• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina prvog ozbiljnog teleskopa

Started by mixa46, August 23, 2024, 09:05:55 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milosh

    Pozdrav, nadam se da je ok da malo ukradem temu jer sam u slicnoj situaciji a verujem da ce koristiti i drugima.
    Uglavnom, nisam bas pocetnik, imam iskustva od pre 15-20god :) Uglavnom sa katadiopterom na EQ. Razmisljam da se vratim posmatrackoj astronomiji i nabavim neki najverovatnije 8" dob. Narocito jer sam ranije uglavnom posmatrao planete, sunce i mesec (najvise zbog obgranicenja velike zizne daljine katadioptera koji smo koristili)... pa bih se malo posvetio DSO vise, ali ne bih zapostavio ni objekte Solarnog sistema :) A i cerka (7god) se interesuje za zvezde, planete, sazvezdja pa bih je uveo malo u sve to.

    Dva pitanja za pocetak, verujem da ne mogu da pogresim koji god 8" dob izaberem, ali Bresser Messier 8 mi izgleda posebno primamljivo i zbog specificnog nacina montaze. Koliko sam uspeo da zakljucim to je brend iste kineske fabrike kao Explore Scientific. Sta mislite o tome?

    I drugo pitanje oko okulara.. Ako sam manje/vise siguran za 8" reflektor, ovde nisam bas tako :) pa bi mi znacila neka povratna informacija. Gledao sam okulare koje mogu ovde da se nabave: Lacerta Premium Flatfield (redline), Lacerta SWA i UWA i SkyWatcher planetary.
    Okvirni plan mi je (za 203mm F6):
    • okular sirokog vidnog polja. Npr sa 38mm/70° imam 32x i skoro 2.2° ili 32mm/70° sa 38x i ~1.8°
    • okular priblizno polovini vidnog polja od prvog npr 16mm/82° - 76x i skoro 1.1° ili dosta jeftiniji 19mm/65° sa 64x i 1°
    • uvecanje oko 100x i vidno polje oko pola stepena, npr: 10.5mm/60° - 116x 0.52°
    E sad srednja i visoka uvecanje:
    • opcija 1
      Lacerta redline: 7.5mm i 5.5mm dobijem 162x i 222x i mozda bi mi trebao jos jedan kasnije (4.5mm 270x)
    • opcija 2 (malo skuplja)
      SW planetary: 8mm, 6mm i 5mm za 152x, 203x i 244x
    ili nesto trece :)
    Ova druga opcija mi malo prelazi budzet. Inicijano sam mislio da potrosim za 5-6 okulara do oko 450-500eur
    Saveti su dobrodosli.

vlaiv

Pozdrav Miloše i dobrodošao na forum.

Što se tiče dobson teleskopa, u današnje vreme manje više svi teleskopi, odnosno sva optika dolazi iz par firmi u kini.

Ako se ne varam, taj Omegon model je GSO u osnovi a SkyWatcher je Synta. Svi ti teleskopi su zapravo brandirani teleskopi ta dva proizvođača.

Recimo - Ursa Major linija od Flo-a (First Light Optics iz Engleske) izgleda isto kao i Omegon (koji je Nemački rebrand):

https://www.firstlightoptics.com/ursa-major-telescopes/ursa-major-8-f6-dobsonian.html

Teleskop-Express iz Nemačke ga čak drži pod originalnim GSO brendom:

https://www.teleskop-express.de/en/telescopes-4/dobsonian-telescopes-2/gso-dobsonian-telescope-200c-8-inch-aperture-with-fine-crayford-focuser-39

Što se tiče same optike, važi mišljenje da su oba prozvođača tu negde i da nema jasnog "pobednika" u kvalitetu. Takođe, postoji određeni stepen varijabilnosti, odnosno nisu svi primerci istog modela isti što se tiče kvaliteta optike, ali se poslednjih godina ta varijabilnost smanjuje (ranije je znalo da bude baš loših primeraka i odličnih primeraka a sad su manje više svi dosta blizu po kvalitetu).

Tako da je preporuka da se uzme ono što je dostupnije ili ima neki dodatak koji odnosi prevagu (bolji okular ili tražilac ili šta god). Moja lična preporuka je da se uzme što jednostavniji mehanizam za samu dob montažu. Te "napredne" opruge ili kvačila ili šta god što bi trebalo da je kao prednost - često ne radi tako kako je zamišljeno.

Što se tiče okulara, tu stvari nisu tako jednostavne. Moja preporuka bi bila da se ne ograničiš na samo ono što je dostupno kod nas. Naručivanje iz inostranstva nije previše komplikovano a često ne bude skuplje nego, naprotiv, jeftinije.

Okular širokog polja je nezgodna stavka. Tu ne ide samo prosta računica uvećanja i vidnog polja nego treba uzeti još neke faktore u razmatranje.

Recimo, ti standardni dob teleskopi dolaze sa ne baš preterano velikom centralnom obstrukcijom (odnosno ne baš velikim sekundarom) - što je odlično za planete, ali ne daje jako veliko potpuno osvetljeno polje. 38mm 70 stepeni okular bi trebalo da ima field stop od oko 46mm - to je dosta velik field stop za tog dobsona i pod jedan - tu će već da bude primetna koma od teleskopa po ivicama, pod dva - nisam siguran koliko će da bude vinjetiranje po ivici - ali sam siguran da 100% osvetljeno polje nije ni blizu 46mm (pitanje je da li je i preko 30mm) i pod 3 - takav okular koji ima 5 elemenata ima dosta izražen astigmatizam u poslednjih 30% prema ivici - odnosno daje zamućenu sliku na F/6 teleskopu.

Ako ti je to prihvatljivo, onda je taj okular ok, mada bih ja preporučio u tom "rangu" ovaj:

https://www.firstlightoptics.com/stellalyra-eyepieces/stellalyra-30mm-ultra-flat-field-2-eyepiece.html

(zapravo nije isti rang, što se vidi po ceni, ovaj što sam linkovao je dosta dobar i često preporučivan okular, ali je malo skuplji).

Za 18mm vredi pogledati iz iste linije:

https://www.firstlightoptics.com/stellalyra-eyepieces/stellalyra-18mm-ultra-flat-field-125-eyepiece.html

Lacerta redline je orinalno bio brendiran kao skyrover. Imaš test tih okulara ovde:

http://astro-talks.ru/forum/viewtopic.php?f=32&t=5007

(ruski jezik ali neki translate radi posao ...).

Vrede koliko i koštaju, a ima ih i na AliExpress-u (možda za manje novaca), a svakako bi ti se isplatilo da ih naručiš od FLO-a ako ćeš uzimati više od jednog komada - jer daju popust na količinu (10% za dva i 15% za četiri ili više).

https://www.firstlightoptics.com/ursa-major-eyepieces/ursa-major-fmc-flatfield-eyepiece-55mm.html

Ako već gledaš to, pogledaj i ove okulare:

https://www.firstlightoptics.com/bst-starguider-eyepieces.html

Ista priča kao i za ove prethodne, dobiješ popust na količinu a ti okulari su vrlo često preporučivani kao prva stepenica iznad ovih običnih okulara koji dolaze uz teleskope a koje vredi uzimati.

Ti SkyWatcher planetary okulari su zapravo klonovi TMB planetarnih okulara - naravno brendirani pod SkyWatcher brendom (ima ih brendiranih pod raznim brendovima).

Mislim da možeš da ih nađeš povoljnije na aliexpress-u pod drugim brendovima, recimo ovo:

https://www.aliexpress.com/item/1005004499878790.html

Izađu oko 32 eura po komadu. Ovi su čak sa original oznakom TMB. Inace Laida optics store je skroz ok, ja sam naručivao stvari od njih.

Imao sam 7mm taj okular i nisam baš bio zadovoljan - imao je refleksije / ghosting na Jupiteru recimo, što me je jako nerviralo.

Za kraj da ti dam jednu interesantnu ideju o kojoj možeš da razmišljaš. Navodno je ovaj okular prilično dobar za novce:

https://www.svbony.com/sv215-planetary-zooms-eyepiece/#W9166A

Trenutno je na popustu i za oko 100e dobiješ sve okulare za visoka uvećanja. Jedina mu je mana što je 50 stepeni vidno polje i što nije možda toliko oštar kao skuplji okulari (a pri tom se misli na okulare od preko 150eura po komadu).

Ernest je i njega "obradio" - evo ovde:

http://astro-talks.ru/forum/viewtopic.php?f=32&t=4585

(treći po redu dole niz stranu, ali pročitaj oba posta jer je prvi bio pred produkcioni model, a posle je obradio i ono što ide u prodaju).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

PavleR

August 24, 2024, 08:09:06 pm #17 Last Edit: August 24, 2024, 08:21:19 pm by PavleR
Quote from: vlaiv on August 24, 2024, 07:35:23 pmŠto se tiče okulara, tu stvari nisu tako jednostavne. Moja preporuka bi bila da se ne ograničiš na samo ono što je dostupno kod nas. Naručivanje iz inostranstva nije previše komplikovano a često ne bude skuplje nego, naprotiv, jeftinije.

Potpuno se slazem. Ja sam svu svoju opremu, sem samog teleskopa, nabavio iz SAD. Kod nas se ne prodaju okulari i filteri najboljih svetskih proizvodjaca, a ovi koji se prodju kostaju nesrazmerno puno u odnosu na kvalitet koji imaju. Proizvodjaci najbolje astromoske opreme su uglavnom americke firme pa su njiihovi proizvodi u SAD znatno jeftiniji nego u Evropi. Ako ti jos opremu posalje rezident SAD sa racunom koji glasi na njega, nece ti ni naplatiti carinu (ima neki zakon za naucno-istrazivacku opremu). I sam sam se iznenadio kada mi je iz SAD stigao Asrozap light-shroud i po jedan Astronomik i Tele Vue filter oslobodjeni carine. Dobijes vrhunsku opremu po ceni tek nesto visoj nego sto bi ovde platio za dva klase nizi kvalitet. Okulare sam narucivao na svoje ime i platio carinu, ali opet u zbiru to proporcionalno kvalitetu ispadne znatno jeftinije nego da se kupuju ovde.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

milosh

Hvala na korisnim savetima. Pogledacu ove linkove.
Kad narucujete sa FLO, koliko naplate porez + carinu? Koliko je postarina iz UK?
Ako budem isao sa 30mm + 18mm i svbony zoom za planete, da li me treba jos jedan izmedju za DSO, 10-12mm?

Ljubo

13mm je sweet spot za DSO - neki sa malo širim vidnim poljem, od recimo minimum 70-80 stepeni.

Kasnije uzmeš neki solidan APO barlow, i to bi, pored ovoga što si naumio već da uzmeš, trabalo duže vremena da ti radi posao.

vlaiv

Quote from: milosh on August 25, 2024, 02:41:20 pmKad narucujete sa FLO, koliko naplate porez + carinu? Koliko je postarina iz UK?

Kada naručuješ od FLO i generalno iz inostranstva - procedura je sledeća:

- oni bi trebalo da skinu svoj VAT (PDV) i da platiš cenu bez PDV-a. Znači ako je cena 55 funti za okular, i FLO zna da si iz srbije - skinuće svoj VAT i tebi će naplatiti 32.50 funti.
- poštarina bi realno za takve stvari trebalo da bude oko 10-20eura. Sve preko toga je realno "dranje". Posebno pazi ako naručuješ preko DHL-a i ostalih brzih internacionalnih špeditera (Fedex, UPS i slično) ako je vrednost robe veća - posebno će te zezati i dodatno odrati kod nas, al to ću napisati posebno.

Za jedan komad BST Stargajdera, poštarina do nas je nekih 9.13 funti (oko 10 eura). To je sasvim ok imajući u vidu da su sad ovi naši digli cene poštarine na 4-5 eura u lokalu.

Kada roba stigne, carinici odluče šta će da rade sa njom - odnosno koliko ćeš da platiš. Za manje vrednu robu, čini mi se do recimo 70 eura, mada nisam siguran kolika je granica, možda je i 100e al sigurno nije veća od toga - ne plaća se carina. Trebalo bi da se plaća naš PDV ali nekada ni to ne naplate. Meni za robu sa AliExpress-a nikada ne traže ništa da platim.

Znam neke članove koji ništa nisu plaćali ni na mnogo skuplju robu (par stotina eura). Sve zavisi šta je na fakturi i/ili koliko carinik proceni da vredi.

Sve u svemu - ono što najviše možeš očekivati je 32% ukupno na iznos robe + poštarina. To ti je 10% opšta carinska stopa i 20% PDV na sve zajedno (PDV ide na robu + poštarina + carina), ali kažem, to ide na skuplje stvari, one jeftinije - kako ti se zalomi (meni je jednom prošlo bez carine i PDV-a jer je James iz FLO-a slao kao fizičko lice umesto zvanične pošiljke firme).

Jedino vodi računa kada uzimaš nešto skuplje i to ide recimo preko DHL-a. Onda moraš računati na još jedno 4000-5000din dodatnih troškova, koje kontam da su oni "izmislili". Onda ti oni naplate troškove carinjenja i "otkupa carinske dokumentacije" i ne znam ti ja kakve fore. Ustvari - oderu te, a ako nećeš da te oderu, i oćeš sam da pokreneš carinski postupak - oni te opet oderu jer ti traže novac da ti otkupiš carinsku dokumentaciju i tako neke fore (inače redovna pošta radi postupak carinjenja po "službenoj dužnosti" i ništa ne naplaćuje).

Preko njih se realno isplati dostava samo skupih stvari tipa teleskopi i slično što košta tipa 1000e i naviše pa cena usluge nije velika u odnosu na ukupan iznos a pružaju ti neku sigurnost da će roba biti brzo i sigurno isporučena (mada se meni ni preko pošte nije nikad ništa oštetilo, a naručivao sam i teleskope, mada mi je jednom teleskop završio u Rumuniji pa su ga slali nazad pa sam čekao dodatne tri nedelje).

Quote from: milosh on August 25, 2024, 02:41:20 pmAko budem isao sa 30mm + 18mm i svbony zoom za planete, da li me treba jos jedan izmedju za DSO, 10-12mm?

To je dobro pitanje. Za DSO se obično preporučuje izlazna pupila od 2 do 3 milimetra u zavisnosti od mete i svetlosnog zagađenja. To je 12mm do 18mm okular na F/6 teleskopu (izlazna pupila = fokalna dužina okulara / f-odnos). Ako uzmeš 18 - ima smisla uzeti i 12 recimo ili možda malo kraći ili malo duži.

Sa druge strane - ja kad sam počinjao na dobu imao sam 17mm plossl i 12mm plossl. 12mm gotovo nikada nisam koristio za DSO. Tada bih ti rekao da je bolje 18mm nego 12mm.

Sada, opet, imam 11mm 82 stepena ES okular, i smatram ga jednim od najboljih ako ne i najbolji okular koji imam. Najviše zbog neverovatne oštrine koju daje. Koristim ga za sve, više za planete ali i globularni klasteri i manje galaksije su u njemu odlične mete.

Obzirom na sve to, ne znam šta da preporučim vezano za 10-12mm. Da ti treba - pa i ne baš jako, ako uzmeš nekad neki barlow, 25mm što dolazi uz teleskop će ti dati tu neku fokalnu dužinu, a opet, takav okular može da ti bude omiljen u kolekciji. Okulari su dosta lična stvar - kako koji kome leži.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

milosh

Hvala na iscrpnim odgovorima,
da to sa DHL-om i otkupom carinske dokumentacije znam, srecom nisam osetio na sebi doduse :) Sad sam probao da dodam u korpu par stvari na FLO, i izgleda kad predje neku cifru ili gabarit, ostaje samo DHL Express kao opcija. Probacu da optimizujem u vise porudzbina sa regularnom posiljkom.

Znao sam da ce izbor okulara biti najkomplikovaniji deo :), ali da, jasno mi je da je to vise pitanje posmatraca, krenucu sa necim pa cemo videti gde ce me to odvesti.
Mislim da je dobar savet ovaj svbony zoom, i to cu najverovatnije uzeti za pocetak, narocito sto bih voleo na pocetku da imam akcenat na DSO, pa cu tu usmeriti najveci deo budzeta.
Explore Scientific mi je mozda za sada izvan budzeta, narocito sto nisam siguran u izbor ziznih daljina.
ES82 serija 30mm + 14mm bi bilo preko 500e. Mozda ipak za pocetak StellarLira pa cu upgradovati vremenom

vlaiv

Quote from: milosh on August 25, 2024, 07:43:42 pmExplore Scientific mi je mozda za sada izvan budzeta, narocito sto nisam siguran u izbor ziznih daljina.

Da, njega sam više spomenuo jer mi je to omiljeni a ima tu fokalnu dužinu a ranije sam mislio da ništa ne propuštam jer ne koristim 12mm plossl za DSO.

Za preporuku u nekom "normalnom" cenovnom rangu za 12mm okular - verovatno bih rekao ili plossl ili BST Starguider.

Eventualno i ovaj:

https://agenaastro.com/bst-12mm-flat-field-eyepiece.html

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC