• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pentacon 200 f4

Started by Yagodinac, December 25, 2010, 01:06:48 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Evo mini-testa objektiva koji mi je skoro dopao šaka: pentacon 200 f4. Već duže vreme sam planirao da nabavim neki objektiv koji bi pokrio rupu između 58mm i 750mm žižne daljine. U obzir dolaze, naravno, samo prajmovi: Canonom 80-200 4.5-5.6 uopšte nisam zadovoljan. Dobre rezultate (kao i svaki zum) daje samo na uskom području, rekao bih oko 80mm  :-\.
Na 200mm zvezde se jednostavno ne mogu dovesti u pin-point stanje, bilo koji f odnos da se stavi. Dodatan problem predstavlja i činjenica da je zum, pa moram da ga zalepim selotejpom da ne menja zum u toku večeri...

Daklem.
Ovaj objektiv me izašao nešto preko 30e. Uzevši u obzir da ima i bafling i multicoating (!) trebalo bi da je bolji. Prvo što sam primetio je da ima prilično ravno polje i da zvezde pri uglovima nisu krompirići. Drugo se primećuje: mnoooogo hromatske aberacije, koliko god da ga navrnem - i na 5, i na f8 sve je isto. Velike zvezde su bile... recimo pink boje.
Dole imate 10x30sec ISO800, bez kropa, samo resize za web.


Yagodinac

Sve u svemu, za te pare je odličan. Malo nervira po danu što je maunelno staklo ali je bar jeftin  ;D
Sledeći fotos je 9x30sec ISO1600. Obratite pažnju da nije izvučeno više detalja u odnosu na prethodnu (koja je na duplo manjem ISO) i da zvezde generalno imaju prepržene regione. Gornja je na f5.6 a ova dole na f5.0.
Mislim da ima vajde od ovakvog objektiva montiranog piggyback.



Da, večeras je atmosfera bila katastrofalno nestabilna. Sat vremena nakon snimanja je raspalila kiša.

Mihael

       E ovo je veoma zanimljivo. Čitao sam u ranijim postovima da ljudi koriste ruske teleobjektive od 500,1000mm za astrofoto, ali nikada ništa za neke druge objektive starije generacije. Svojevremeno sam koristio Zenith (imam ga još uvek, u besprekornom je stanju), a za njega nekoliko objektiva, između ostalog i primerak Tair3S, 300mm/f4.5. Već duže vreme me kopka misao da ga probam na zvezdanom nebu. Nažalost imam Canon S2IS od digitalija pa moram naći rešenje ako uopšte postoji da uparim nekako ta dva. Na Canon EF, EF-S može preko adaptera, ali nikada nisam imao prilike probati.
       Yagodinac, ako misliš da ima vajde od kombinacije EOS20D + Tair preko adaptera makar i za probu rado ću ga posuditi (posao mi je takav da sam često na putu, mogu svratiti i do Jagodine usput da ga ostavim na neko vreme).
       Za dnevno slikanje me dobro služio, na f4.5 naravno nije savršen, ali od f5.6 pa naniže zna veoma iznenaditi. Naravno, astrofotografija je daleko zahtevnija...

Yagodinac

Super ideja, mada sam i ja čekao dve nedelje da uopšte ugrabim malo vedrog neba pa da isprobam objektiv. Teleskop nisam upotrebio skoro dva meseca... Bojim se da bi tako bilo i sa Tairom - najbolje je da ga doneseš na Letenku na MMaraton ili astronomski kamp. Ovo da se ne bi desilo da čami objektiv kod mene dva meseca   :D Tamo možemo da ga probamo na različitim platformama... :)
Ja lično mislim da ti objektivi koji su najsličniji refraktoru ahromatu imaju priličan problem oko hromatske aberacije. To se vidi kako raste fokalna dužina; pa ispada da i nisu baš prvi izbor za astrofoto.
Jednostavno daju dosta hromatske aberacije... Mada moram da priznam da sam prezadovoljan običnim heliosom 44 sa zenita koji dosta dobro kontroliše hromatsku aberaciju na preko f5.

Objektiv od 200mm je idealan za widefield fotose jer toliko polje ne može da obuhvati nijedan apo-refraktor, sa ko zna kojim reducerom. Ovde vidite u punoj rezoluciji (jedino kompresovano za web) oblast koja sadrži M38, M36; NGC1907, 1893, 1931.

http://img37.imagefra.me/i5cp/yagodinac/t9oq_b79_u99h1.jpg

Ovo je kompozit od 9x30sec na ISO800 i 10x30sec ISO1600, sa 10 darkova. U centru vidnog polja su najsjajnije zvezde imale pink rub koji je u obradi uklonjen. Na perifernoj trećini su sjajnije zvezde dobile plavi oreol koji nisam rešio  :-[
Obeleženi objekti u manjoj rezoluciji:


Mihael

       Dogovoreno. Ako bude lepih perioda pre toga dogovorićemo se.
Hromatska aberacija... da. Sa obzirom da je Tair 1958 god. bio proglašen za najbolje staklu u Briselu... :-\ Mada ovo je verzija iz kasnih osamdesetih, dobio je neke korekcije kao i veoma solidan coating. Ipak ne očekujem čuda.
       Imam  i jedan Carl Zeiss apohromat od 600mm f9. Problem je što je tu i tamo mrljav, pretpostavljam da ga je neko rasturao i pokušavao čistiti. Bio sam s njime kod optičara dao mi je neku astronomsku cenu za čišćenje, a za mrlje kaže radiće i sa time. Trebam ga smestiti u tubu i da vidim sa strugarom da mi uradi M42 na drugi kraj, imam osećaj da bi on mogao biti daleko upotrebljiviji za astrofoto. Jedino što je uzak... Ali šta ćeš ne mogu i jare i pare.
       Sve u svemu potrudiću se da ga zgotovim do Letenke, pa ko voli nek proba da vidimo da li su čemu.

Ljubo

Daj sliku i tog Zeiss objektiva, baš me zanima kako izgleda ???
Slika je sigurno oštra i bez chrome... Jedino, F/9 ce ti raditi dobro samo s najsjajnijim DSO... :(

Mihael


Yagodinac

Još malo o ovoj skalameriji:



Sklopljeno je 20x30sec ISO1600 f5.0 + 10x30sec ISO800 f5.6.
Zvezde i nisu baš tačkice a hromatska aberacija standardno smeta. Zaključak: nisu Nemci ono što su Rusi billi  ::)