• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NASA-ina prevara stoljeća

Started by Teorija, October 03, 2006, 08:02:20 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Teorija

http://pds.jpl.nasa.gov/planets/images/browse/mars/vlpan22.jpg

Više je nego očito da su ove navodne fotografije s Marsa montirane na Zemlji.
Je li bio u pitanu Američki rezervni plan kako osvjetlati obraz Nacije ako misija spuštanja sondi ne bude uspješna?
Bilo kako bilo, ali ovaj reljef koji vidimo na fotografiji po svemu sudeći je napravljen u nekom vojno hangaru, jer je očito da one sjenke stijena nisu posljedica Sunčeve svjetlosti.
Jedini je razlog taj što sjenke stijena na površini nisu paralelne, a pažljivim promatranjem lako se uočava više pravaca sjenka, što znači da su pojedini dijelovi montiranog reljefa ciljano osvjetljavani jakim reflektorima u cilju dobivanja kvalitetnije fotografije.

Å ta im je ovo trebalo???

Molim vaš komentar!

mravic

Ja to ne primecujem. Mozda sam malo naivan ali...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gucic

Pitanje je da li je to prevara mada me takve stvari u ljudskom rodu uopšte ne čude.

Moguće da je to mozaik od fotografija koje su raÄ'ene, logično, u različitim vremeskim intervalima. Ne znam na kom principu radi softver na *roverima*, tj. da li prima viÅ¡e naredbi odjednom ili to oni Å¡alju pojedinačne naredbe, a samim tim i dobijaju fotke sa različitom senkom na reljefu. Dok signal ode, signal dodje sa Marsa na Zemlju, sa Zemlje na Mars, treba vremena...
Hmm, možda i sočivo ima neku grešku ili aberaciju ako je širokougaono pa su fotke malo izobličene.
Problemi u oba slučaja bi trebalo da su odavno rešeni jer je to skupa misija koja mora da bude savršena u radu.
A možda je to stvar perspektive. Uže stene daju malo duži i konkretniji trag senke od senki pljosnatih stena koje su široke i nedefinisane.

sashastar

Doticna slika je sastavljena od veceg broja slika sa odredenom
vremenskom razlikom i zatim sastavljena u ovu vecu sliku.
Mora se shvatiti da je slika kolaznog (mozaickog tipa).
Zato i senke daju drugaciji ugao.
Analizirajuci sliku upeo sam da primetim najmanje 8 slika u ovom kolazu.

wexy

Ne verujem da je vremenski razmak toliki da bi se primetila neka razlika u senkama zbog istog. Senke su pod istim uglom samo treba znati kako da ih posmatrate. Ne možete odreÄ'ivati ugao senke po tome na koju stranu je senka najduža, jednostavno senke se ne formiraju tako :). Morate gledati oblik objekta, njegove dimenzije i položaj u odnosu na tlo kao i tlo na kojem se pravi senka, recimo ako je tlo na delu gde je senka izdubljeno senka će izgledati da je duža itd. Nije to baÅ¡ tako jednostavno i zavisi od mnoÅ¡tva faktora pogotovo na ovakvom terenu gde niÅ¡ta nije ravno i pod pravim uglom.

Lično sumnjam da bi NASA ikad napravila prevaru, možda neko od ljudi iz NASA-e radi lične slave ali kao organizacija čisto sumnjam.

Uostalom, zar mislite da bi im takve stvari promakle ako bi hteli da rade prevaru? Zašto me ovo podseća na sletanje na Mesec...

Teorija

http://pds.jpl.nasa.gov/planets/images/browse/mars/vlpan22.jpg


Obratite pažnju na stijene dole u sredini, ima dosta pogreÅ¡ki ali ove stoje jedna iznad druge pa ih je lako uporediti ,  sjenke im nisu paralelne, to je nemoguće, takve sjenke ne stvara Sunce, već samo umjetni izvori svjetlosti koji su jako blizu.

Ako se fotografira dio po dio, opet to nije veliki razmak, ne treba čekati da jedna slika doÄ'e na Zemlju da bi napravili drugu.

Teorija

Evo vam uvećani reljef, na njem se bolje vidi.

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://pds.jpl.nasa.gov/planets/images/browse/mars/vlpan22.jpg&imgrefurl=http://pds.jpl.nasa.gov/planets/captions/mars/vlpan22.htm&h=400&w=400&sz=29&hl=hr&start=5&tbnid=sKcsF6Aa5oXZLM:&tbnh=124&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dmars%26svnum%3D10%26hl%3Dhr%26lr%3Dlang_hr%26sa%3DG[[/quote]

wexy

Ti kao da nisi čitao šta sam ja napisao, ne možeš porediti senke po tome da li su paralelne ili ne...

Sasa

Ma gluposti. Ljudi koji su u stanju da sastave i posalju letelicu do kraja Suncevog sistema sad kao nisu u stanju da vide kako im senke nisu paralelne. Pa da su zeleli nekog da obmanu tako naivan propust sigurno ne bi napravili.

U svakom slucju ono sto jeste pogresno, to je izaci sa zakljuckom pre provere. Prvo, dakle, treba pitati pa onda izvlaciti neke zakljcke.

Uostalom, kad neko zeli uvek moze naci "dokaza" da nesto nije tacno. Evo, dajte mi fotografiju nacinjenu u sred dana u Knez Mihajlovoj ulici i ja cu naci "dokaze" da je ta fotografija lazna ili stagod vec hocete.

Dr.Zoidberg

Ermm... a zasto bi oni "falsifikovali" samo jednu sliku ? a u prenosu izmedju zemlje-marsa moze doci do gubitka informacije na slikama  :wink:

Skyw@lker

Jao ne, Teorija se vratio! Bezim ja....  :D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Eto to je to nedostatak forumasa odma se dopuni sa.............

Bezim i ja


Obersturmfuehrer

teorijo, jel si gled'o nekad drvored kada zalazi sunce...
jel si vid'o nekad kako se sine ili ivice puta spajaju u daljini...
eto, to je samo jedan od mogucih razloga zasto te senke nisu paralelne....

NShappy

Ovde dajem fotografiju jednog prijatelja fotografa, SrÄ'ana Abdijevića jer ne mogu da naÄ'em svoju dovoljno ilistrativnu.
(Valjda mi neće zameriti. Ako zameri, moraću da se iskupljujem pivom. :P )



Može se videti da linije senki nisu uopšte paralelne. Pogotovo prvog i drugog stuba ograde. Bandere nisu normalne na zemlju a ni na most na kojem se nalaze.
A i reka pored je nagnuta na suprotnu stranu od kolovoza.
Pazi, pa ni vertikalni stubovi ograde nisu paralelni.
Ili su majstori koji su montirali ogradu bili pijani :P , ili je ovo fotomontaža. :roll:

Perspektiva, sferna aberacija (zakrivljenje) Å¡irokougaonih objektiva, kao i mozaik slike (koje NASA redovno koristi)
dovodi do "nelogičnosti" o kojima Teorija priča.

Ako Teorija ignoriše ova objašnjenja koja mu svi iznose, ne komentariše ih a deluje da ih uopšte i ne čita,
predlažem da se banuje sa foruma. :evil: