• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Orion zamenjuje Satl

Started by sashastar, September 03, 2006, 09:42:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Prošle nedelje, svet je poput šatla obletela vest da će te zastarele američke svemirske letelice zameniti kapsule sa ljudskim posadama, nazvane Orion.

Novom generacijom orbitera NASA namerava ne samo da redovno opslužuje Medjunarodnu orbitalnu stanicu, već i da ponovo pošalje ljudske posade na mesec. Prema planovima koncerna Lokid-Martin, takozvani ”servisni modul sa posadom,“ sastojaće se od dva dela - konusnog modula za posadu i njegovog cilindričnog produžetka, u kome će se nalaziti sistem za propulziju i tovarni prostor. Poučeni lošim iskustvom za šatlom montiranim uz trup potisne rakete pri poletanju, stručnjaci NASE odlučili su da se vrate starijem i bezbednijem rešenju. Kao u nekadašnjem projektu Apolo, Orion će prilikom uzletanja biti smešten na vrhu potisne rakete, daleko od svih mogućih otpadajućih delova. Sve drugo biće mnogo savremenije od Apola. Na primer, umesto table sa mnoštvom instrumenata i lampica, Orion će imati samo nekoliko kompjuterskih ekrana, a piloti će birati šta će u odredjenom trenutku da posmatraju, kako bi se usredsredili na ono najvažnije. Prilikom povratka na zemlju, kapsule Orion neće sletati kao avion, ali se neće ni spuštati u okean, kao Apolo, već će se prizemljivati iz pomoć kombinacije padobrana i vazdušnih jastuka. NASA kaže da će nove kapsule moći da se upotrebe do deset puta, a u njima će biti mesta za maksimalno šest astronauta. Prvo lansiranje Oriona sa ljudskom posadom predvidja se za 2014. godinu.

sashastar

NASA, na osnovu konkursa, izabrala je da kompaniji Lokid Martin poveri izgradnju sledeće generacije svemirskih letilica. Ti svemirski brodovi trebali bi da, posle pauze od 30 godina, čoveka vrate na površinu Meseca.

Dag Kuk, administrator NASA-e objavio je rezultate konkursa, za gradnju novih letilica.

“Objavljujem da je ugovor dobila kompnija Lokid Martin.”

Takvu odluku burno su pozdravili predstavnici Lokid Martina, posle veoma oÅ¡tre borbe sa konkurencijom â€" Boingom i Nortrop Grumanom. Pred njima je veliki zadatak â€" proizvodnje letilica koje čoveka treba da nose do Meseca i dalje. Nazvana Orajon, odnosno Orion, to je nova generacija letilica, koju neki od inženjera u NASA-i opisuju i kao “Apolo na steroidima”. Biće lansirana pomoću viÅ¡estepenog nosača Ares 5, posle čega će iz orbite doći do MeÄ'unarodne svemirske stanice.

Kako objašnjava Skot Horovic iz NASA-e, ORION će odatle astronaute voditi prvo do Meseca, a kasnije i do Marsa.

“Iz orbite oko Meseca, koja sada može da bude I preko mesečevih polova, lender će se spuštati na površinu, radi misija koje će trajati do nedelju dana. Kasnije ćemo napraviti i bazu na Mesecu gde bi trebali da budemo u stanju da boravimo do 6 meseci.”

“Svemir više neće biti mesto koje samo na kratko posećujemo. Naučićemo da tamo živimo, kao što su to i pioniri radili. Da bi mogli da odemo na Mars, prvo na Mesecu mnogo toga treba da naučimo. Do Meseca i nazad nam trebju dani, a do Marsa godine.”

Odluka NASA-e znači novih 600 radnih mesta za kompaniju Lokid Martin, a njen direktor za svemirska istraživanja Džon Stivens ukazuje da svemirska agencija ima poslednju reč u vezi sa izgradnjom novih letilica.

“Oni će dizajnirati glavne delove letilice, a mi ćemo dizajnirati elektro sistem, pogonski sistem i strukturu broda.”

Prva faza projekta procenjena je na skoro 4 milijarde dolara. U slučaju da sve bude prema planu, Orion bi prvi, probni, let trebao da obavi kroz 8 godina.