• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prijatno prolećno DSO iznenađenje

Started by Laci, April 04, 2010, 04:12:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Sinoć, 03.04.2010., sam star-hopao dvogledom po Velikom Medvedu tražeći varijabilne zvezde ali me je nešto toliko prijatno iznenadilo da sam smesta morao promeniti kurs. Iznenada sam ugledao galaksiju M81 :D što me je smesta preorijentisalo na mesijerce u Velikom Medvedu (Ursa Majoris) i Lovačkim Psima (Canes Venatici).

Dvogled BTC 15X70 montiran na stabilizator, transparencija 4/5, dvoriste ZR.



22:35(LT) krećući se od Alfe Uma na severo-zapad, natrčao sam na galaksiju M81. Ugledao sam izduženo jezgro sa tek slabim haloom. Kada sam se usredsredio na DSO, u istom vidnom polju se smestila i galaksija M82 kao jednoliko osvetljena traka.
22:57(LT) nakon kratkog ganjanja od Ete UMa ka Alfi CVn, imao sam i galaksiju M51. Izgledala je kao jednoliko osvetljeni poveći elipsoidni oblačak, dosta taman.
23:14(LT) driblanjem izmedju Alfe i Bete Cvn i upućivanjem na istok pokazala se galaksija M63 u istom vidnom polju sa asterizmom četiri sjajnije zvezde. Bila je na granici vida, bez nekog posebnog oblika. Imam utisak da je u svom severo-zapadnom delu imala nekakvo globularno zgušnjenje.
23:23(LT) laganim star-hopom od Alfe Bootes ka Alfi Cvn se došlo i do globularnog jata M3. Bilo je okruglog oblika dosta velikog sjaja jednoliko osvetljene površine.
23:33(LT) krećući se južno od Epsilon UMa ka 7 CVn, došao sam i do poslednjeg DSO, galaksije M106. Ovo je bio oblačak na samoj granici vida.

Imam utisak da nisam skoro nalazio ovako lako objekte dubokog neba. Naravno, koristeći Takijev atlas sa zvezdama do 6.0m sasvim prikladnom za potragu dvogledom uz veoma dobru transparenciju. Nije loše došla ni udlaga za polomljeni vrat i sveži povetarac za osvešćivanje od povremenog prekida dotoka krvi u mozak usled oslanjanja potiljka o naslon drvene stolice ;D.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Ponesi ti taj 15x70 na sledeći MM maraton, napravićemo nekakvu montažu... ;)

Laci

Quote from: Igor on April 04, 2010, 07:19:40 pm
Ponesi ti taj 15x70 na sledeći MM maraton, napravićemo nekakvu montažu... ;)


A, radi se na tome :)...
Po uzoru na Jankov paralelogram krenuo sam i ja u ovu avanturu gradnje. Prvo sam preradio projekat ali za znatno manje terete kakav je i dvogled 15X70. Zatim sam isčačkao neke ostatke od ranijeg bravarisanja - čitaj: odabrao materijal. I opet, preradio projekat :(...



Nešto ranije sam uklonio glavu sa fotografskog stativa Hama Star 63 (čini mi se da ga i ti imaš) i umesto nje nabio cev u kojoj je zavrtanj (kraj mu viri iz cevi, na slici).



Nisam hteo da drndam gvozdje u garaži za Uskrs ali će biti još dana i za te aktivnosti. Važno je da je proleće u punom zamahu :D i da je kraj onoj zimoći (bar se ja nadam)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

sale11472

Jao bre al komplikujete sa tim paralelogramima  ::)

Vodi računa da je Jankova verzija prilagođena 25x100 i 20x80 dvogledima koji imaju centralni stub za direknto kačenje na stativ...

Za 15x70 sasvim je dovoljno nešto ovakvo a na tom sajtu u download sekciji skini i uputstvo za sklapanje tog paralelograma pa ćeš lako napraviti isto to..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Laci

Quote from: sale11472 on April 05, 2010, 02:23:38 am
Jao bre al komplikujete sa tim paralelogramima  ::)

Vodi računa da je Jankova verzija prilagođena 25x100 i 20x80 dvogledima koji imaju centralni stub za direknto kačenje na stativ...

Za 15x70 sasvim je dovoljno nešto ovakvo a na tom sajtu u download sekciji skini i uputstvo za sklapanje tog paralelograma pa ćeš lako napraviti isto to..


Hvala za link :), ova spravica je super stvar i sigurno će pomoći nekome da reši oslanjanje dvogleda 15X70 i lakših.
Opredelio sam se za konstrukciju paralelograma težih dvogleda iz dva razloga. Prvo, Hamina glava je pogodna za baratanje digitalnim fotoaparatom ali ne i za oslanjanje dvogleda (provereno sa L profilom i postavljenim dvogledom 15X70, slabašna glava škripi i jako se deformiše). Drugo, centralni oslonac koji se izvlači je aluminijumska cev tankih zidova pa bolje da je u varijanti sa korišćenjem dvogleda uopšte i ne izvlačim već da paralelogram oslanjam što bliže nogarama.
Što se tiče oslanjanja dvogleda, konačno sam se rešio da provrtim onaj čuveni colovni navoj na dvogledu 1 1/4 sa 6mm ureznicom pa ću dodati jednu vertikalu sa zavrtnjem 6mm koju ću zavariti za horizontalnu fi cev na samoj glavi paralelograma ;).
Inače, u opciji mi je bio i sistem dat na:
http://www.scopemaking.net/hrv/binopara/binopara.htm
ali imam utisak da se sa Jankovom konstrukcijom lakše barata jer se sa obe ose upravlja praktično na jednom mestu što je prirodnije :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

spadej

Quote from: Laci on April 04, 2010, 04:12:23 pm
Sinoć, 03.04.2010., sam star-hopao dvogledom po Velikom Medvedu ...

I ja sam to vece "lovio" Medveda, dvogledom i teleskopom. Nisam nasao (ili bolje receno naleteo) na M81 ali ima nesto drugo sto me je oborilo s'nogu i sto je definitivno najprijatnije iznenadjenje za mene.  Zbog nekih mehanickih problema sa montazom brzo sam odustao od teleskopa i nastavio sa dvogledom. A onda sam shvatio da je i on nepotreban.
Oko 22h na citavom horiznotu bilo je samo nekoliko upaljnih siljalica!!! A i one su bile udaljene po vise kilometara od mene. Na Zvjezdarnici sam svojevremeno nasao neki test za LP pa sam probao: svih 7 zvezda Malog Medveda se vide ko na dlanu, cak i kasnije kad je mesec toliko jako svetleo da sam mogao da citam.
Nebo je bilo crno, sa toliko zvezda da sam teskom mukom razlikovao samo delove pojedinih sazvedja. Ali sam gotovo svuda mogao da vidim neke mrlje i oblacice. Znao sam da je to to!  M-ovi! Godinama sam ih trazio dvogledom i teleskopom , i nasao svega nekoliko. A to vece, golim ocima sam video bar 10. Svaki sam "overio" dvogledom, to su definitivno bili M-ovi. 
Bilo je veoma hladno, sa ledenim povetarcem, pa sam vec oko ponoci morao da zavrsim. Bacio sam jos koji pogled kroz teleskop, na Alkor i Mizar. Na 30x povecanju jasno sam video da jedna od ove dve zvezde (nisam siguran koja) ima "pratioca" koji se ne vidi ni okom ni dvogledom. Video sam i Vesalicu, napokon. Na kraju, lokacija sa koje sam posmatrao je planina Jelica, mesto Milatovici nedaleko od Guce.

sale11472

Pazi vezivanje p-grama na stativ će biti problem u ob varijante i nešto mi govori da ćeš ga rešavati na isti način pošo ta veza morada ude pokretna po azimutu ....


Sa druge sra ne kao neko ko je i koristio i  nosio pogotovo Jankov paralelogram mogu da ti obećam da ti je taj stativ preslab a naročito tačka za koju ćeš vezivati paralelogram će biti problematična.....

Najveća prednost Jankove verzija nad drugim tipom koji je ilustrovan na gore navedenim linkovima je mogućnost sedećeg posmatranja (može i drugi tip ali nije tako udobno) sa druge strane kod Jankove konstrukcije IMHO ne bi trebalo istu olakšvati pošto vibracije mogu da predstavljaju velik problem..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Laci

April 06, 2010, 06:22:32 pm #7 Last Edit: April 06, 2010, 06:30:32 pm by Laci
Quote from: spadej on April 05, 2010, 12:35:23 pm

Oko 22h na citavom horiznotu bilo je samo nekoliko upaljnih siljalica!!! A i one su bile udaljene po vise kilometara od mene. Na Zvjezdarnici sam svojevremeno nasao neki test za LP pa sam probao: svih 7 zvezda Malog Medveda se vide ko na dlanu, cak i kasnije kad je mesec toliko jako svetleo da sam mogao da citam.
Nebo je bilo crno, sa toliko zvezda da sam teskom mukom razlikovao samo delove pojedinih sazvedja. Ali sam gotovo svuda mogao da vidim neke mrlje i oblacice...



Kako ovo lepo zvuči :D!
Nažalost, ovakvih momenata će zbog sve snažnijeg LP-a biti sve manje :(.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: sale11472 on April 05, 2010, 12:42:19 pm

Sa druge sra ne kao neko ko je i koristio i  nosio pogotovo Jankov paralelogram mogu da ti obećam da ti je taj stativ preslab a naročito tačka za koju ćeš vezivati paralelogram će biti problematična.....

Najveća prednost Jankove verzija nad drugim tipom koji je ilustrovan na gore navedenim linkovima je mogućnost sedećeg posmatranja (može i drugi tip ali nije tako udobno) sa druge strane kod Jankove konstrukcije IMHO ne bi trebalo istu olakšvati pošto vibracije mogu da predstavljaju velik problem..


Tačno je da je stativ dosta slab ali ne košta puno da se isproba ova moja varijanta: malo otpadnih cevi i rada ;). Ako i ne upali, nije mi puno ni važno... Imaću novo iskustvo u samogradnji :). A ako upali, šta kažu, kakvo piće preporučuju uz baškarenje sa dvogledom uz, recimo, M51  8)?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Paralelogram najzad zavšen i isproban :)!

Sinoć, oko 22h(LT), sam posmatrao Lava već poodmaklog prema zapadu na nekih 50-tak stepeni iznad horizonta i u njemu jasno uočio galaksiju M66 dok se galaksija M65 naslućivala. Transparencija je na trenutke bila izuzetna 5/5 mada je svetlucalo sve do Arktura (poprilično loš seeing). Dvogled BTC 15X70.
Kasnije, negde oko ponoći, posmatrajući varijabilne zvezde, bez većih problema sam uočavao zvezde 10m u blizini zenita (u asterizmu Kapa, Teta i Jota Bootes) i to iz sedećeg položaja.

Šta reći drugo nego da toplo preporučujem izradu paralelograma svima koji su u mogućnosti a žele da koriste dvogled za astronomska posmatranja. On čini dvogled mnogo produktivnijim i povećava mu mogucnosti posmatranja i više nego jedne magnitude tamnijih zvezda u odnosu na posmatranje sa stabilizatora koji sam do sada koristio. Posmatranje iz sedećeg položaja je mnogo prijatnije stim da se ipak mora navići na korišćenje paralelograma jer je ovo neka varijanta alt-azimut montaže pa sam u početku krivio vrat levo-desno kada sam se kretao kroz zvezdano polje visoko u blizini zenita.

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

mravic

E to je to, mada ja bih napravio malko masivnije :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

Sinoć se najzad posle duuugo vremena (bar imam takav osećaj ;)) ponovo razvedrilo nad Zrenjaninom a mene privuklo mnoštvo zvezda razasuto tamnim nebom.
Negde posle ponoći, dvogledom BTC 15X70 na paralelogramu sam malo šarao po kasno prolećnom nebu tražeći globularna jata i usput se raspitujuci za zdravlje (sjaj) po koje varijabilne zvezde.
I put me je prvo naveo na sazvezđe Zmije (Serpens) u svom punom zamahu blizu svoje kulminacije.



Pogled na mapu Takijevog atlasa zvezda do 6. magnitude i u mislima sam načinio gotovo jednakostranični trougao Mi Ser + Epsilon Ser + M5 (globularno jato). Usmeren dvogled tamo gde bi trebao da se pokaže M5 i u okularima se pojavilo sjajno globularno jato.
Vrlo sjajni poveći oblak sa rubom koji se polako stapa u tamu pozadine.

Nekih petnaestak minuta kasnije zbog sušenja dvogleda (vlažnost je bila užasna!) i krenuo sam ka sazvezđu Zmijonoše (Ophiuchus).



Lagani prelet na istok od Delte Oph i Epsilon Oph i zasijalo je prvo globularno jato M12 a zatim, nešto južnije, i globularno jato M10. Ono što me je posebno oduševilo jeste njihovo zajedničko pojavljivanje u istom vidnom polju :D!
Onako gledana na rubovima vidnog polja, oba su identična i prikazuju se kao dva sjajna jezgra.

I na kraju, ono što nisam odoleo, a biće mi sigurno inspiracija i u buduće, jeste sazvezđe Strelca (Sagittarius).



Šta reći nego da se krećući lagano severnim delom Strelca ukazuje mnoštvo M-ova od kojih je posebno upečatljiv M20: Trifid maglina.
Ovo bih nazvao letnjim M42 koji magično izgleda i u dvogledu. Lagana difuzna maglina u kojoj je utopljen klaster mnoštva sjajnih zvezdica :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kocha

posle nekoliko nedelja CISTO NEBO, a kod mene žurka, gori bolnica u komšiluku....

mravic

Gled'o sam te na televizoru :) mislim tvoj komšiluk.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

spadej

Quote from: mravic on May 14, 2010, 09:23:23 pm
E to je to, mada ja bih napravio malko masivnije :)



ja sam vec spremio materijal, ali cekam da stigne dvogled :)