• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Rupes Recta

Started by Laci, May 22, 2010, 04:34:28 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Zvonik gradske crkve u Zrenjaninu tupo i uspavano odzvanja 22h. Vazduh svež, pun rose, okoline još uvek ne dovoljno oporavljene od skorašnjih obilnih padavina. A na jugo-zapadu, već dosta poodmakli Mesec, u svojoj prvoj četvrti, povremeno zablješti iza gustih tmurnih oblaka. Nabujala priroda u dvorištu efikasno upija svaku okolnu svetlost spajajući mrakom i nebo i zemlju i čineci ovaj prostor, bar na trenutak, van vremenskim. Sablasna srednjevekovna atmosfera priziva stare astronome Rikolija i Grimaldija te im se i ja pridružujem navlačeći kapuljaču i postavljam svoj Njutn za posmatranje zajedničkog objekta - Meseca.



Ceo Mesec - Virtual Moon Atlas

Oko 22:40(LT) započinjem posmatranje. U okularu 15mm površina izgleda oštro i bez turbulencija u okolini terminatora - granice dana i noći na Mesecu. Orijentišem se pomoću Filipsovog atlasa tražeći lako prepoznatljive formacije. Na severu, u donjem delu vidnog polja, se lepo ocrtavaju More Spokoja i istočni deo Mora Kiša. Ovo poslednje je jasno ograničeno oštrim Mesečevim Alpima na severu i Apeninima na jugu. Zapadni deo Apenina se završava sa Sinus Aestum na čijem se zapadnom obodu, sa dnom u tami, oštro ocrtava Krater Eratosten. Mene pogled vodi na jug, preko niza međusobno povezanih kratera: Ptolomej, Alfons i Arzčel. Tu stižem do istočne ivice Mora Oblačnosti i do upečatljivog prizor: Rupes Recta.

U okularu 6mm se pruža izuzetan prizor. Počevši od juga i brežuljka koji štrči sa više svojih obronaka pa sve do kraterčića na severu pruža se oštra oborena ivica platoa sa leve strane. Ova ivica je sva u senci, blago lučno povijena ka istoku. Na jugu je tanana a postaje sve zdepastija kako se ide na sever.

Oblaci se ubrzano nagomilavaju i oko 23:00(LT) završavam posmatranje pun utisaka o po prvi put posmatranoj Rupes Recti.
Posmatrano 21.05.2010.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Vrlo živopisno, Laci...
Imam utisak da, čitajući tvoj opis, i sam  vidim pomenute formacije na Mesecu!

Laci

Hvala Igore, drago mi je što ti se dopada opis i što sam do nekle dočarao posmatranje :)! Moram da priznam da me je ova formacija zapravo iznenadila. Za Rupes Rectu sam čuo ali joj nisam obraćao previše pažnje. Izgleda da sam baš potrefio trenutak kada je veoma upečatljiva. Kažu, treba je posmatrati 1 dan po ulasku Meseca u prvu četvrt. U prvi mah mi se učinilo da je to senka od centralnog brega ali sam se odmah zbunio i pomislio kako to da je senka tako dugačka i koliko je onda zapravo visok taj breg :o. Ubrzo sam se vratio u realnost kada sam postao svestan da se senke u tom momentu prostiru 90 stepeni pomerene u odnosu na pravac prostiranja formacije pa mi je postalo jasno da se sigurno radi o nekakvom diskontinuitetu zaravni sa leve strane. Tek mi je onda palo napamet šta bi to moglo biti :D.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Dve teorije postoje oko nastanka Rupes Recta: tangencijalni udari meteorita i propadanje ivica kaldere nakon erupcije vulkana ili udara na drugom mestu. Bilo kako bilo, meni je drago da sam istu formaciju jednom prilikom uspeo da uslikam: http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2009/06/fotke-meseca-tangencijalni-udari.html