• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by Neno, September 29, 2012, 12:33:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Neno

Pozdrav svima. Pre 3 dana mi je stigao SW 150/750 pa me sad ni Bog ne moze uterati u kucu. Uzeo sam (pored standardnih 10mm i 25mm) 6mm okular i 2.5x barlow apo. E sad dok sam sinoc tj jutros posmatrao Mesec,oko 3-pola 4 ujutro primetio sam neki objekat sa leve strane Meseca. Shvatio sam da se jako polako pomera jer sam ga posmatrao u odnosu na krater koji je bio na istoj strani. Ono sto je cudno (bar meni) je to da sam ga posmatrao oko nekih 3 minuta i jedva da se pomerio a kada sam "skrenuo" teleskop na drugi kraj Meseca ( da vidim sta se tamo radi :)) sto je trajalo nepunih 20 sekundi,kada sam vratio teleskop da ponovo pogledam taj objekat vise ga nije bilo. Ima li iko objasnjenje sta je to ? Neverovatno mi je da je mogao zaci ili se stopiti sa Mesecom tom "brzinom".. Ako iko zna sta bi to moglo biti neka mi kaze jer me mnogo kopka! :)

gile.ms

Čestitke na novom teleskopu, mnogo vedrih noći da provedeš uz njega!
Objekat pored Meseca koji si video je po svemu sudeći zvezda k Psc (magnitude 5)...
Prema Stellarium-u u 03:20 je bila na jedan ipo ugaoni minut (deseti deo Mesečevog poluprečnika) od Meseca, a već u 03:26 Mesec je zaklonio ovu zvezdu.
Ta pojava se zove okultacija (latinski: occultus - skriven) i vrlo je lepo posmatrati okultacije sjajnijih zvezda Mesecom...
Da si sačekao 4 ujutru, video bi "rađanje" iste zvezde sa druge strane :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Neno

Hvala puno Gile,verovatno sam vec bio u polusnu kad sam sve to pratio :) Uglavnom sad cu moci mirno da spavam :))

Zokikac

gde je to bilo vedro sinoc :) ja sam cekao do 1 sat i nista,uzas 2 noc bez posmatranja,navukao sam se zesce :P,mada i da je vedro mesecina sad ubija

Neno

U Kuli :) Preplasili ste me sa onim da kad neko uzme teleskop sledi 6 meseci zla  :P  Od kad sam ga uzeo svaki dan vedro  8) Nadam se da ce i veceras biti tako. Cekam do 01:00 !

karlos

Čestitam na novom teleskopu i pratećoj opremi . Lepa kombinacija okulara ,ja sam isto uzeo 25 i 10 mm i barlow 2,5 X apo.Ali nisam
uzeo 6mm. Očekujem da napišeš tvoje utiske posmatranja sa njime kada se nebo bude rasčistilo. Nadam se da si uzeo neki
širokougaoni okular od 6mm .Na planetama sa njime nije neki efekat,posto su male u njemu ,ali za mesec bi bio sjajan. Osim toga
prijatniji su za korišćenje.
I ja sam malo posmatrao mesec ,ali je previše sjajan,ubija me.A vidljivos ,šta reći ,nebo je pre grozno.

Neno

Hvala Karlos. Da,uzeo sam http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/gold-line i mogu ti reci da sam prezadovoljan.Sto se tice Meseca,slazem se.Mogu da ga gledam par minuta,posle toga sam kao Terminator pred kraj filma  8)  Vidi se jako puno detalja i tu se mozda i najbolje vidi razlika izmedju 6mm i 10mm (ja sam pocetnik pa govorim iz svog iskustva koje je ogromno,puna 3 dana :)) Posmatrao sam Jupiter i poredjenja radi sa okularom od 10 mm sam video 2 mozda 3 njegova meseca. Sa ovim od 6mm vidim 4-5 a sam Jupiter je dosta "veci" i laksi za gledanje.

karlos

Ja sam se razmišljao između gold-line i planetary ,mada dok ne zaradim novce ,imaću vremena da razmisilm  ::) .

Jesi li uzeo sve okulare širokougaone ? To sa jupiterovim mesecima je zbog velikog povećanja i vidljivog ugla okulara. Da ti nije
6 mm širokougaoni, ne bi video ni jedan. Mesec u tom okularu sa barlow 2,5X mora da deluje strašno dobro pri dobroj vidljivosti .
Ostaje samo da nabaviš filter za mesec .

Zokikac

kako je moguce da ti vidis 2-3 meseca sa 10mm kad ja sa 25mm vidim 4? :)a mesec kad gledas sa 6mm je jezivo za oci.... :) pokusao i posle toga sam mislio da stavim krompirice na oci :)

mravic

Vide se i sa dvogledom sva cetiri ali ne u svako doba. Nekada su zaklonjeni iz Jupitera.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Neno


[/quote]
Quote from: Zokikac on September 30, 2012, 04:52:03 am
kako je moguce da ti vidis 2-3 meseca sa 10mm kad ja sa 25mm vidim 4? :)a mesec kad gledas sa 6mm je jezivo za oci.... :) pokusao i posle toga sam mislio da stavim krompirice na oci :)

Pa vidim i ja al ne racunam da se vide kad su kao tacka :)

dejravian

kada gledas mesec,a nemas filter za mesec...najbolje je da ne skidas poklopac na tubusu,vec samo skini mali poklopac na velikom poklopcu...lakse je za posmatranje meseca.
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55