• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Papir projekcija

Started by MooNwalkeR, June 05, 2012, 12:32:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MooNwalkeR

Kao sto znamo, sutra je taj dan. Posto nemam zastitnu opremu, tranzit cu najverovatnije posmatrati pomocu papirne projekcije.
E sad, nisam tacno siguran kako se pravi, pa bih zamolio nekog da mi objasni.

I jos jedna stvar. Da li je moguce da staklo sa zastitne maske za varenje stavim na otvoreni deo tubusa teleskopa i tako posmatram dogadjaj?

Danijel

Prvo, moraš biti siguran da tvoj teleskop nema plastične leće. Ako ima, zaboravi na promatranje Sunca bez filtera, rastopit će se. Ako su leće "prave", staklene, tih problema nema.

- Uzmi karton, najbolje od neke kartonske kutije, u sredini izreži rupu dovoljno veliku da ga možeš nataknuti na tubus, on će ti služiti da pravi sjenu iza okulara, bolje ćeš vidjeti projekciju.
- Uzmeš bilježnicu bez crta ili bijeli list papira i zalijepi ga na neku knjigu tvrdih korica da ti ne leprša ako bude vjetra.
- Teleskop okreneš prema Suncu, bez okulara, a iza fokusera držiš taj bijeli papir i kada se pojavi svijetli krug, zakoči teleskop, stavi okular s najmanjim povećanjem i zatim gledaj sliku na papiru i na fokuseru izoštri sliku.
- Približavanjem ili udaljavanjem papira od okulara dobit ćeš veću ili manju sliku Sunca na kojoj će se vidjeti pjege i Venera.

Na staklo za zavarivanje zaboravi, možeš eventualno pogledati njime u Sunce ali ne preko teleskopa!

I to ti je to. Uživaj :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Quote from: danijel on June 05, 2012, 02:08:32 pm
...
- Uzmi karton, najbolje od neke kartonske kutije, u sredini izreži rupu dovoljno veliku da ga možeš nataknuti na tubus, on će ti služiti da pravi sjenu iza okulara, bolje ćeš vidjeti projekciju.
...


Ovaj deo naravno ne važi tj. ne treba ako je u pitanju njutn teleskop.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

To ti ovako izgleda u različitim varijantama istoga :D









ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

MooNwalkeR

Odlicno. Hvala na odgovorima.
Da, u pitanju je njut, tako da necu praviti senku.

E sada sto se tice sociva, pretpostavljam da su staklena, ali posto sam laik moguce je i da gresim.
Kako se proverava to?
Inace u pitanju je teleskop F70076TX Optisan.

I da li ce uticati na teleskop to sto cu ga uperiti u sunce bez ikakve zastite?

spadej

Optisan tesko da ima sociva od specijalnih stakala koja se koriste za teleskope. Sudeci po masi (ja imam Optisan 600/60) i kvalitetu slike, velika je verovatnoca da je cist plastikanac.
Potrazi karakteristike tog teleskopa na net-u i samo ako budes 100% siguran probaj.

Ja se ne bih igrao sa tim. 

Yagodinac

Još jedan glas za opreznost. Sve iznad Optisana ima staklene okulare ali za njegove Huygens 0.965" je to veliko pitanje. I ako ima staklene elemente bočne površine su svakako plastika pa kad Sunce izađe iz vidnog polja eto nama roštilja.
Probaj ako hoćeš, premda...

kostur

Yagodinac je u pravu. Ja mog optisana koristim za Sunce, ali sam mu stavio foliju (baaderovu)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

MooNwalkeR

Odlucio sam da vas poslusam i da posmatranje svedem na online strimove.
Zahvaljujem na savetima.

Ima vremena do 2117. za ozbiljnu opremu :)