka greska... Svi tako gledaju na Veliki prasak, sto je, naravno, pogresno...

Jethro

A kako bi, pravilno, trebalo gledati na Veliki prasak?

Kizza

Mozda ima novih teorija ???Voleo bih,barem u narednih 20 godina,da bar nesto sa sigurnoscu znamo!Licno me nerviraju Dr. i Mr. koji posle nekog vremena odustanu od svoje javno izrecene teorije!Na kraju pisci SF romana ispadnu pametniji od njih :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

Quote from: Jethro on November 07, 2007, 10:18:24 pm
Kada na obodu praznine dođe do razdvajanja materije na dva dela - dela koji nastavlja udaljavanje i dela koji se vraća - ovaj drugi deo se ne vraća neprekidno pravolinijskom putanjom nego postepeno prelazi u spiralno kretanje, odnosno nama poznata pravila kretanja.
U toku ovog kretanja dolazi do grubo rečeno učestalog lokalnog komešanja materije. Znači  neki delovi su zbijeniji dok su drugi prazniji. Prema tome, sve se može odigravati na više nivoa. Zavisno od veličine praznine, drugim rečima, zavisno od toga koliko materije krene ka rezultantnom centru, tok će se završiti lokalnim Velikim praskom na najvišoj skali, odnosno stvaranjem neke od nama bližih i poznatih kosmičkih struktura, na nižim skalama.
Veliki prasak bi se mogao ponoviti više puta u jednoj te istoj praznini, bilo bi to gigantsko oscilovanje, ali sa sve manjom i manjom količinom materije, dok više ne bude uslova za novi prasak.



Praznina o kojoj govorimo je i dalje deo našeg prostor vremena, a Veliki prasak podrazumeva širenje samog prostora, a ne širenje materije u nečemu. Tako da ovo ne stoji. Veliki prasak se ne dešava u nikakvoj praznini.

vlajkoni

Quote from: Jethro on November 09, 2007, 10:15:33 pm
A kako bi, pravilno, trebalo gledati na Veliki prasak?


Važno je shvatiti da Veliki prasak nije nikakva eksplozija u "središtu svemira" jer svemir nema središte!
Najjednostavnije rečeno sam Veliki prasak je stvorio prostor, vreme, materiju i energiju. Dakle sam prostor nastaje i širi se Velikim praskom a ne širi se materija u već postojećem prostoru. Upravo zbog toga je greška govoriti o centru ili središtu.

sale11472

Quote from: Kizza on November 09, 2007, 10:33:23 pm
...Licno me nerviraju Dr. i Mr. koji posle nekog vremena odustanu od svoje javno izrecene teorije!....


Znači tebe nervira glavna razlika i najveća prednost nauke nad kvazi naukama, sujeverjima, proroštvom, i ostalim budalaštinama ??? Kada to ne bi radili ne bi ni zasluživali da se nazovu naučnicima pa makar kakvo Dr., Mr., Phd., Msc. stavljali ispred imena.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ma ne!Pogresno si me razumeo ili me zezas?Radi se o tome da su stari Grci dosli razmisljanjem do toga da postoji ATOM a ako se ne varam to su bili Filozofi a ne matematicari ili .....Sada nisi niko ako ,u svetu vodecih fizicara i astronoma i srodnih nauka,ne izneses neku "orginalnu" teoriju.Vec sam negde rekao da se moraju opravdati ulozene pare ali kada bi troje njih stavio  u lift vrlo brzo bi se pobili !A  mi i dalje ne znamo mnogo o kraju u Vasioni.Zasto je to tako ???Ako smem da imam svoje misljenje evo ga:JOS UVEK JE RANO ZA BILO KAKVE ZAKLJUCKE !
Moramo jos mnogo da saznamo i da otkrijemo :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Jethro

Umesto da polemišemo o ovom, skretanju od osnovne teme, bilo bi poučno pročitati knjigu "Euklidov prozor"(Leonard Mlodinov).
Autorov pristup je takav da ne možemo a da ne budemo pozitivni prema bilo kojoj ideji ili bilo kojem naučniku(misliocu), od Euklida do Vitena, u njihovoj težnji da otkriju suštinu sveta u kojem jesmo.
Sloboda misli je sputavana jedino od strane ideologija i idolopoklonika.(Ideja i idol su ovde upotrebljeni u najširem smislu)

QuoteVažno je shvatiti da Veliki prasak nije nikakva eksplozija u "središtu svemira" jer svemir nema središte!
Najjednostavnije rečeno sam Veliki prasak je stvorio prostor, vreme, materiju i energiju. Dakle sam prostor nastaje i širi se Velikim praskom a ne širi se materija u već postojećem prostoru. Upravo zbog toga je greška govoriti o centru ili središtu.


Terminološki problem. Ja mislim na gigantsko 3D oscilovanje u postojećem prostoru sa smanjivanjem amplitude - od rezultantnog centra praznine do "nešto kraće od oboda praznine".

Kad spomenuh Euklida, mislim da se često njegov termin prostor tumači sa isključivanjem smisla koji mu je Euklid dodelio. Dakle apsolutno neopravdano, odnosno relativno opravdano. Možda Euklidski prostor ne može da objasni svet oko nas, ali ako se on zakrivljuje, onda to nije više onaj prostor o kome govori Euklid.