• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

magnituda

Started by kostur, April 27, 2011, 10:05:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

eh, moja znanja o astronomiji su mala. Cesto cujem da se magnituda i galaksija spominju u istoj recenici, i to bas sa velicinom galaksija. Moze li mi neko definisati tacno sta je to?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

ikalo

Ako se dobro sjecam, magnituda je mjera za sjajnost. Postoji prividna (onako kako je mi vidimo) i apsolutna ( sjajnost sa neke standardne distance )... E sad, ako se ne varam, zavisno od ostrine vida, golim okom su vidljivi objekti do 4. ili 5. magnitude... toliko na brzinu iz glave....

mravic

Tačno je kako piše u prethodnom postu i treba napomenuti da je veći broj slabija sjajnost. Golim okom se u idealnim uslovima može videti i do 6. magnitude a teleskopom od npr. 150mm prečnika do 12-13 magnitude. fotografijom sa dugim ekspozicijama i do 16-17. dok je svetlina neba negde 20-22 iznad toga se ne vidi ništa jer je tamnije od neba.
Magnitude idu i u minus pa su neke sjajnije zvezde -1 -2 mesec je u još većem minusu o suncu da ne govorim...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


gile.ms

Kad su zvezde u pitanju, magnituda jasno definiše "vidljivost" te zvezde...
npr. golim okom do magnitude 6, dvogledom do 8 - 9, manjim teleskopom 10 - 11 zavisi od uslova naravno...

Kod objekata dubokog neba (galaksije, magline, jata...) stvari se malko komplikuju...
magnituda galaksije je sjaj koju ta galaksija isijava svojom celom površinom,
iliti ako galaksija ima magnitudu 5.7 (M33 sam uzeo za primer) to znači da bi se ta galaksija videla
kao zvezda magnitude 5.7 (dakle i golim okom) kada bi smo je (nekim čudom) sabili u jednu tačku...

Evo jednog jednostavnog pokaznog eksperimenta:
podigni miša na 1cm od podloge i primeti jasan crveni kružić koji stvara dioda miša...
zatim podigni miša na 15-20 cm od podloge i primeti da je crveni kružić "narastao" i postao jedva vidljiv pri dnevnoj svetlosti...
Grubo gledano, u oba slučaja crveni krugovi imaju istu "magnitudu" jer podloga reflektuje istu količinu svetlosti dospelu iz diode,
samo sa različitih površina...

Zbog ovoga magnitude objekata dubokog neba treba uzimati sa dosta rezerve...
posmatranje i čitanje izveštaja drugih posmatrača su po meni bolji izvor informacija
o "vidljivosti" ovih objekata nego njihova prividna magnituda...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

kostur

Ja imam mis sa kuglicom xD

Salim se, razumeo sam.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/