• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dobson GSO GSD200C F 8"

Started by koči, August 13, 2012, 11:29:16 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

koči

Prije desetak dana kupio sam nov reflektor Dobson GSO GSD200C F 8" .Uz njega sam dobio okular super plossl 25 mm a kupio sam jos super plossl  9 mm i barlow 2x.

Ovo mi je bio prvi put da pogledam kroz teleskop. Ranije sam gledao kroz dvogled  8x30 kroz koji se  vidi mnogo više nego li golim okom ali za galaksije,udaljena jata i druge magline je slab.
A sad kako sve izgleda kroz ovaj teleskop (gledano iz okoline Bijeljine, nadmorska visina oko 80 m, jugozapad prilično zagađen zbog termoelektrane Ugljevik):
Za mjesec nisam kupio filter pa sam gledao samo kroz tražilac 8 x 50, kroz koji se vidi mnogo bolje nego kroz pomenuti dvogled.
Kroz teleskop i okular 25 mm:
Saturn se vidi kao svijetli disk i prsten oko njega. Prstenovi se vide kao jedinstven prsten bez mogućnosti razlučivanja a da je u pitanju prsten to se vidi  sa lijeve i desne strane dok se na mjestima preklapanja sa diskom nemože razlučiti. Svjetlost je razlivena i ivice objekta se nevide  jasno. Na trenutke se malo izoštri ali nikada nije potpuno izoštreno. Saturn je nisko pa je možda tako zbog atmosfere.
Jupiter je svijetli disk kojem takođe nemogu izoštriti ivice. Na trenutke nazirem dvije linije koje određuju Jupiterove pojase.Vidim i Galilejeve satelite kao zvijezde.
Venera poludisk vrlo jarke i razlivene svjetlosti. I ona je nisko.
Objekte dubokog neba ,koje sam tražio, uspjevao sam uglavnom i da nađem. Kao početnik i počeo sam sa onima koji se najlakše nalaze. Najljepše izgledaju otvorena jata. Galaksije se nemogu prepoznati, vide se samo bljedunjave mrlje. O spiralnim krakovima ni govora.

   Sa okularom 9 mm sve ovo izgleda mutnije a sa barlow-om stvarno uvećano i mutno.

Malo me brine i sledeće: Pripremajući se najprije da pravim a kasnije da kupim teleskop, naišao sam na opis kako treba da izgleda velika zvijezda  kad je gledamo velikim povećanjem (čini mi se da je pomenuto 200x). Kaže se da izgleda kao mali disk  oko kog vidimo difrakcioni prsten. Ja to nemogu ostvariti. Zapravo zvijezde sa 0kularom 9 mm ne mogu izoštriti u tačku ni disk a sa barlow-om zvijezda izgleda prilično rasuto.

Već sam rekao da sam početnik i nemam sve ovo sa čime uporediti. Pretpostavljam da je većina Vas sa foruma gledala kroz reflektore ove aperture pa bih Vas molio da mi kažete jel ovo ovako i treba ili...
U Bijeljini koliko znam nema astonomsko društvo pa bi mi naročito drago bilo, ako na forumu ima neko iz okoline Bijeljine, da se i on javi.
Da ne pomislite da sam od onih koji očekuju previše pa se razočaraju kad vide sivilo kroz okular- nisam , ali ako imam teleskop želim što bolje da vidim kroz njega.

Hvala unaprijed

koči

Izvinjavam se!
Dobson je 8" ali je F 6

kruska

http://en.wikipedia.org/wiki/Airy_disk
ne bi trebalo da te to brine, mozda mislis da ne vidis difrakcione prstenove jer teleskop nije super kolimiran.
okular 9mm nikad nisam dozivljavao kao dobro sredstvo za gledanje objekata na nebu. meni je 15 mm okular donja granica za pristojno gledanje.
Kad gledas na 9mm fokus bezi tamo amo na 1200mm  zbog turbulencija vazduha, a realna slika nije neka cak i na mom schmidt cassegrain (narocito na f/10)
stavi barlow na 25mm okular i to je neki maksimum za gledanje malih objekata na nebu.
dosao si do limita mogucnosti sopstvenog teleskopaza planete  ali tu je messijer catalog ...polako

zozo83

samo ja da pitam nesto, izvini sto se ubacujem u temu, interesuje me zasta sluzi filter za mesec, ne znam zasto je on toliko bitan, da li je moguce da nemoze da se gleda bez filtera, ja mislim da moze, nije mi jasno sto svi pominju to

a sto se tice tebe koci, ako ne mozes da izostris objekte, mozda mora da se kulminira teleskop, probaj da kucnes na forumu =kulminiranje= ako sam dobro napisao, i pogledaj kako se to steluje, ja sam uspeo da to odradim bez lasera, snasao sam se na neki nacin, a imas i na netu

ja sam na ovaj nacin kulminirao

http://www.youtube.com/watch?v=YAVGcGEBmCE&feature=related
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Danijel

Što se tiče filtera za Mjesec on služi da smanji Mjesečev sjaj i da istakne detalje na Mjesečevoj površini kada se promatra dok je u punoj fazi ili oko nje. Naime, teleskopi su marljivi sakupljači svjetla pa kada promatraš Mjesec on zna toliko blještati da ga ne možeš normalno gledati. Ako nemaš filter, jedno oko ti je akomodirano na mrak, a drugome se zjenica suzi pri promatranju Mjeseca, toliko da može izazvati nelagodu i na izvjesno vrijeme izbaciti promatrača iz igre dok mu se zjenica opet ne raširi, a to zna biti neugodno. Postoje filtri u boji, najčešće zelenoj, a oni malo kvalitetniji su neutralni s različitim postocima propusnosti svjetla. S filterom je puno ugodnije gledati blještavi Mjesec i puno lakše uočavati detalje. Kada je Mjesec u fazi starosti nekoliko dana do prve četvrti ili od zadnje četvrti do pred mlađaka, tada filter obično nije potreban jer nema blještavila pa ga se može ugodno promatrati, naročito pepeljastu svjetlost kada filter nije poželjan. Eto :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

@koči
Postoji nekoliko razloga za sve to. Ti imaš teleskop za 5 cm veći od mog, e sad - ti bi trebao da vidiš više. Međutim, ti vidiš manje. Zašto?
1. Kolimacija
Ja nisam ni razmišljao o teleskopu (njutnu) bez kolimatora. Kolimator je spravica za kolimiranje pomoću koje se najlakše kolimira teleskop. Raznim premeštanjem teleskopa, ogledala se raštimaju pa ih treba dotegnuti/odtegnuti. Kolimiranje možeš videti na žožovom snimku koji je postavio. Takođe možeš kolimirati pomoću zvezde, ali to je previše komplikovano i dugo traje.
2. Vrlo je verovatno da okular i barlow nisu kvalitetni. Kineski okulari i barlow mogu da naprave lošu sliku i od teleskopa veoma lošu napravu.
3. Svetlosno zagađenje. Kada vidiš da je negde vrlo jako zagađenje svetlošću, često je ono jako svuda, mada to ne primećuješ - oko ti se priviklo na ono jarko žuto svetlo iz elektrane.
4. Turbulencije vazduha
Najupotrebljiviji okulari koji se mogu koristiti su kao što je kruška rekao oni od petnaest milimetara. Sve manje, to jest više je pff.

Srećno u postavljanju teleskopa :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

koči

Sve je kupljeno kod Zlatka (I O Optimus, Rijeka). Ne bi trebalo da je loše.Zapravo, ja sam mu rekao šta želim da gledam, da ne želim da fotografišem i on mi je predložio to što sam kasnije i kupio.
Rekao je da je svaki teleskop koji dobije kolimiran pa tako i ovaj. Naravno moguće je da se to ispomjeralo od Rijeke do Bijeljine. Površno gledano i djeluje da je sve u centru ali morat cu se još time pozabaviti. Ne znam kad cu na odmor ali volo bih da sve bude u najboljem redu kad krenem u moj Kupres (mjesto gdje sam rođen i živio prije rata), na 1200 nadmorske visine, bez svjetlosnog zagađenja i gdje se zvjezde guraju za malo prostora na nebu.
Prvu noć probo sam gledati mjesec bez filtera. Najmanje pola sata a mislim i duže imaosam osjećaj da mi je na oku nekakva tanka folija.

zozo83

Koci poslusaj ti mene ako hoce, to barem ne kosta nista samo ako imas pri ruci par stvarcica, uspeces da odradis koliko toliko dobro, kao sto sam ja odradio. Kada sam pozajmio teleskop od kruske nisam mogao mesec da izostrim a kamoli zvezde, sve su se nesto razvlacile (naravno kruska nije kriv zbog toga), da ne bi kupovao taj laser, trazio sam po netu i nasao taj link gde mozes da nastelujes bez lasera.
Odgledao sam 5-6 puta dok nisam provalio kako sta, posto sam prvi put imao toliki i takav teleskop pri ruci>

Potrebne stvari, beli list, lampa i ako nadje kutiju za filmove od starih fotoaparata.
Na toj kutiji iseces dno i pokusas da probusis rupu malo vecom iglom ili silom na sredinu poklopca(uvek ima neka tackica na tom poklopcu i pokusas da nadjes crnu kutiju), kada si probusio stavis to umesto okulara i gledas kroz tu tackicu, trebalo bi da vidis ogledalo, to je otprilike to, tj. kako da se snadjes da gledas kroz sto manju rupicu, tako je i na linku. kada krenes da kulminiras stavis neku stonu lampu ispred teleskopa, ne mora da ti bije direktno jer jemnogo svetlo i malo je tesko odna nastelovati, odaljis je malo, dalje sto se tice toga imas na linku, sta ti nije jasno pitaj, nije tesko i netreba puno vremena, barem meni nije trebalo. Probaj nece nista da skodi
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

kruska

kupres je majka pricao mi kolega
kaze mi da ono sto sam ja uslkao on vidi golim okom na kuprresu.
i video je i medveda i bas velikog..

kostur

ma to je ok kao alternativa, ali ne može se porediti sa kolimatorom. bez kolimatora njutn je nula.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

karlos

Netreba zaboraviti neka osnovna pravila ! Za uspešno posmatranje , treba nekoliko uslova :

Tamna lokacija
Dobra providnost atmosfere
Ohladjeni teleskop
Kolimirani teleskop

Tamnu lokaciju znas i sam kako ćeš naći.

Dobru providnost atmosfere ,moraćeš jednostavno da sačekaš ,jer nije svako veče dobro za posmatranje.

Teleskop moraš da postaviš malo ranije na položaju za posmatranje ,pre posmatranja. Treba vremena da se
teleskop,odnosno staklo na ogledalima i okularima adaptira spoljnoj temperaturi. Ukoliko bude velika vlažnost
vazduha ,možda je bolje preskočiti to veče.

Kolimiranje je najvažniji deo, to je podešavanje optičke ose ogledala i okulara. Bez toga nema posmatranja,
od prilike se dobiju slični rezultati kao što si opisao. Loša providnost atmosfere može takođe da dovede do
tvojih rezultata.

Prvo proveri kolimaciju ,sa kutijicom od filma za fotoaparate,kao što su ti već rekli. Može u početku da bude malo
nezgodno i nejasno ,ali samo polako.Ne žuri ,sve radi polako i pažljivo. Nije to tako teško,samo treba malo vežbe.
Možeš i preko dana to da uradiš,ako slika nije kao u uputstvima ,podesi ogledala.Ako je slika koju vidiš kroz kolimator
u redu ,ne diraj ništa.Uveče možeš da proveriš na nekoj većoj i svetlijoj zvezdi. Kada je defokusiraš,ako krugovi nisu
koncetrični,popravi podešavanje primarnog ogledala.Defokusiranje probaj u +  ,isto tako i u  -  .

Što se tiče meseca,meni jako smeta .Jednostavno to su "sakupljači svetla" ,za moje oko bez filtera za mesec,to
je previše svetla.Mogu da ga lepo posmatram samo kada ima neki tanak oblačić ispred njega,jer i ja nemam filter.

Nikada ne okreći teleskop prema suncu bez filtera (baader folija) na objektivu !!!

Ne zaboravi da sa velikim brojem uvećanja ne možeš kroz lošu atmosferu..

Budi uporan i strpljiv i sve će biti uredu  ;) .

Darchy

Kolege su gore navele sve što treba i ja tu zaista nemam šta da dodam. Mogu samo da ti kažem da se meni u par navrata desilo da je atmosfera bila do te mere nestabilna da ni zvezde u zenitu nisu mogle da se fokusiraju. Odmah sam pomislio da je u pitanju kolimacija (odnosno raskolimacija :) ). Međutim, 80ED me je ubedio u suprotno, pošto sam i sa njim dobio slične rezultate, a njemu ne treba kolimator.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

koči

kruska
U Kupres ne bih išao samo zbog medvjeda.I odavde vidim dva i to mi je dosta  ;) .

kostur
Kolimator je u planu i kupit cu ga čim mi bude zgodno.

zozo83
Pogledao sam link, pa kad stignem probat cu da ga dovedem u red ili barem ustanovim da je sve u redu.

Darchy
Meni i jeste problem što nikad prije nisam pogledao kroz bilo kakav teleskop i nemam sa čim uporediti.

koči

Juce popodne sam malo čačko teleskop i čini mi se da sam dobio rezultat kakav sam i imao. Ono što sam vidio na početku i što mi se učinilo sumnjivo jeste to da odraz rupe fokusera kroz koju vidim svoje oko kad gledam bez okulara, ne stoji u centru odraza sekundarnog ogledala. Sve drugo je čini mi se centrirano uključujući tačku na primaru koja se nalazi u centru sekundarnog ogledala a ne u centru odraza otvora fokusera.E sad, ja mislim da os fokusera nije pod pravim uglom u odnosu na os tubusa.Šta Vi mislite? I da li je i koliko to  bitno, jer koliko se sjećam negdje sam pročitao da to i nije neophodno.

karlos

Evo pogledaj u ovom dokumentu , možda će biti malo jasnije.

http://www.skywatcher.com/swtsupport/Instruction_Manuals/GENERAL_EQ3and5.pdf

U svim uputstvima se radi o istoj stvari,samo je pitanje kako je objašnjeno. Nesumnjivo će ti biti lakše i brže
da ustanoviš stanje ili podesiš teleskop, kada kupiš kolimator.Dok se to ne desi ,upotrebi alternativu,plastičnu kutijicu
od filma.
Ako podešavaš ogledala,podesi sekundarno tako da vidiš sve držače primarnog u slici,onda opusti sigurosne srafove
na primarnom,podesi primarno ogledalo tako da vidiš u sredini primarnog krug sekundarnog ogleala,pri tom da ti
marker koji je na centru primarnog obavezno bude u centru kruga fokusera.Posle toga pažljivo pritegneš sigurosne
šrafove primarnog ogledala,1 po 1 ,ne do kraja ,nego svaki pomalo dok ne zategnes sve.Dok to radiš posmatraj kroz
kolimator da ne dodje do pomeranja.Posle ovoga ti ostaje da proveris na zvezdi tokom večeri.Može se desiti da na testu
sa defokusiranom zvezdom slika kaže da kolimacija nije idealna .U tom slučaju samo malo popravi podešavanje primarnog ogledala,tako da dobiješ koncetrične krugove ili ti da spoljni krug i unutrasnji krug budu dobro centrirani .
Tako treba da izgleda slika dobro podesenog teleskopa ispod fokusa kao i iznad fokusa. Test sa zvezdom se radi pri velikim uvećanjima .. recimo barlow 2X i 9mm okular u njemu.Pri testu zvezda mora da bude u centru slike.
Ukoliko atmosfera bude nestabilna ,test neće biti dobar.
Položaj sekundarnog ogledala ispod fokusera se retko podesava,verovatno je to dobro kod tebe i mislim da ne bi trebalo da ga diraš.Bar za sada dok ne ustanoviš u kakvom je stanju kolimacija i dok ne savladas proces
kolimacije.
Nadam se da sam bar malo pomogao i ja sam prosao kroz taj period kao i drugi članovi...prvi dani su najgori...
loša atmosfera,puno oblaka ,nejasna kolimacija ...nedaj da "crv sumnje pocne da gricka jabuku".....  ;D