• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje galaksija - saveti

Started by kostur, May 23, 2012, 08:08:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Svaka čast. Ja kod kuće nisam uspeo da nađem nijednu od ovih. Jug mi jeste dosta zagađen, ali nisam siguran da je to to. Tek sam onda shvatio da nikad nisam promatrao galaksiju. Pošto je u pitanju njutn, teško je namestiti da i okular i tražioc budu na pristupačnom mestu. Ako ima neko rešenje za to rado ću poslušati. Druga stvar je opet to zagađenje. Toga ću se rešiti kad odnesem teleskop na drugu lokaciju. Da li je iko imao ovoliko muke da nađe objekte između Device i Lava? Ako jeste neka kaže kako ih je rešio.

Sekula, kako se u tvom teleskopu vide objekti koje si slikao vizuelno (galaksije)? Da li se vidi oblik diska?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on May 23, 2012, 08:08:58 pm
Svaka čast. Ja kod kuće nisam uspeo da nađem nijednu od ovih. Jug mi jeste dosta zagađen, ali nisam siguran da je to to. Tek sam onda shvatio da nikad nisam promatrao galaksiju. Pošto je u pitanju njutn, teško je namestiti da i okular i tražioc budu na pristupačnom mestu. Ako ima neko rešenje za to rado ću poslušati. Druga stvar je opet to zagađenje. Toga ću se rešiti kad odnesem teleskop na drugu lokaciju. Da li je iko imao ovoliko muke da nađe objekte između Device i Lava? Ako jeste neka kaže kako ih je rešio.

Sekula, kako se u tvom teleskopu vide objekti koje si slikao vizuelno (galaksije)? Da li se vidi oblik diska?



Sa navedenom opremom koja je u tvom potpisu sigurno možeš da se pripremiš, učestvuješ i pobediš na narednom Messier maratonu! 

Bez problema možeš videti sve M-ovem, a galaksije ćeš svakako videti slabašno u proseku a daleko da će one izgledati kao na slikama (zahvaljujem što si pohvalio moje radove :) ) iz prostog razloga koji je već objašnjen ranije na forumu a tiče se karakteristika ljudskog oka.

Svakako moraš da ideš negde van grada i što dalje od LP da bi posmatrao objekte a pogotovu one nisko ka horizontu.

Oko postavljanja i posmatračkog problema tražioca i okulara nisam te najbolje razumeo u čemu je problem?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

dejravian

od galaksije sam video samo andromedu m-31,interesuje me kako ne mogu da vidim triangulum galaxy...zadnje 3 noci je pretrazujem,ali neuspesno. :-\
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

karlos

Jesi probao da je potražiš dvogledom ? Pre sat vremena ili dva  , se videla i sa 10 X 50 dvogledom. Sada se već teže primećuje dvogledom ali se teleskopom može videti . U zadnjih nekoliko dana vidljivost je malo bolja pa može da se vide dosta objekta.

Yagodinac

Galaksiju M31 je moguće videti skoro svuda, sem ako si u centru grada. Razlika je u tome šta se vidi. Uglavnom se vidi njeno veoma sjajno jezgro koje ravnomerno gubi sjaj idući ka periferiji. To deluje na posmatrača prvi put facinantno i neuobičajeno, kao da je jezgro neke prelepe komete u pitanju.
I to bi bilo to, nema spiralnih grana koje je moguće videti teleskopom, pa makar i iz pustinje Kalahari.
Pravi izazov je u komšiluku: M33. Iz predela gde caruje LP M33 i ako vidiš - svaka čast - videćeš veoma bledu mrljicu na mestu jezgra. Samo sa nezagađenih planina i u mrklom mraku je moguće videti većinu strukture M33 i to isključivo kao blede konture. Dvogled ili teleskop, svejedno je, razlika je u veličini.
Što se tiče ostalih galaksija, nijedna ne izgleda ni približno kao na slikama. Uglavnom se razaznaju samo njihova jezgra a retko bude vidljiva i struktura ako su recimo poprečno gledane spirale. Tu bih naveo NGC3877 pored Game Medveda koja je u Radanovom grešnom teleskopu izgledala baš kao na ovim fotkama:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/03/ngc-3877-i.html

Ali snimak je iz jagodinske ravnice a Godzila na Adžinim livadama. Takođe Godzila ima 4x veće ogledalo od mog teleskopa.
U principu sjaj spiralnih grana nekih galaksija moguće je uporediti sa pogledom golim okom na Mlečni put. Ako ne vidite odatle gde ste Mlečni put - kako mislite da vidite grane u M81?

frugorski

POZDRAV ASTRONOMIMA,POSEBNO JANKU SASI I  JAROSLAVU KOJE SAM UPOZANO NA JEDNOM PREDAVANJU U ST PAZOVI I JAGODINCU,KOGA SAM UPOZNAO PREKO NJEGOVIH ASTRO FOTKI  I JOS VISE PREKO OBJASNJENJA I KOMENTARA.I - LAJOSU.
JA SAM MLADI ASTRONOM,MADA OVO NEBO GLEDAM VEC DUGO,DUGO.VREMENOM SAM SE UVEZBAO DA INDIREKTNIM GLEDANJEM UOCIM SLABO VIDLJIVE OBJEKTE.ANDROMEDU,NPR,GLEDAM IZMEDJU PRVOG I DRUGOG PARA ANDROMEDINIH ZVEZDA MALO IZNAD  U PRAZNO.ONA MI SE POJAVI IZANAD DRUGOG PARA.SLICNO GLEDAM I DUPLIO JATO IZMEDJU KASIOPEJE I PERSEJA,PA PLEJADE I HIJADE.
OPREMA MI JE SKROMNA:REFLEKTOR 75X700,RUSKI DURBIN 20X60 I NIKON COOLPIX L22[ZAO MI JE DA GA NAZOVEM IDOTOM.]FILTER ZA SUNCE SAM NAPRAVIO TAKO STO SAM NA KARTONSKI POKLOPAC SA RUPOM PRECNIKA 22 MM,PRILEPIO JEDAN POGODAN CD.SA TOM SKALAMERIJOM SAM DANAS NAPRAVIO SVOJU PRVU ASTRO FOTKU,SLIKAO SAM SUNCE.VIDE SE I PEGICE.MORAM SA NEKIM DA PODELIM VELIKU RADOST KOJA ME JE ISPUNILA ;D VECERAS CU DA PREBACIM NA KOMP. PA ONDA I NA FORUM,AKO USPEM.ZA DVA- TRI DANA I MESEC...
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

mravic

E super, hvala na pozdravima. Drago mi je sto si uspeo da nesto i fotografises, mada je jako opasno tako kroz Cd ista posmatrati ali i fotografisati. Mesec mozes da slikas svako vece, sada je u idealanoj poziciji i fazi.
Samo napred, ali obrati paznju na velika slova jer se to na forumima tumaci kao da vices.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sima_Strahota

Ako nema DSLR, a ovaj Nikon to nije, ili ako ima DSLR, a koristi LiveView, onda opasnosti nema. Dakle, ako ne gleda kroz trazilac, sve je ok. Osim, mozda, za senzor aparata ukoliko taj 'filter' nije kako treba, ali ti senzori mogu svasta da izdrze...
...

sale11472

Quote from: Yagodinac on October 22, 2012, 09:25:17 am

I to bi bilo to, nema spiralnih grana koje je moguće videti teleskopom, pa makar i iz pustinje Kalahari.



Reči pravog pravcatog astrofotografa ;D
Da citiram sebe sa ovogodišnje letenke "Da mi je da bacim pogled na M31 kroz sasmirov teleskopom sa neke tamne lokacije" Dakle moguće je videti i strukturu galaksija ali ti treba tamno nebo, uvežbano oko (dakle astrofotografi kojima su monitori oči pokvarili otpadaju) a ni poneki filter ne bi bio na odmet.

Sve u svemu ako bih morao da dam savet za posmatranje galaksija to bi bilo sledeće: Posmatrati, posmatrati, posmatrati.... sa bilo koje lokacije kroz bilo koji instrument (makar to bio dvogled 1x7) i onda opet posmatrati, posmatrati, posmatrati. Već sam negde na ovom forumu pomenuo kako sam svake godine na Letenki kroz isti instrument gladjući isti objekat video sve više i više ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on October 31, 2012, 11:04:47 pm
(dakle astrofotografi kojima su monitori oči pokvarili otpadaju)


Pa nije da nije  8)

frugorski

Hvala Janku i Simi-Strahoti na savetima i objasnjenjima.Fotke sam okacio na blog,na  astrofotografiju,a dodao sam i dva zanimljiva snimka od prekjuce - Meseca i Jupitera.Mozda ce probuditi neke asocijacije.
Inace, Sunce posmatram odmah po izlasku,i koristim naocare sa debelim UV premazom.Vec nekoliko godina praktikujem Sangejzing ,ali ne kao neki religiozni fanatik,nego kao slobodan i radoznao covek.Sunca se ne plasim ,ali ga se cuvam.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

sale11472

Quote from: frugorski on November 03, 2012, 05:30:10 pm

Inace, Sunce posmatram odmah po izlasku,i koristim naocare sa debelim UV premazom.Vec nekoliko godina praktikujem Sangejzing ,ali ne kao neki religiozni fanatik,nego kao slobodan i radoznao covek.Sunca se ne plasim ,ali ga se cuvam.


Ahhhhaaaaaa pa zato ti ne ide posmatranje galaksija...
Dakle i sangejzeri otpadaju, mogao bi malo više da se plašiš Sunca, korisno je to, naročito ako hoćeš da posmatraš galaksiije ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D