• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Merenje stvarnog vidnog polja okulara

Started by Vlada, January 11, 2010, 10:53:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Nestrpljivo iscekujuci vedru noc, pre nekoliko dana sam izveo mali "eksperiment". U svome dvoristu po danu, postavio sam svoj reflektor 1400150 i stavio okular Plosl 20mm. Znaci uvecanje 70x. Na 18 metara od teleskopa postavio sam papir na kome sam iscrtao paralelne linije koje su medju sobom razmaknute za tacno 1 centimetar. Pogledom kroz okular izbrojao sam broj paralelnih linija koje vidim u okularu. Uz malo trigonometrije dosao sam do podatka da kroz moj okulr STVARNO VIDIM 0,75 stepeni ili 45 lucnih minuta. Razmisljam da li je ova metoda za trazenje stvarnog vidnog polja okulata dovoljno pouzdana?

Ljubo

Ovako na prvu, izgleda dobro odradjeno, uz pretpostavku da je daljina od 18 metara dovoljna (što bi i moglo da bude za uvećanje od 70 puta). Realno, taj Plosl bi i trebao da ima toliki vidni ugao.
Ipak, da bi bio siguran da radiš pravu stvar, trebao bi uzeti okular poznatog vidnog ugla i uporediti rezultat s onim iz specifikacije. Nisi nam dao kolika je greška ovog mjerenja?

Vlada

Trudio sam se najbolje sto sam mogao da izmerim sto preciznije udaljenost teleskopa od linija na papiru koje sam gledao, bas sam pazio da svaki santimetar uzmem u obzir, kazem to zato sto ne znam na sta tacno mislite kad kazete greska?

Ljubo

Mislim, izračunaš koliko si mogao najviše da osdtupiš i mjerenju - to može da odredi i kvalitet metode. Ali, pretpostavljam da nije velika, ukoliko se vidi veći broj linija. Dalje, treba povesti računa i o tome da uvećanje od 70 puta takodje je približna vrijednost, jer fabrički teleskopi imaju odstupanja u žižnoj daljini i po više desetina milimetara.
Kad se sve to sabere, dobija se odstupanje, to jest greška mjerenja. Ali ne bi trebala da je velika, pa zato i mislim da si izmjerio dobru vrijednost (za to uvećanje).

Stvarni vidni ugao tvog okulara onda je 70x0,75 = 52,5 stepeni, uz grešku od oko 7% (prema http://en.wikipedia.org/wiki/Eyepiece#Field_of_view).

Vlada

I ja sam bas o ziznoj daljini mislio, verovatno ona nije u milimetar pogodjena iako se teleskopi fabricki rade kao sto kazete

CyberianIce

Pazi kad se igras po danu, pazi na Sunce molim te. Gre'ota bi bilo da izgubimo jednog astronoma...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S