• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

EQ3 problem

Started by djuka47, November 04, 2011, 05:51:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

djuka47

Pozdrav,

Ljudi imam problem sa mojom eq3 montazom, naime videcete na slikama, mislim da mi je ovaj navoj (sraf) skroz otisao ispod dela u koji treba da udara, kao sto to radi njegov drugar sa druge strane...
Mislim da znate o kom je delu montaze rec, da se ja ne blamiram ovde jer trenutno ne mogu da se setim...

Mislim da nema resenja za ovaj problem ali bolje prvo da pitam... Navoj moze da se pomeri samo za pola kruga jer se sraf izgleda skroz iskrivio i otisao ispod dela gde treba da naleze i pomera mehaniku i ne moze da se izvadi... da je prav okretao bi se oko svoje ose i bilo bi sve ok da se izvadi a ovako udara sa strane...





da li imate neko resenje za ovaj problem ? :(

mravic

Hm, kako si ovo uspeo. Mada je kos svih montaza taj saraf problematican. I kod mene na eq6 je problem taj saraf. Ja sam ga skidao, posmazivao i ko zna sta i opet ide jaaako tesko.
Ako se iskrivio to ce predstavljati problem ali resiv. U najgorem slucaju polomiti, izbusiti rupu i urezati malo deblji navoj...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Darchy

Kako si ovo izveo? Meni i nije baš najjasnije na osnovu ovih fotografija. Šta si zaglavio, zavrtanj sa polugom ili jedan od imbusa ušrafljenih kroz metalnu pločicu? Ja sam u par navrata pravio slične skandale, pa sam usvojio zlatno pravilo: nikako ne preteži zavrtnje ;)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

djuka47

znate onu staru, dajte majmunu pisacu masinu i beskonacno vremena i iz nekog pokusaja napisace Rat i Mir :)

e evo ispod ako nije jasno to je jedan od ova dva uokvirena u crvenom kvadratu


Darchy

Sad kapiram šta si napravio. Čovek lako može da se zezne ovde, ne popustiš zadnji zavrtanj, a pritegneš prednji i "kvrc" ode sve dođavola, još ako ne zanaš koliko si jak... ;)
Pa ako uspeš da zaglavljeni šraf izvadiš napolje bez da rasklapaš mount neće biti problema, posao će vršiti i svaki drugi zavrtanj, a možeš da probaš da se vadiš na garanciju... ukoliko nije istekla :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Sekula

Quote from: djuka47 on November 04, 2011, 05:51:30 pm
Pozdrav,

Ljudi imam problem sa mojom eq3 montazom, naime videcete na slikama, mislim da mi je ovaj navoj (sraf) skroz otisao ispod dela u koji treba da udara, kao sto to radi njegov drugar sa druge strane...
Mislim da znate o kom je delu montaze rec, da se ja ne blamiram ovde jer trenutno ne mogu da se setim...

Mislim da nema resenja za ovaj problem ali bolje prvo da pitam... Navoj moze da se pomeri samo za pola kruga jer se sraf izgleda skroz iskrivio i otisao ispod dela gde treba da naleze i pomera mehaniku i ne moze da se izvadi... da je prav okretao bi se oko svoje ose i bilo bi sve ok da se izvadi a ovako udara sa strane...

da li imate neko resenje za ovaj problem ? :(



Ovaj problem je već vidjen za EQ6 i prijavljen je od strane gotovo svih EQ korisnika. Naročito je prisutan kod EQ6 masivnije montaže. Šraf koji je bliži okularu za useveravanje trpi veći momenat sile i nije nikavo pretezanje u pitanju. Problem je što je taj šraf sam po sebi loš tj od lošeg materjala. Zamenski šraf originalni košta oko 35 €, što je bezobrazno velika cena. Šraf mora da se izvadi jer je njegovo stanje ovako kada se iskrivi:



Jedino razumno rešenje je da se uzme zamenski imbus šraf broj osam (ako se dobro sećam) čelični od proizvodjača tipa wurth i da se onda kod majstora doreže sa lozom i pri tome mu se obradi vrh tj zaobli. Za zatezanje ovog šrafa će biti potreban odgovaraću imbus ključ. Znači, to je negde oko 100 dinara za jedan šraf a 200 dinara za imbus ključ. Plus za ruke majstora koji šraf treba da odradi na strugu. Nikakvo ispravljanje šrafa neće otkloniti ovaj problem jer će se opet kriviti. Što se tiče vadjenja šrafa, postoji detaljno objašnjenje na forumu uz malo znanja engleskog:

http://stargazerslounge.com/discussions-mounts/125300-warning-bendy-eq6-altitude-bolts.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

CyberianIce

Jasno je samo da je u pitanju konstruktorska greska, totalno pogresan odabir materijala u pogledu tvrdoce. Ovo sto sam zaokruzio na slici nebi nikada smelo da se dogodi a to govori u prilog da je taj deo koji vijak treba da podupire od jos jadnijeg materijala nego sam vijak. Ostecenja koja je isfrezao usled koriscenja dovela su do toga da se napon u vijku ne prostire aksijalno, pa moze doci do zapinjanja, zaglavljivanja, zamora materijala i eventualno pucanja vijka ali posto je navoj kroz koji on prolazi jos manje tvrdoce obicno se on pre kvari... Nemam reci za ovo, kao da su ga deca u zabavistu projektovala...

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Quote from: CyberianIce on November 05, 2011, 03:37:23 pm
Jasno je samo da je u pitanju konstruktorska greska, totalno pogresan odabir materijala u pogledu tvrdoce. Ovo sto sam zaokruzio na slici nebi nikada smelo da se dogodi a to govori u prilog da je taj deo koji vijak treba da podupire od jos jadnijeg materijala nego sam vijak. Ostecenja koja je isfrezao usled koriscenja dovela su do toga da se napon u vijku ne prostire aksijalno, pa moze doci do zapinjanja, zaglavljivanja, zamora materijala i eventualno pucanja vijka ali posto je navoj kroz koji on prolazi jos manje tvrdoce obicno se on pre kvari... Nemam reci za ovo, kao da su ga deca u zabavistu projektovala...



Prvo se krivi šraf pa tek onda dolazi naknadno do oštećenja loze. Inače, nije problem sa tim materijalom u glavi montaže tj leguri već je problem sa krivljenjem šrafa zbog materijala. Naravno, loza u rupi šrafa može da nastrada i onda je jedini način da se reši to pitanje ponovo je proširenje rupe tzv frezenkovanjem kod majstora i ubacivanjem samim tim šireg šrafa. Ako se šraf isuviše iskrivio onda mora da se skine altitudna uglovna skala koja maskira gde može da se pridje pomenutom šrafu. Već vidjeno kod majstora za ovu montažu mnogo puta širem sveta naročito kod severnijih korisnika u odnosu na nas zbog većeg natezanja samog mehanizma odnosno veće sile na samom šrafu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

djuka47

E bravo za sliku Sekula i za objasnjenje to se upravo i meni dogodilo a i drago mi je sto nisam jedini u ovom problemu... koliko sam sada mogao malo da prelistam predlazu da se sraf nekako isece i da se ubace neki koji su mnogo izdrzljiviji i cvrsci jer se ovi lako savijaju...


mravic

Mislim da nije problem toliko u materijalu nego u koristenju istog. Mislim da uputstvo nije bas dovoljno detaljno i da je to problem.
Kao prvo, taj saraf bi se trebao samo jednom podesiti i vise ne dirati jer ako tronožac postavis da stoji horizontalno, nagib montaže je uvek isti, osim ako ne menjas lokaciju za koji stepen gore dole geografske širine.
Takodje, kad ga podesavas, treba potpomoci malo tegovima jer suprotan šaraf ne trpi ništa vec samo taj jedan koji je ispod tega.
Takodje, prvo treba popustiti suprotan pre nego dotežeš taj.
Ovo sam i ja sam naučio na svojim greškama. Na sreću, nije mi se desilo da se iskrivi šaraf a i montažu sam fiksirao u opservatoriji pa je više ne moram podešavati.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Quote from: mravic on November 05, 2011, 06:29:11 pm
Mislim da nije problem toliko u materijalu nego u koristenju istog. Mislim da uputstvo nije bas dovoljno detaljno i da je to problem.
Kao prvo, taj saraf bi se trebao samo jednom podesiti i vise ne dirati jer ako tronožac postavis da stoji horizontalno, nagib montaže je uvek isti, osim ako ne menjas lokaciju za koji stepen gore dole geografske širine.
Takodje, kad ga podesavas, treba potpomoci malo tegovima jer suprotan šaraf ne trpi ništa vec samo taj jedan koji je ispod tega.
Takodje, prvo treba popustiti suprotan pre nego dotežeš taj.
Ovo sam i ja sam naučio na svojim greškama. Na sreću, nije mi se desilo da se iskrivi šaraf a i montažu sam fiksirao u opservatoriji pa je više ne moram podešavati.


Naravno, ako je teleskop stacionaran tj fiksan onda nije problem, jednom se useveri i više se ne dira. Problem je upravo kod ljudi kod kojih se menja pozicija makar i minimalno. Teleskop se svakako postavi horizontalno na osnovu centrične libele ili viska i useverava se potpuno rasterećen. Kako god šrafovi su medjusobno uprti i svakako je potrebno da gornji šraf se odvija da bi se donji problematični koji trpi veću silu oslobodio za hod. Ali je ta sila upravo dovoljna da šraf iskrivi dodatno. Ja sam taj šraf ispravljao par puta i oba se puta krivio. Prosto rečeno, šraf je totalno neadekvatan sa materijalom za tu masu konstrukcije i jedina pametna stvar je zameniti ga odgovarajućim čeličnim. Kada se to uradi, zaboravi se na taj problem.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Laci

Srećom, kod mene nema ovakvih problema (SkyView montaža kakva ide uz TS GSO 150/750). Predložio bih ljudima sa EQ3 da probaju sa postavljanjem klina (recim od tvrdog drveta) ispred ovog zavrtnja ako se koristi do sadašnji (ispravan) zavrtanj. Ovaj zavrtanj bi pri svom uvrtanju gurao klin napred a on bi se upirao o pokretni deo glave montaže. Ovo bi rasteretilo zavrtanj od nezgodnog opterećenja na savijanje čak i kada taj zavrtanj nije čelični.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

November 06, 2011, 05:09:46 pm #13 Last Edit: November 06, 2011, 05:50:21 pm by Predrag
Quote from: Sekula on November 06, 2011, 03:09:37 pm
Prosto rečeno, šraf je totalno neadekvatan sa materijalom za tu masu konstrukcije i jedina pametna stvar je zameniti ga odgovarajućim čeličnim. Kada se to uradi, zaboravi se na taj problem.


Ispada da je najbolje da se pre korišćenja nove montaže taj šraf skine i da se odmah napravi jači, da posle ne bi bilo problema. Imam u planu kupovinu neke jače montaže, pa ne bih da mi se nešto tako desi.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan