• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Povratak Srbije u CERN

Started by Milan Nikolic, January 10, 2012, 03:02:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milan Nikolic



utorak, 10. jan 2012, 07:30 -> 14:12
Povratak Srbije u CERN

Srbija postala pridruženi član Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN). Sporazum potpisali predsednik Tadić i direktor CERN-a Rolf Diter Hojer. Priključenje CERN-u ubrzava proces istraživanja i daje šansu ljudima u punoj stvaralačkoj snazi, ali i mladima da tu snagu dostignu, rekao Tadić.

Generalni direktor Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) Rolf-Diter Hojer i predsednik Boris Tadić potpisali su u Ženevi sporazum kojim je Srbija postala pridruženi član te organizacije.



Predsednik Srbije je rekao da priključenje Srbije CERN-u ubrzava proces istraživanja i pruža mogućnost za ekonomski razvoj.

"Ponosan sam što smo doneli odluku da se priključimo ovom projektu. Priključenje Srbije CERN-u ubrzava proces istraživanja i daje šansu ljudima u punoj stvaralačkoj snazi, ali i mladima da tu snagu dostignu", rekao je Tadić agenciji Tanjug.

Podsetivši da je Srbija imala značajan zastoj u razvoju nauke od 20 godina, Tadić je naglasio da je priključenje jednom ovakvom projektu, "možda najvećem u ljudskoj istoriji, koji je posvećen otkrivanju univerzuma", veoma važno za srpske naučnike, univerzitete i institute.

"Ovde su i neki naši mladi naučnici koji rade svoje doktorate, istraživačke radove i oni sazrevaju kroz CERN", dodao je Tadić.

Prema njegovim rečima, nijedna zemlja ne može da se razvija bez bazičnih naučnih istraživanja, pogotovo onih koja su primenjiva u industriji.

"Ne postoji nijedna zemlja koja je postigla značajan ili dovoljno brz ekonomski razvoj, a da ta komponenta znanja nije bila važna u njenoj proizvodnji - naučnoj, industrijskoj, poljoprivrednoj, pa čak i političkoj", istakao je Tadić.



Pre potpisivanja sporazuma, Hojer je održao prezentaciju, upoznavši Tadića sa glavnim pravcima rada Centra. Tadić je obišao veliki hadronski sudarač u kojem se sprovode eksperimenti CMS i ATLAS.

U delegaciji je i ministar obrazovanja Žarko Obradović, a na poziv Hojera u poseti Ženevi je i bivši potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, koji je bio šef delegacije koja je pregovarala o pridruženom članstvu Srbije.

U okviru posete, Tadić će u Ženevi imati i više susreta sa visokim zvaničnicima drugih međunarodnih organizacija.

Tadić će sastati sa generalnim direktorom Kancelarije Ujedinjenih nacija u Ženevi i generalnim sekretarom Konferencije o razoružavanju Kasimom Tokajevim.

Predsednik Srbije srešće se i sa izvršnim sekretarom Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu Janom Kubišem, generalnim direktorom Svetske organizacije intelektualne svojine Fransisom Gurijem i generalnim direktorom Svetske trgovinske organizacije Paskalom Lamijem.

Srpski naučnici u CERN-u

Odluka da se Srbija primi u pridruženo članstvo CERN-a doneta je 16. decembra prošle godine, a to članstvo će biti, prema oceni prvog čoveka CERN-a, značajno i za Srbiju i za Centar.

Prijem u pridruženo članstvo je predkorak za punopravno članstvo u tom istraživačkom centru.

Srbija je 1954. godine, kao jedna od republika tadašnje FNRJ, bila osnivač CERN-a. Godine 1961, povukla se iz članstva, kao deo SFRJ, a vratila se u Centar 2001. godine kroz Sporazum o saradnji.

Odluka o članstvu Srbije u CERN-u biće doneta u roku od pet godina. Kako je nedavno rekao generalni direktor CERN-a Hojer, članstvo Srbije važno je za obe strane - za CERN jer će srpski naučnici biti bliže povezani sa laboratorijom i jer će biti moguća tešnja saradnja sa srpskim preduzećima, inženjerima i tehničarima, dok će za Srbiju to biti priznanje visokog rejtinga njenih istraživača.

Ovaj centar nalazi se nedaleko od Ženeve, na švajcarsko-francuskoj granici, danas ima 20 članica, oko 2.400 zaposlenih i oko 10.000 gostujućih naučnika koji predstavljaju više od 600 univerziteta širom sveta.

U CERN-u radi oko 30 srpskih naučnika, i to u okviru eksperimenata ATLAS i CMS.

CERN je najveća svetska laboratorija za fiziku čestica, a glavna istraživanja odvijaju se u velikom hadronskom kolajderu ili sudaraču čestica (LHC).

Eksperiment će uneti revoluciju u shvatanje univerzuma, razumevanje antimaterije i Higsovog bozona, tzv. Božje čestice.

RTS: LINK

Yagodinac

Dobro je, bar se nešto radi u Vladi po tom pitanju.

danicic_predrag

Ovo je jedna od retkih dobih vesti u Svetu Srpske nauke u zadnje 4 godine ...

drago mi j zbog ovoga i nadam se da cemo krenuti putem clanstva u ESA...

CyberianIce

Pa buduce da je Yugoslavia bila medju osnivacima CERN-a, ispada da smo vise drzali do nauke pre 50 i kusur godina. Ali dobro je, radi se, radi se... Jos malo pa cemo samo 30 godina biti u kasnjenju.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

r2d2

January 17, 2012, 07:58:01 am #4 Last Edit: January 17, 2012, 08:03:21 am by r2d2
Bolje ikad nego nikad...   ...Da ne bude: kasno Marko na Kosovo stize...