• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Neobican problem pri kolimaciji

Started by Vlada, February 26, 2010, 11:38:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

Skoro sam napravio  tzv. vestacku zvezdu i pokusao da proverim kolimaciju njome na mom Optisanu 1400150, reflektoru F9 sa Jones-Bird korektorom. Mala bela led dioda od 5000 mili kandela i hajgens okular od 10mm na rastojanju od 0,5 m od diode,  daju lik diode koji na rastojanju od toga sistema od oko 5 metara jeste pod uglom od priblzno 1 lucne sekunde. Znaci, na samoj granici razlucivanja moga teleskopa, skoro pa tackasti izvor svetlosti :-) Po otpocinjanju kolimacije odmah sam u Plosslu od 20mm jasno uocio difrakcione prstenove, videli su se fantasticno centrirano i cisto. Medjutim kada bas treba da postignem najbolji moguci fokus ove vestacke zvezde difrakcioni prstenovi pri samom "pretvaranju" u konacan lik zvezde dobijaju simetrican ali horizontalni i OVALAN oblik. Kada zatim prodjem sa druge strane fokusa isto se desava, samo je sada difrakciona slika ovalna ali VERTIKALNE ORIJENTACIJE. Ovi ovalni oblici postaju vidljivi znaci na samom fokusu, postaju izrazeniji kako se sve vise priblizavam fokusu. Ne mogu da otkrijem u cemu je problem!? ima li neko ideju?

mravic

Loša optika, meni se čini, tako se meni dešava kad napravim ogledalo a nije skroz ok.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

U pravu je gurac stakla :D Mozda je napokon vreme da se pomiris sa tim da se to ogledalo ne moze bolje kolimirati...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

NeS

Vlado to sto si opisao bi znacilo da ti ogledalo pati od astigmatizma ali pre konacnog zakljucka ja bih proverio celiju ogledala. Ogledalo ne sme trpeti nikakva naprezanja vec mora biti slobodno oslonjeno sa ravnomernim rasporedom tezine.
Neznam sta ce ti vestacka zvezda kad imas na nebu veliki izbor idealnih tackastih izvora.

Miro

Sinoć sam poslije ne znam koliko vremena iznio teleskop vanka, čisto da bacim pogled da se ne izgubi navika.
Idem usjeveriti teleskop, a ono oblak preko sjevernjače i ne miče. Jedan jedini oblak a sve ostalo vedro, ali dobro
ipak napravim usjeverenje s tim da mi dioda za osvjetljenje polarskopa nije ništa pomogla (prejako svjetlo).
Napravim align proceduru, dovedem Sirijus u vidno polje i onda blagi šok, vidim da mi je teleskop raskolimiran.
Ipak dovedem u sjećanje da sam prije mjesec dana usljed frustracija vremenom prčkao po teleskopu, u stvari
skidao korekcijsku leću da vidim šta je unutra  Vjerojatno pri vraćanju sam različito pritegao okolne vijke
i sad sam vidio rezultat. Dobro što je tu je, defokusiram zvijezdu (Rigel) i lagano preko ona tri vijka u sredini
korekcijske leće (drže sekundar) dovedem sve u približni red. Ne znam da li ima koja bolja i preciznija metoda?

Kad sam to doveo u red idem ipak nešto i snimiti, opet M42 (snimam dok ne budem zadovoljan-vježbanje) i na njemu
provjerim i kolimaciju, koja je zadovoljavajuća.Idem usput probati i programabilni žičani okidač što sam nedavno nabavio.
Okidač uredno radi, ali ja postavim na aparatu 10 sec a na okidaču 1 min i poslije čuđenje s rezultatima. Kad sam i to uočio
i ispravio blinka baterija aparata-prazno.Malo napunim bateriju i idem iznova u snimanje i onda vidim da je ponoć, da
je Orion pao dosta na zapad u svjetla grada Splita, i da sam se malo i pothladio i da mi je dosta svega.

Možda se neko od vas i prepoznaje u ovome, ali usdljed višemjesečne vremenske frustracije i neaktivnosti, slože se i sve
druge sitne neugodnosti.Kad sam svu opremu spremio i sjeo osjetio sam zadovoljstvo kao poslije dobro obavlenog posla.

Pa ti ovo razumi!!!

Ljubo

A to je draž posmatranja i same želje da se nešto vidi. Makar i frustrirajuće bilo. Svako iskustvo je dobro.

Što se tiče kolimacije SCT, ti si ispravno postupio po uputstvu. Vidjećeš već da li se dobija solidan izgled zvijezda i nakon kraćih ekspozicija u fokusu. Jedino treba voditi računa da primarno ogledalo nije prenategnuto, usljed čega znaju ponekad nastupiti problemi u kolimaciji.
S druge strane, zgodno je za astrofotografiju odraditi mirror-lock, ali ja ti predlažem bolje rješenje za to - nabavi si Crayford fokuser za SCT sa 1:10 reduktorom - dobro rješenje, a idealno i za posmatranje i snimanje planeta, i ostalih objekata naravno. Kod mene radi savršeno i zbogom problemi s mirror shiftom.

Što se tiče baterije za aparat, imaju se kupiti, ili se daju napraviti, one spravice koje se ubace u aparat, a kablovima se napajaju sa izvora električne struje - od kada sam prešao na taj sistem, više i ne razmišljam o baterijama uopšte ;) .

Miro

Nekako sam i ja razmišljao slijedom tvojih savjeta, samo bi volio vidjeti malo više rješenja na opremi uživo pa onda ići u investiciju. U stvari moj rezon je sljedeći, najprije sa postojećom opremom napravi neke rezultate, pa zasluži investirati u novu opremu. ;D

Ljubo

Da, tako sam i ja razmišljao... ;)
Ali, prije ili kasnije, uvijek zafali neki komad opreme kod kompleksnijeg setupa (čitaj: za astrofotografiju), pa sam ja nagomilao mnogo toga (sad ni ne znam koje sve adaptere imam  :P , pa zamalo nisam neke nanovo kupovao  8) )

kruska