• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Objektiv teleskopa

Started by , May 10, 2004, 04:15:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

 Pozdrav svima!

Pre nekoliko dana prijatelj mi je poklonio teleskop kome je ovaj bio na tavanu i nikada ga nije upotrebljavao. Obzirom da se (bar za sada) uopste ne razumem u teleskope, potrebna mi je mala pomoc.

Naime, ustanovio sam da teleskopu nedostaje okular. Na njemu se nalazi nosac okulara ali nema drzaca sociva i samih sociva.

Malo sam tragao na internetu i izgleda da je teleskop Newton tipa. Velika cev (u kojoj se nalazi ogledalo) je duga oko 850 mm. i precnika oko 135 mm. Precnik nosaca okulara je oko 30 mm. Pored okulara se nalazi i "viewfinder" (ne znam pravi naziv ali u pitanju je nesto nalik na snajper, prikazuje izvrnutu sliku i ima ucrtan krstic preko celog vidnog polja). Vlasnik teleskopa mi je rekao da je teleskop kupljen u Rusiji pre petnaestak godina i na njemu ne postoje nikakve oznake osim "TAL-1, N 3632 92 2" na donjoj strani velike cevi (iza ogledala).

Uslikao sam teleskop, okular i natpis ali, koliko vidim, necu moci da posaljem slike na forum.

Zanima me kako mogu da saznam karakteristike teleskopa i, najbitnije, gde mogu da nabavim okular (i kako da znam koji okular da trazim)?

Naravno bio bih zahvalan i ako me uputite na najjednostavniji nacin da se upoznam sa amaterskom astronomijom (knjige, kursevi, drustva, ...).


Unapred hvala.



Milan Petrovic, Beograd.
mina.milan@sezampro.yu

Maxscope

 Zdravo Milane.
Ja ti mogu pomoci sa par stvari u vezi tvog teleskopa.
Oznaka TAL na tvom teleskopu je u stvari ime ruskog proizvodjaca teleskopa koji su poznati po tradicionalno veoma kvalitetnoj optici.  Pisem tradicionalno jer je ruska optika tradicionalno veoma dobra.
Ne mogu ti mnogo vise napisati o TAL teleskopima jer se nikada nisam detaljnije upoznao sa njima, mada sam imao priliku da promatram kroz neke od njihovih modela.
Karakteristike teleskopa ces najbolje saznati ako posetis njihov sajt na adresi http://www.telescopes.ru/
Sa obzirom da je tvoj teleskop najmanje 15 godina star, verujem da taj model vise ne proizvode, ali ako im se obratis e-mailom verovatno ce ti napisati sve sto te interesuje o njegovim karakteristikama. Mnogo toga i sam mozes ustanoviti, kao fokalnu duzinu teleskopa i fokalnu brzinu, ali sa obzirom da si napisao da je cev teleskopa duga OKO 850mm. i precnika OKO 135 mm. moraces to pre svega tacno izmeriti.
Najvise toga o teleskopu a i uopste o astronomiji mozes naci na sajtu Astronomskog Magazina http://www.astronomija.co.rs/ kao i u casopisu Astronomija o kome ces vise saznati ako posetis pomenuti sajt.

Ako tvoj teleskop ima ogledalo onda si u pravu kada pises da se radi o "Newtonian" dizajnu. Nisi napisao nista o montazi (stalku ili tronoscu) na kome se teleskop nalazi ali verujem da je na takozvanoj "ekvatorijalnoj" montazi.
Kada pises "nosac okulara" pretpostavljam da u stvari imas na umu FOKUSER.
Fokuser ima dva tockica sa donje strane koji pomeraju okular napred-nazad i time izostravaju, odnosno fokusiraju "sliku" u okularu.
Malo mi je nejasno to sto si napisao da "teleskopu nedostaje okular" dok malo dole pises da si "uslikao okular"?? kao ni sta podrazumevas pod "drzacem sociva"?

Precnik okulara od "oko 30 mm." je u stvari standardni 1 .1/4 inch okular.
Koji okular da trazis je malo teze pitanje jer sve zavisi i od budzeta i od licnih prohteva. Dizajna okulara ima nekoliko, od najeftinijih i najprostijih koji se trenutno proizvode "Kellner" dizajna, preko popularnih i siroko zastupljenih "Plossl" okulara do najskupljih i time najkvalitetnijih "Nagler" okulara.
U sustini predlozio bih ti da imas set od tri okulara razlicitih uvecanja. Po mogucstvu "Plossl" dizajna 25mm, 12mm i 7mm. sto ce ti pruziti malo, srednje i veliko uvecanje kroz tvoj teleskop. A mozes takodje uzeti i dva okulara od recimo 25mm i 17mm i jedan 2x Barlow koji ce sa ovim okularima pruziti duplo uvecanje (25mm x 2 Barlow = 12.5 mm uvecanje) i (17mm x 2 barlow = 8.5mm uvecanje).
Gde ces nabaviti okular je pitanje na koje ti ne mogu pomoci direktno, ali cu se na kraju ipak vratiti na njega sa jednim savetom.
"Viewfinder" ili "trazioc" kako mu je naziv je koristan i mnogo ce ti pomoci u trazenju objekata na nebu, ali moras nauciti da ga centriras sa teleskopom, sto je veoma jednostavno.
Sa obzirom da imas Newtonian teleskop koji nije upotrebljavan 15 godina, najverovatnije ces ga morati "kolimirati", odnosno centrirati primarno ogledalo sa sekundarnim da bi dobio optimalnu sliku u okularu. Svi Newtoni sa vremena na vreme moraju biti kolimirani da bi pruzili maximum. Ni to nije neka "umetnost" jer cim prvi put prodjes kroz to i naucis kako,  procedura posle postaje rutina.      
Sad, za tebe ovo sve mozda zvuci komplikovano i pomalo nerazumljivo pa nije pozeljno da te "zatrpavam" sa previse toga, vec bolje kreni polako i postepeno.
Kao prvo nemoj zuriti sa kupovinom dok dobro ne vidis koje su ti opcije i sta bi ti bilo najbolje. iz tog razloga ti ponovo predlazem da posetis sajt Astronomskog Magazina gde ces naci mnogo toga o montazi, i newtonian teleskopima tako da dobijes predstavu kakav instrumenat posedujes i koje mogucnosti mozes od njega ocekivati.
Na sajtu ces takodje naci sve osnovno o astronomiji. Savetovao bih ti da se pretplatis na casopis Astronomiju da bi bio u toku dogadjaja, kako osmatrackih tako i svih drugih vezanih za astronomiju.
Kao drugo uclani se na astronomsku listu AD Loznica. Na tu listu dolaze mnogo dobri i iskusni astronomi iz tvoje okoline koji ti mogu pomoci kako prakticnim savetima o astronomiji i teleskopima, tako i savetima gde i koje okulare mozes nabaviti. Link ka AD Loznici imas na naslovnoj strani Astronomskog magazina.
Verujem da ni Aleksandar, urednik Astronomskog Magazina nece imati nista protiv da objavi ovo tvoje pismo u narednom broju AM-a gde bi takodje mogao dobiti korisne informacije.
Ne znam u koje bi se astronomsko drustvo mogao uclaniti, ali i to je jedan od odgovora koji bi mogao dobiti na sajtu AM-a i listi AD Loznice. To ti predlazem kao jedan od najboljih nacina da prakticno savladas prve korake u astronomiji i radu sa teleskopom, mislim uz pomoc iskusnijih kolega.
A naravno i ovde na ovom forumu mozes dobiti konkretne odgovore na svoja pitanja.
Ja cu ti kao jedan uvek drage volje pomoci.
Eto toliko od mene, dobrodosao u astronomiju i vedro nebo.

Maxscope

 Izvinjavam se ali u delu u kome sam pisao o Barlowu umesto  12.5mm uvecanje i 8.5mm uvecanje je trebalo da napisem ..."12.5mm fokalna duzina okulara i 8.5mm. fokalna duzina okulara".
Koje uvecanje okular pruza sa teleskopom ces dobiti ako podelis fokalnu duzinu okulara sa fokalnom duzinom teleskopa.
Na primer ako je fokalna duzina tvog teleskopa 850mm, sa okularom od na primer 16mm dobices uvecanje od 53 puta.
850 : 16 = 53
Zato sam ti i napisao da moras tacno znati fokalnu duzinu tvog teleskopa odnosno duzinu putanje svetla od primarnog ogledala do fokalne tacke, odnosno okulara.
Sad kada sam vec poceo.......
Fokalnu brzinu ces izmeriti ako podelis fokalnu duzinu sa precnikom aparature. Znaci u slucaju tvog teleskopa (da zaboravimo oko 850mm i oko 135mm.) i uzmemo da je tacna fokalna duzina tvog teleskopa 850mm, a da je tacan precnik aparature 135mm, dobili bi da je fokalna brzina tvog teleskopa f=6.2
850 : 135 = 6.2  

 Po tvom opisu radi se Newton teleskopu.
Najvaznija karakteristika teleskopa su otvor objektiva, u tvom slucaju ogledala.
Jer od toga zavisi koliko ce svetla sakupiti. Pokusaj da izmeris ili procenis precnik ogledala. Nije ti potrebna milimetarska preciznost. Najverovatnije je oko 100mm.

Druga vazna karekteristika je zizna daljina ogledala. Prema tvom opisu ona je oko 1000 mm. To je tipicno za tu vrstu instrumenta amaterski.

Pretrazi sa prijateljem tavan. Skoro sigurno cete negde naci i okulare.

NAjvaznije je u kakvom je stanju teleskop.
Da li ima mehanickih ostecenja?
Da li je glavno ogledalo sjajno i cisto?
isto pitanje vazi i za dijagonalno ogledalo ili prizmu.

Ako je sve to u redu, onda proveri da li je teleskop kolimiran, to jest da li su poravnjane opticke ose ogledala i okulara?

To ces najlakse proveriti ako pogledas kroz nosac okulara (u kome nema okulara) treba da vidis glavko ogledalo, u njegovom centru odraz dijagonalnog ogledala (ili prizme) i u centru svega svoje oko.

Ukoliko to nije tako javi da ti objasnimo postupak.

Pre nabavke okulara pogledaj clanke o povecanjima na www.astronomija.co.rs
Bice ti mnogo jasnija prica o okularima.


Sto se drustva tice, tebi je bar lako. Na kalemegdanu u Nebojsinioj kuli rad i AD Rudjer Boskovic.

Pozdrav  joza  

Sasa

 
QUOTE (Milan Petrovic @ 10. May. 2004., 16:13)
Pozdrav svima!


Naravno bio bih zahvalan i ako me uputite na najjednostavniji nacin da se upoznam sa amaterskom astronomijom (knjige, kursevi, drustva, ...).


[/quote]
U AM postoji odeljak Instrumenti (na vrhu naslovne strane). Tu zaista ima vise vrelo dobrih tekstova o teleskopima.

Sto se knjiga tice u zadnje vreme je izaslo nekoliko interesantnih. Neke su namenjene deci, pa tako i izgledaju, medjutim u njima se krije pravo obilje podataka, pa ih ne treba olako odbaciti. Mislim na knjige "Skolski astronomski atlas" i "Vasiona". Zatim, cujem da je vrlo dobra knjiga "Vasiona u ponoc".

Za osmatraca pocetnika gotovo da je neophodna i knjiga "Sazvezdja severnog neba". Naravno, dobar teleskopdzija mora da zna i bar nesto o drugim oblastima astronomije i tu se onda jednostavno namecu knjige Karla Segana i, jasno, "Kroz vasionu i vekove" Milankovica. To su vec zastarele knjige sto se podataka tice, ali one su u amaterskoj astronomiji nesto kao Biblija.

Sto se kurseva tice, preporucujem da dodjes na kamp na Fruskoj gori. Posto si iz BG svakako idi u AD Rudjer. Oni planiraju jedan ozbiljan kamp u avgustu, ako se ne varam. Istina on ce da kosta dosta (na Fruskoj gori je besplatan, ali hranu i sator sam sebi obezbedjujes). Sem toga Rudjer ima neka redovna predavanja tokom godine.
Itd. pitaj ako te nesto posebno interesuje.

Naravno da ce AM rado objaviti tvoje pismo kao sto je predlozio Maxscope.

 Hvala!

Moram priznati da u trenutku slanja poruke na ovaj forum nisam ni predpostavljao da cu dobiti ovako opsirne i meni korisne odgovore. Napravio sam i jednu gresku prilikom kucanja; naime, poruku sam naslovio "Objektiv teleskopa" umesto "Okular teleskopa" kako sam hteo, ali, koliko vidim, to nije sprecilo da dobijem vase odgovore...

Iskreno hvala!

Do foruma sam inace i dosao preko AM sajta na kome stvarno ima puno korisnih informacija ali bih toplo preporucio malu reorganizaciju... (nemojte me shvatiti pogresno, ali u IT vodama sam vec dugo i prosto mi je profesionalna deformacija da obracam paznju na neke stvari) Vec danas sam po prvi put kupio "Astronomski magazin" (br. 6) i neodoljivo me podsetio (po layout-u, sadrzaju, organizaciji...) na staru dobru "Galaksiju", sto me nateralo da ne zatvorim korice dok ne procitam i poslednji tekst, naravno, ... Za svaku pohvalu.

Inace, uspeo sam da udjem u trag mom modelu teleskopa na sajtu www.telescopes.ru. U pitanju je TAL-1 model sa sledecim karakteristikama:
  • Diameter of primary mirror, mm :  110
  • Primary mirror focal ratio :  f '/7.3
  • Focal length, :  805mm
  • Magnifications:
  • -with the eyepiece of f'=25 mm :  32x
  • -with the eyepiece of f'=10 mm :  64x
  • -with the eyepiece of f'=25 mm and Barlow lens :  82x
  • -with the eyepiece of f'=10 mm and Barlow lens :  165x
  • Angular view field of the telescope at magnification:
  •        32x :  1°29'
  •        64x :  0°43'
  •        82x :  0°33'
  •        165x :  0°16'
  • Resolution :  1.3''
  • Limiting magnitude :  12m
  • Range of slow-motion control relative to the axes :  ±4°
  • Angle of rotation of the telescope in right ascension :  360°(24 h)
  • in declination :  360°
  • Range of setting by latitude :  0°-70°
  • Angular view field of the finder scope :  8°
  • Visible magnification of the finderscope :  6x
  • Minimum distance of observation :  »65 m
  • Overall dimensions of the telescope:
  • length tube (ovo sam ipak tacno izmerio :)) :  850 mm
  • height in the operating position :  1.650 mm
  • Mass of the telescope, maximum :  20kg

Izgleda da se identican teleskop mom nalazi na petoj strani Astronomskog Magazina br. 6 pri dnu (slika sa svim ucesnicima Mesijeovog maratona i dva teleskopa). Onaj levo (svetliji) je ili isti ili veoma slican mom.

Iako razumem sve informacije u tehnickoj specifikaciji teleskopa, jos uvek ne mogu da procenim da li posedujem "dobar" ili "los" teleskop kao i koje su sve njegove mogucnosti (npr. koliko daleko i sta mogu "normalno" da vidim). Predpostavljam da cu to uspeti da razumem s' vremenom.
Inace sam oduvek obozavao fiziku i to u dovoljnoj meri da sam nekada ozbiljno razmisljao o tome da je i studiram (zanimljivo je, u stvari, da sam voleo sve oblasti fizike osim optike! :)) ali je na kraju pobedio ETF... Karla Sagana sam citao (jedan od mojih omiljenih teoreticara) dosta, a SF jednostavno gutam.

Hteo bih Maxscope-u da pojasnim neke moje nespretno ispisane pojmove. Moj "nosac okulara" je definitivno fokuser. Pojam "drzac sociva" sam izmislio zato sto mi je bilo nekako logicno da se samo stakleno socivo ne moze jednostavno "ugurati" u fokuser nego bi moralo da se nalazi u nekom gumenom ili plasticnom prstenu koji se zatim ubaci u fokuser (sada vec razumem kako stvari tu funkcionisu).
Inace, cemu sluzi pojam "fokalna brzina"? Izracunao sam da ona za moj teleskop iznosi 7,32 (805 : 110) i primetio da u tehnickoj specifikaciji postoji podatak "primary mirror focal ratio" koji iznosi 7,3 (verovatno su to iste stvari) ali nisam uspeo da shvatim njegovu svrhu...
I da, na naslovnoj strani sajta AM-a nisam uspeo da opazim link ka AD Loznica.

Za Jozu: probao sam test sa zavirivanjem u fokuser cim sam namontirao teleskop kod kuce i trebalo mi je dobrih nekoliko minuta upiranja i napornog zurenja da bih na kraju shvatio kako gledam sopstveno oko... Veruj mi, retki su trenuci kad covek moze sam sebi da izgleda toliko glupo... :) I hvala za ovu foru za testiranje; sada bar mogu da pricam ljudima kako sam od pocetka u svari dobro znao sta radim... A dobro je i to sto izgleda da je sam teleskop "kolimiran". Medjutim, cini mi se da je glavno ogledalo malo zamagljeno i da bi mu koristilo jedno dobro ciscenje ali ne znam da li bih smeo da se za sada usudim da uradim sam tako nesto... Da li ciscenje sociva povlaci za sobom i obavezno kolimiranje?

U Astronomskom Magazinu sam video oglase nekoliko firmi koje prodaju teleskope, medjutim nijedna od njih nije zasebno prodavala okulare (smesno je sto su svi imali pricu kako bas nameravaju da ih nabave). Ukoliko ne mozete da me na forumu posavetujete gde da nabavim okulare zbog reklame, da li to mozete uciniti na e-mail (pri dnu)?

Jos jednom, puno hvala svima na pomoci.
Nadam se da cu se uskoro sresti sa vama na nekom od kampova i dobiti priliku da vam se i licno zahvalim za ovu pocetnicku, i za mene najbitniju, pomoc. Ocito mi sada sledi kupovina knjiga "za poklon klincima iz komsiluka", ucenje po ko zna koji put u zivotu, ali nadam se da ce vredeti... U stvari, imam dobar osecaj da hoce.


Pozdrav,

Milan Petrovic, Beograd.
\mina.milan@sezampro.yu\[/EMAIL\].

Maxscope

 Zdravo Milane.
Evo da krenem redom.
Sto se tice reorganizacije sajta Astronomskog Magazina nisi Ti ni prvi a verovatno ni poslednji koji je skrenuo paznju na to.
Problem je u tome sto ceo sajt AM-a, stampani magazin Astronomija, organizovanje raznih prezentacija, Astronomskog kampa, Mesierovog maratona i mnoge druge aktivnosti vezane za astronomiju radi samo jedna osoba.
Kako Aleksandar sve to uspeva samo On zna.
Ako i kada Aleksandar bude imao slobodnog vremena, sajt ce biti bolje uradjen, jer Ja ne znam ni jednu drugu osobu osim njega koja bi se prihvatila tog posla. Ti si ovde novi i naravno da niko ne shvata pogresno tvoju dobronamernu kritiku, ali sada eto znas u cemu je problem ako to tako mogu nazvati.
Sto se tice tvog teleskopa, verujem da je dobar ali ces vremenom najbolje sam videti njegove mogucnosti. Koliko daleko sa njime mozes videti pise u karakteristikama.  "Limiting magnitude : 12m" u stvari znaci da sa teleskopom mozes videti objekte 12-te magnitude.
To naravno mozes videti ako posmatras pod idealnim posmatrackim uslovima, gde je nebo apsolutno tamno i "nezagadjeno" vestackom svetloscu.
Beograd naravno ne spada pod idealno osmatracko mesto :-), pa ako posmatras odatle ne mozes ni priblizno ocekivati da dostignes objekte 12-te magnitude.
A cak i ako dostignes objekte 12-te magnitude posmatrajuci sa idealnog tamnog mesta, nemoj ocekivati previse. Vecina tih objekata ce biti mala, bleda mrlja nejasne svetlosti bez ili sa veoma malo detalja.  
Verujem da ces dobro videti detalje na Mesecu, planete, i sjajnije objekte dubokog neba, kao recimo Mesijerove objekte.
Trazenje Mesierovih objekata je i dobra vezba za orijentaciju i snalazenje na nocnom nebu, kao i za sticanje iskustva u radu sa teleskopom.  Dosta Mesijerovih objekata bi trebao biti u stanju videti i iz tvog dvorista.
Sad, ako se pitas sta i koji su to Mesijerovi objekti, obilje toga o njima ima na AM sajtu, da ne bih Ja sad pisao o tome.
Fokalna brzina ili "focal ratio" jeste isto, i to si dobro primetio.
Fokalna brzina je kao sto znas fokalna duzina teleksopa podeljena sa aparaturom teleskopa.
Kd fotografisanja sto je brza fokalna brzina, manja je duzina ekspozicije. "Brzi" teleskopi sa fokalnom brzinom od f/4 ili f/6 se i nazivaju "fast focal ratio".
Vizuelno, ili za osmatranje, sjaj objekta zavisi iskljucivo od aparature teleskopa i nema veze sa fokalnom brzinom. Ali granicna magnituda ili najbledje zvezde koje mozes videti teleskopom (u slucaju tvog teleskopa to bi bila 12-ta magnituda)zavisi od fokalne brzine teleskopa.
Sto je veca fokalna brzina, dalja je granica do koje teleskop moze stici, i bledji se objekti mogu osmatrati. Ako se fotografise, sto je veca fokalna duzina, duze je i vreme potrebne ekspozicije.
Ali vecina kod kupovine teleskopa gleda na velicinu aparature a ne fokalnu duzinu, pa stoga neka te to ne buni. Aparatura je ta koja skuplja svetlost i magnifikacija ili uvecanje nije toliko vazno. Sa promenom okulara prakticno je moguce bilo kojim teleskopom dostici bilo koje uvecanje. Maksimalno uvecanje koje bilo koji teleskop moze pruziti je jednako mnozenju aparature (u inchima) puta 50.
Tako na primer 2.4 incha (60mm) teleskop ne bi trebao da koristi vece uvecanje od 120.
Tvoj teleskop od 110mm, sto bi u inchima bilo 4.5" ne bi trebao prelaziti uvecanje od 225X. Naravno ovo uvecanje se moze premasiti, i objekat ce izgledati veci u okularu, ali ce takodje izgledati bledje i najasno.
U stvari najvazniji faktor je koliko svetlosti instrument moze sakupiti. Sto je veca aparatura, vise svetlosti ce sakupiti. Za svako udvostrucavanje aparature, snaga sakupljanja svetlosti se ucetvorostrucava.
Na primer ogledalo od 6" (150mm) ima cetiri puta vecu povrsinu od 3" (75mm) ogledala. udvostrucavanje aparature takodje udvostrucava razlucujucu snagu teleskopa, odnosno mogucnost uocavanja finih detalja na planetama ili razdvajanja blizkih dvostrukih zvezda.
Tvoj teleskop bi pod idealnim uslovima trebao razdvojiti zvezde od oko jedne uglovne sekunde.
Ciscenje ogledala ti ne bih preporucio. Malo prasine na ogledalu nema nikakvog uticaja na jasnocu objekta u okularu. Ako je toliko prljavo da se ipak mora ocistiti, kao prvo moras videti sa cime ga mozes ocistiti. Standardne fotografiske stvari za ciscenje su previse grube za teleskop, pa bolje da ti neko ko je to vec uradio objasni kako i sa cime da ga ocistis. A kolimacija bi verovatno bila neophodna nakon toga.
E,da. Link ka AD Loznica se nalazi na naslovnoj strani AM-a, odmah ispod price o Merkuru, a iznad dela "Sudari".
Pozdrav.

P.S.
Ima jos par stvari koje ti zelim napisati ali cu to drugom prilikom. Da ne preteram ovaj put.

nesal

ako si i dalje zainteresovan za okulare,ja imam jedan,i rado cu ti ga prodati,u pitanju je plossl 25 mm,koji ce ti pruziti uvecanje od 34x,sto je super za duboko nebo,za gledanje meseca,a takodje i za "galilee" jupitera(satelite)...ako si zainteresovan evo ti moj broj 0643810644.pozdrav

Danijel

Post na koji odgovaraš je star 5 (slovima: PET GODINA)... ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NASA

axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

trut


cola

Nesal, da znas ispod imena teme ti stoji i datum kad je to objavljeno!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Peca

nisam znao da toliko postoji ovaj forum uopste.. bas me zanima koliko je godina imao tada sad naj mladji kativini clan foruma :)