• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje o održavanju teleskopa

Started by TenMon, September 09, 2009, 04:30:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TenMon

Pozdrav svima,

Pre neki dan, ovde na fakultetu smo "otkrili" dugo nekorišćen reflektor od 30 cm. Problem je u tome što je, sudeći prema izgledu, ogledalo relativno prljavo. (Nije korišćen najmanje 5 godina a poklopac izgleda nije mnogo pomogao.) I sama prostorija u kojoj je bio je kao neka faraonska grobnica koju smo otkrili. Hteo bih da pitam za savet: kako očistiti ogledalo? Je l' to radio neko?

Stojanov

       I ovo govori o "interesovanju" za astronomiju kod nas. Slicnu sudbinu je imao i refraktor jedne nase institucije , stitnik objektiva prilicno velikog precnika sluzio je kao poklopac za kanalizaciju u njenom dvoristu .
       1.Rasklopiti teleskop u svetloj i cistoj prostoriji. Prilikom demontaze paziti da se ne dodirnu ili ostete opticke povrsine.
       2.Pazljivo odstraniti prasinu produvavanjem sa provereno cistom pumpicom. Radi se sa lateks ili mekanim pamucnim rukavicama.
       3.U vecoj plasticnoj posudi , prethodno opranoj alkoholom vrsi se ispiranje pomocu sprej-boce u kojoj se nalazi cista destilovana voda. Ogledalo se drzi pod vecim uglom . Primeniti blazi mlaz.Naravno , opet se radi u rukavicama.
       4.Napraviti 1-2% rastvor - destilovana voda /kvalitetni neutralni sapun i ponoviti kao pod tackom 3.
       5.Isprati sa 60% rastvorom alkohol/destilovana voda. Koristi se i aceton koji najbrze isparava i ne ostavlja nikakve tragove, u tome je bolji od izopropanola. Osusiti na cistom promajnom mestu.
       Cela procedura ne bi smela da traje vise od 20 minuta.
       Nakon toga videce se da li je potrebna ponovna aluminizacija ogledala ili ne.

       Da napomenem , kupke vaze samo za ogledala. Nikako za viseelementne objektive refraktora!   

Yagodinac

September 09, 2009, 11:39:45 am #2 Last Edit: September 09, 2009, 11:48:41 am by Yagodinac
Stojanov je dao vrlo kompetentan savet a primena tog saveta na nas ostale bi bila:
Ne čistiti ogledalo (primar) ukoliko nije baš prljavo. Šanse za lom optike su veće ako se teleskop često čisti, a najčešće male čestice prašine na primarnom ne daju skoro nikakav vidljiv defekt slike. Moje ogledalce nije nešto prljavo jer ga pazim (cigarete ne bacam u teleskop). Mnogo bitnija stvar je stanje sekundarnog ogledala - tu mrlje i prašina itekako deformišu sliku.

sale11472

Quote from: TenMon on September 09, 2009, 04:30:04 am
Problem je u tome što je, sudeći prema izgledu, ogledalo relativno prljavo.....


Iako čišćenje optike nije takva strava i užes kako se obično plaše oni sa manjeiskustva (kriv sam, i ja vrištim NEEEEEE ;) ) ipak može da se napravi poprilična šteta, ne mora da se razbije ogledalo dovoljno je da se izgrebe pri uklanjanju prašine (ništa gore nego brisati prašinu sa FS ogledala posle tog zahvata izgleda ko plodne vojvođanske oranice).
Dakle umesto opštih uputstava ma kako ona bila dobra probaj ti da slikaš to ogledalo da vidimo ....moguće da čišćenje uopšte nije potrebno a možda je i dovoljno samo oduvati prašinu.........
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Puno hvala na detaljnom objašnjenju! Ogledalo jeste prljavo - vide se čak relativno glomazne fleke (par mm) od prašine! Sekundarno ogledalo još nisam video jer bih morao prvo da rastavim spravu.

(Iznenađen sam kako se lepo vide Mesec i Jupiter kroz tako prljav teleskop...)  :)

Yagodinac

Quote from: TenMon on September 09, 2009, 05:43:22 pm

(Iznenađen sam kako se lepo vide Mesec i Jupiter kroz tako prljav teleskop...)  :)


Sine Mitre, pa to je 300mm! Sa tim se vide ćelije folikula obrva svih tvojih komšinica... Što moj fakultet nema tako nešto na tavanu, umesto starih mikroskopa  >:(

sale11472

Quote from: Yagodinac on September 09, 2009, 06:03:18 pm
... Što moj fakultet nema tako nešto na tavanu, umesto starih mikroskopa  >:(


Stari mikroskopi imaju stare dobre okulare koji su vrlo upotrebljivi ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Quote from: Yagodinac on September 09, 2009, 06:03:18 pm
Što moj fakultet nema tako nešto na tavanu, umesto starih mikroskopa  >:(


Možda zato što nije u Japanu kao ovaj.  ;D
Ali pravo je čudo da ga niko nije koristio godinama... Doduše naša struka su dve parabolične antene: 32m i 30cm. ;)
(imamo i radio teleskop od 30cm  :) )

marino

ovo je zanimljivo...oko radioscopea..daj malo vise info, pliz

m
Vidulini Observatory

NASA

Quote from: TenMon on September 11, 2009, 06:01:37 am
Quote from: Yagodinac on September 09, 2009, 06:03:18 pm
Što moj fakultet nema tako nešto na tavanu, umesto starih mikroskopa  >:(


Možda zato što nije u Japanu kao ovaj.  ;D
Ali pravo je čudo da ga niko nije koristio godinama... Doduše naša struka su dve parabolične antene: 32m i 30cm. ;)
(imamo i radio teleskop od 30cm  :) )


ajde daj neke slike svega toga :)

Stojanov

Pitanje o odrzavanju teleskopa , bar je tako pocelo a plasim se da ce se zavrsiti sa ciscenjem i odrzavanjem radioteleskopa.
TenMon ocekuje konkretna i proverena resenja ciscenja ( optickih ) teleskopa. 

spadej

Ja sam mnogo toga nasao bas na ovom forumu, ali na zalost tek posto sam "ocistio" svoj teleskop.



TenMon

Hvala svima na odgovorima.
Što se tiče radio teleskopa koje sam spomenuo, otvoriću jednom prilikom novu temu o tome.