• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje iz komšiluka 07.maj...

Started by sale11472, May 08, 2008, 04:30:14 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

OK evo pre nepunih pola sata vratio sam se sa manjeg posmatranja čiji smo akteri bili AshPirhana i ja (kako i priliči starim partnerima sa Mesije Maratona ;D ). Dakle posle ovih ko zna koliko tugaljivo-oblačnih dana konačno se razvedrilo i trebalo nam je dve poruke i jedan razgovor da se dogovorimo i odemo malo na "gledanje u zvezde" od opreme su u akciji bili AshPiranhanin teleskop, Celestron Omni XLT 150/750 na CG4 montaži, i moj dvogled 10x50, Lokacija nekih par stotina metara od moje kuće na omanjem brdu. Moram priznati da je lokacija obzirom da je sa svih strana okružena Beogradom ispala solidno mesto za posmatranje (detalj sa kraja je bio poprilično iznenađenje) šteta što mi ranije nije palo na pamet da prošetam do tamo, mesto je, inače, pronašao upravo Neša pomoću GoogleEartha, radi se o livadi na vrhu brda sa ponekom nezavršenom kućom, nije idealno ali je upotrebljivo, moraćemo to još koji put da iskoristimo.

Dakle pošto je Neša složio njegov teleskop i pošto smo (kao) sačekali da se temperaturno stabilizuje, nestrpljivo smo počeli sa Saturnom koji je bio sasvim solidan i uz Titan videla su se i dva manja, koja, nisam proveravao bitno da su se videli ;) posle Saturna smo prešli na M-ove .. Prvi je na listi bio M3 koji se jako lepo video (inače globularci su bili najviše posmatrani) posle njega smo polako prolazili objekte kako se koji pojavljivao... Interesantno da smo i ovog puta imali muke sa Velikim Medvedom pa ništa nismo pronašli u istom a kasnije je nešto osvetlilo zapadni deo horizonta pa je i taj deo neba utonuo u sivilo :-\ No ako je zapad bio nikakav istok i jug su bili druga priča. M57 se video kao jasan prsten na bilo kom povećanju, M27 isto tako jasan, M4 i M80 u Škorpiji su isto bili na spisku očaš posla se nad horizontom pojavio i Jupiter kome smo is to posvetili dužnu pažnju ali em je bio nisko em seeing nije bio najbolji pa smo mu se morali ponovo vratiti kada se malo izdigao... tri pojasa su bila vidljiva manje više stalno a povremeno i više kada se na trenutak atmosfera malo smiri... Kada je izašao Strelac odlučili smo i a po njemu malo prošaramo ali na žalost nismo poneli karte, sem džepnog izdanja Collins Gem STARS koje je dovoljno za posmatranje golim okom i manjim dvogledom ali ne i sa malo većim instumentom, pa sam se ja malo "izgubio" vrteći se oko M17/18, M22, M28, M24 i tako u krug. Nedostak mapa nas je odvratio i od "potrage" za galaksijama.... Pomenuo sam već da smo dosta vremena posvetili raznim globularnim jatima ali M13 je posebna priča. Naime Neša je nabavio nove okulare Celestron Omni i kako M13 izgleda okularu od 6mm je prosto za neverovati. skoro kompletan spoljni deo je razbijen na pojedinačne zvezde, struktura se odlično videla pa mi je konačno jasno o kakvim "!pramenovima", "ruakma" i čemu sve još ne priča Acheron kada opisuje ovo jato.Nikakvo čudo što smo ovom objektu posvetili daleko najviše i što smo mu se vraćali više puta tokom večeri... pomenuti okular je očigledno odlična spravica (kao i onaj od 15mm)i stvarno je bilo  uživanje posmatrati kroz njega sve one globularce koji sasvim lepo podnose veće uvećanje.... za kraj smo odabrali da pronađemo M31 tek da ne bude da ni jednu galaksiju nismo pogledali, iako je bila potpuno skrivena u svetlu beograda pronalaženje iste (odn  njenog jezgra) uopšte nije bilo ni komplikovnao ni teško čak ni meni ....
I tako dok smo se pakovali usledilo je najveće iznenađenje, naime kraičkom oka sam zapazio da nešto čudno na nebu. Jeste da je bilo bledunjavo, jeste da se moralo potruditi da bi se videlo ali ja se stvarno ne sećam kada sam zadnji put i Beograda mogao makar da nazrem ... MLEČNI PUT ok nije se video ceo od horizonta do horzonta ali se na nebu jasno mogla uočiti bleda traka koja se protezala o Labuda pa sve do Strelca dakle Mlečni put viđen (jedva ali viđen) iz Beograda :o definitivno takvo nešto nisam očekivao.
Toliko ovog puta do sledečeg posmatranja.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo


sale11472

Hvala, mada preneti kako je M13 izgledao je iznad mojih mogućnosti
No kao što rekoh ta livada je jako blizu mene tako da će biti unapređena u moje primarno posmatračko mesto naravno sve dok je neko ne ogradi a onda tražim dalje (nešto mi govori da ima još takvih livada u okolini moram malo da pročešljam google maps ;) )
Inače izostavio sam neke manje interesantne detalje. Kako sam rekao neša je nedavo nabavio dva Celestron Omni okulara i koliko sam shvatio ovo im je bio first light (oba su jako dobri a 6mm je prosto blistao na gore pomenutom M13) pa smo ih malo testirali i na zvezdama (jao što Albireo izgleda lepo) doduše seeing nije bio baš preterano dobar (pošto sam ja dvogled-tip nikad se preterano nisam bavio određivanjem, istog još jedna veština koju ću morati da usavršim), ma bilo je tu još što šta....
Biće još takvih posmatranja samo smo se preliminarno dogovorili da se više ne dogovaramo previše neg o da idemo na blic, pošto dok se dogovorimo navuku se oblaci  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Onda će pasti i poneka recenzija, ha? ;)